Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

απλα πραγματα.

 

στα δημοσια εργα που ειχαν ξεκινησει και σταματησαν, θα εργαστουν καμποσοι. νεα δημοσια εργα θα ειναι ελαχιστα.

 

ιδιωτικα εργα μεγαλου μεγεθους ισως γινουν, αλλα ποσοι θα εχουν προσβαση σε αυτα?

 

η ραχοκοκκαλια ηταν παντα τα ιδιωτικα εργα μικρου/μεσαιου μεγεθους.

 

αυτα λοιπον, δε νομιζω να ξαναερθουν στα δεδομενα που γνωρισαμε προ 10ετιας. η κατοικια περνα πλεον στην εποχη της ενοικιασης. ιδια κατοικια πλεον θα εχουν λιγοι, και λογω φορων, και λογω νεων δεδομενων μισθοδοσιας, αλλα και διοτι οι τραπεζες πλεον αλλαξαν πολιτικη.

 

τωρα για αντιπαροχη με την λογικη της ενοικιασης δεν συζητω καν...

 

με αλλα λογια, τα σκατα θα ειναι χρυσαφι σε λιγα χρονια, προνοειστε!

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικα εγω θα εξαντλησω ολα τα περιθωρια να κατσω, διοτι παντα τις κρισεις τις ακολουθουν εκρηξεις δουλειας, αλλα αν αυτες οι εκρηξεις προκειται να αργησουν, δεν εχω και πολυ χρονο.

 

γενικα ισχυει. η ειδοποιος διαφορα ομως στην ελλαδα, ειναι οτι δεν περασαμε απο μια εποχη μεσης αφθονιας στην κριση, αλλα απο μια εποχη ακρατης αφθονιας.

 

αυτο διαφοροποιει την εννοια και την ενταση της εκρηξης που αναφερεις...

Edited by sundance
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H κατάθλιψη χτυπάει κόκκινο , αλλά η νύχτα είναι πάντα πιό σκοτείνή λίγο πριν ξημερώσει .

 

Τούτο τον χειμώνα , άμα τον πηδήξουμε γιά 40 χρόνια ......

 

Εγώ τις τελευταίες μέρες βλέπω αισιόδοξα σημάδια , Σε ένα μήνα ίσως έχουμε περισσότερα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις τελευταίες μέρες βλέπω αισιόδοξα σημάδια , Σε ένα μήνα ίσως έχουμε περισσότερα .

 

Μακάρι . Θέλεις να μας δώσεις κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα ;

Link to comment
Share on other sites

σου φιλω τσου μουτρους, δεν "ερχομαι" στο νησι, ΕΙΜΑΙ απο το νησι, κ εχω γυναικα απο το νησι αλλα μεγαλωσα αθηνα. στην αθηνα με λενε κωλοκερκυραιο κ στην κερκυρα αθηναικο γαιδουρι

 

Παγάνέλι είσαι ωρέ? Και δεν μας το λες τόσον καιρό?? :)

 

@BAS: Που τα βλέπεις τα αισιόδοξα σημάδια...ειλικρινά θέλω να μάθω...

 

Εγώ βλέπω φούντο: σταδιακό, αργό και βασανιστικό

 

Γι΄αυτό είπα ότι δεν βλέπω κανένα μέλλον σε αυτήν την χώρα για τους νέους μηχανικούς...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

H κατάθλιψη χτυπάει κόκκινο , αλλά η νύχτα είναι πάντα πιό σκοτείνή λίγο πριν ξημερώσει .

 

Παρηγορια στον αρρωστο μεχρι να βγει η ψυχη του.

 

Εγώ τις τελευταίες μέρες βλέπω αισιόδοξα σημάδια , Σε ένα μήνα ίσως έχουμε περισσότερα .

 

Τα σημαδια ειναι αισιοδοξα οσον αφορα την σταθεροτητα της χωρας, φαινεται οτι η καταρεευση απομακρυνεται.

Οσον αφορα τον μεσο πολιτη και τον μεσο μηχανικο που ψαχνει μια δουλεια θα περασουν πολλα

χρονια για να δει βελτιωση. Θεωρω οτι θα πρεπει να περασει ενα διαστημα 5~10 χρονια για να

δουμε ουσιαστικη βελτιωση στα εργασιακα.

 

Τούτο τον χειμώνα , άμα τον πηδήξουμε γιά 40 χρόνια ......

 

Ο δυσκολοτερος χειμωνας μεχρι τον επομενο..

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα έχουμε σύνοδο κορυφής , όπου πρέπει να παρθούν αποφάσεις κάτω από το θετικό κλίμα που δημιούργησε η χτεσινή απόφαση του συνταγματικού δικαστηρίου της Γερμανίας . Σε 2 μήνες αμερικάνικες εκλογές και ήδη οι FED θα δίνει 85 δισ τον μήνα ρευστότητα , όπως ανακοίνωσε πριν λίγο . Το euribor είναι 0,25 στα χαμηλότερα ιστορικά . Η Ισπανία ετοιμάζεται να μπεί σε μνημόνιο και εδώ τα μεγέθη είναι μεγάλα .

 

Δήλωση του Ελληνα υποδιευθύντή του ΔΝΤ , αλλά και άλλων περί του τρίτου και τελειωτικού κουρέματος των ομολόγων του κρατικού τομέα .

Βάλτε και την εντύπωση που κάνει στην εσπερία η ραγδαία άνοδος της ΧΑ και του φόβου ριζοσπαστικοποίησης και εθνικισμού των Ελλήνων που προκαλεί σε συνδυασμό με το ότι είμαστε η αποθήκη των μεταναστών .

 

Πρέπει να σκεφτείτε ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη η Αριστερά με την μορφή που την έχουμε στην Ελλάδα αποτελεί μουσειακό είδος .

Ετσι γιά αυτούς δεν αποτελεί κίνδυνο η άνοδος της , αφού μπορούν ιδεολογικά να την χτυπήσουν και να έχουν θετικά αποτελέσματα στα κοινοβούλια τους και στους λαούς τους .

Αντίθετα την ακροδεξιά , δεν μπορούν να την χτυπήσουν ιδεολογικά , αφού σε όλες σχεδόν τις χώρες υπάρχει μέσα στα κοινοβούλια τους και στις μισές κυβερνήσεις τους .

 

Ετσι η άνοδος του εθνικισμού εδώ θα δημιουργούσε πολλά προβλήματα στρατηγικής φύσης και το πρόγραμμα που μας έπαιζαν δεν προλαβαίνει να κρατήσει ένα χρόνο ακόμα μέχρι τις Γερμανικές εκλογές .

Link to comment
Share on other sites

Στα εργασιακά όμως το θέμα είναι πολύ δύσκολο.... Κινδυνεύει να χαθεί μία ολόκληρη γενιά μηχανικών. Γιατί αν βάλεις έναν 30άρη σήμερα, με ελάχιστες ευκαιρίες, πάρουμε το γεγονός ότι δύσκολα θα ανακάμψει ο χώρος σε πχ 5-6, 10 χρόνια...Πότε θα βρει δουλειά στα 38-40 του? Και ποιος θα τον πάρει τότε?

Εν ολίγης πότε θα σταδιοδρομήσει επαγγελματικά και πότε θα κάνει οικογένεια? (αυτό είναι μιά πονεμένη ιστορία..)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λένε "θα έρθουν καλύτερες ημέρες".

Η σωστή απάντηση (όχι το wishful thinking) είναι: Μπορεί ναι, μπορεί όχι, Αυτό λένε τα δεδομένα άλλων χωρών που πέρασαν τα ίδια. Όπως προανέφερα η Τουρκία μετά από δεκαετίες στασιμότητας και υπό την επιτήρηση του ΔΝΤ τη δεκαετία του '90, τώρα ο κατασκευαστικός της τομέας είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος παγκοσμίως. Αντιθέτως η Αργεντινή βυθίζεται όλο και περισσότερο σε μια άβυσσο λαϊκισμού, ύφεσης, απομόνωσης, ανεργίας και τελικά σκληρού εγκλήματος.

BAS καλά όλα αυτά που μας λες, αλλαγές δε βλέπω να γίνονται.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε διαφορετική χώρα σε διαφορετική πολιτική και κοινωνική θέση .

 

Αλλωστε το 30 % της ανάπτυξης είναι η αλλαγή της ψυχολογίας από υποτιμητική σε αναπτυξιακή .

Δηλαδή να ηρεμήσει ο κόσμος , να ξαναφέρει τα λεφτά στις τράπεζες από τα σεντούκια και από το εξωτερικό και να αρχίσει σιγά - σιγά να αγοράζει και να επενδύει .

 

Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει χρήμα και μπορεί να κινήσει την αγορά , αλλά μέχρι τώρα φοβόταν η ήλπιζε να αγοράσει όταν τα πράγματα θα κατέρρεαν ,

 

Οταν εδραιωθεί η αίσθηση περί σταθερότητας , τότε η ψυχολογία αλλάζει .

 

Σήμερα έχουμε νέες θετικές ειδήσεις από τον Ρομπάι και το ΔΝΤ , αλλά και τον Μοσκοβισί .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.