Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Σήμερα έχουμε νέες θετικές ειδήσεις από τον Ρομπάι και το ΔΝΤ , αλλά και τον Μοσκοβισί .

 

Κυριολεκτικά ανακουφίστηκα. Μέχρι οι θετικές ειδήσεις επηρεάσουν τη δική μας τσέπη θα έχουν τελειώσει και οι Ολυμπιακοί του Ρίο...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιά τους Ολυμπιακούς δεν νομίζω , αλλά το μουντιάλ σίγουρα .

Αλλά η αλλαγή ψυχολογίας είναι σημαντική , ακόμα και εδώ μέσα που η κατάθλιψη ρέει .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε bas έχεις ολίγον στρεβλή αντίληψη για την ελληνική οικονομία , την πιο παρασιτική οικονομία ανάμεσα στις 120 οικονομίες του κόσμου η λέξη ψυχολογία πλέον έχει αντικατασταθεί από την αγωνιά για την επιβίωση της επόμενης μέρας ίσως και των επομένων ωρών , έξω στην κοινωνία γίνονται κοσμοϊστορικές αλλαγές , εσύ που την βλέπεις την αισιοδοξία ;

Για να προκύψει αλλαγή ψυχολογίας του κόσμου πρέπει πρώτα να προκύψουν δυο πράγματα

1)Αλλαγή νοοτροπίας του μεγαλυτέρου μέρους του πληθυσμού

 

2 )αλλαγή παραγωγικού μοντέλου ανάπτυξης της χώρας που να στηρίζεται σε εξαγωγικό προσανατολισμό και την ανάπτυξη μακροπροθέσμων υποδομών για παράγωγη βιομηχανικών προϊόντων μέσω της εκμετάλλευσης του ορυκτού πλούτου μας , και των φυσικών και συγκριτικών πλεονεκτημάτων της χώρας μας , μέχρι τότε -διοτι αυτά δεν γινονται από την μια μερα στην άλλη -εναγωνίως θα πρέπει να αναπτυχτεί η αγροτική παράγωγη , ενέργεια , τουρισμός ναυτιλία .

3 ) μείωση της ανεργίας που θα προκύψει από το δεύτερο και θα φέρει και χρήματα στα ταμεία η οποία σε πληροφορώ ότι εάν στο τέλος του 2013 περιοριστεί κάτω από 28-30 % θα έχει γίνει θαύμα !!

Μέχρι τότε και με την στρεβλή αντίληψη που έχουν οι οικονομικοί μας εγκέφαλοι για την ανάπτυξη της χώρας μέσω εξοντωτικών φόρων σε φυσικά πρόσωπα και επαγγελματίες θα δ ε ι ν ο π α θ ή σ ο υ μ ε .

 

4) όμως Το 2 και το 3 σκοντάφτουν στο 1 .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλά η αλλαγή ψυχολογίας είναι σημαντική

 

Ακόμα δεν ξέρουμε πως θα φορολογηθούμε για το 2012, δεν ξέρουμε τι εισφορές θα πληρώσουμε και ταυτόχρονα ελπίζουμε για έναν ελαφρύ χειμώνα. Από τη μία χαίρομαι που δεν έχω παιδί γιατί δεν γνωρίζω πως θα μπορούσα να το συντηρήσω σήμερα, από την άλλη δεν γνωρίζω αν θα μπορέσω να παρέχω όταν κάνω έστω τα μισά που έδωσαν οι γονείς μου σε εμένα. Η κατάσταση δεν πάει καθόλου καλά και κατά την προσωπική μου άποψη ο πάτος θα έρθει (και ελπίζω) πριν το καλοκαίρι του 2013.

Κατάθλιψη όχι! Απογοήτευση όμως, ναι!

 

edit λόγω απάντησης του loser.

Συνάδελφε bas έχεις ολίγον στρεβλή αντίληψη για την ελληνική οικονομία

 

Ο bas έχει σωστή αντίληψη και το πλεονέκτημα λόγω ηλικίας, επαγγελματικής εμπειρίας και οικογενειάρχη να έχει σφαιρική άποψη και ολοκληρωμένη, αλλά ίσως εκφράζει και ορισμένα ιδανικά τα οποία δυστυχώς δεν μπορούν να εφαρμοστούν σε αυτόν τον τόπο.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λένε "θα έρθουν καλύτερες ημέρες".

Η σωστή απάντηση (όχι το wishful thinking) είναι: Μπορεί ναι, μπορεί όχι, Αυτό λένε τα δεδομένα άλλων χωρών που πέρασαν τα ίδια. Όπως προανέφερα η Τουρκία μετά από δεκαετίες στασιμότητας και υπό την επιτήρηση του ΔΝΤ τη δεκαετία του '90, τώρα ο κατασκευαστικός της τομέας είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος παγκοσμίως. Αντιθέτως η Αργεντινή βυθίζεται όλο και περισσότερο σε μια άβυσσο λαϊκισμού, ύφεσης, απομόνωσης, ανεργίας και τελικά σκληρού εγκλήματος.

BAS καλά όλα αυτά που μας λες, αλλαγές δε βλέπω να γίνονται.

 

 

η Τουρκία έχει δικό της νόμισμα, απλά σούταρε το ΔΝΤ το 2004 κ όσο το είχε είχε την πορεία μας, και εφάρμοσε ακριβώς τα αντίθετα αυτών που έλεγε το ΔΝΤ κ σήμερα είναι εκεί που είναι.

 

Στην Ελλάδα αυτό είναι ο λαικισμος.Και η Αργεντινή δεν πάει τόσο άσχημα.Είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα απο το 2000 του ΔΝΤ κ εχει μ'ελλον.Κάτι που δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς για την χωρα μας κ την πολιτική που ακολουθήτε.

 

το ότι ακούμε κάποια θετικά σχόλια είναι φυσιολογικό και εξίσου επικινδυνο.Τα σχόλια είναι για τον κόσμο.Γιατί όπως βλέπουμε τα μέτρα είναι ακριβώς τα ίδια κ έρχονται κ άλλα.

Απλά προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο και να τον γονατίσουν με την ψεύτικη ελπίδα.Χρόνο κερδίζουν.

 

Απο οσα βλέπουμε κ κατηγορούμε εμείς την Ελλάδα πόσα βλέπετε να τα έχουν αγγιξει με μέτρα?Μίζες?Νοθείες?Αισχροκέρδεια?Ορθολογισμό αμοιβών όχι των 1000€ αλλά των 5000+?

Εγώ τα μόνα μέτρα που βλέπω είναι διάλυση των εργασιακών δικαιωμάτων κ αμοιβών του ΙΤ (που δεν πρόκειται ποτέ να βελτιώσει τίποτα που να αφορά τον λαό κ τα έσοδα του κράτους) και αντίπαλο δέος για να τα αποδεχτεί ο λαός δαιμονοποίηση του δημοσίου,όχι του τρόπου λειτουργίας πυ φταίει αλλά του αριθμού που δεν επηρεάζει πουθενα!!!

Κ φυσικά εξαθλίωσει του κόσμου με συνεχόμενα χαράτσια-φόρους,βομβαρδισμό απο τα ΜΜΕ ώστε να μην προλαβαίνει να αντιδράσει

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

To να απαντήσω με σεντόνι σε άλλα σεντόνια , δεν έχει νόημα .

Απλά προσπαθώ να βλέπω όσο πιό ψυχρά και αποστασιοποιημένα τα πράγματα γιά να έχω όσο γίνεται σφαιρική εικόνα .

 

Δεν είπα ποτέ ότι θα είμαστε άνετα .

Είπα ότι πλησιάζουμε η ίσως και να είμαστε στον πάτο του πηγαδιού .

Σίγουρα από εκεί και μετά αρχίζει η άνοδος προς την επιφάνεια , αλλά γιά να φτάσουμε στην επιφάνεια θα θέλουμε αρκετό χρόνο .

 

Τώρα περί παραγωγής πρωτογενούς κλπ , έχουμε μεγάλη δυσκολία γιατί εκεί έχουμε τεράστιες στρεβλώσεις και απίστευτα κακές νοοτροπίες , αριστερούς μύθους και πολλά άλλα .

 

Επειδή ο γιός μου σπουδάζει Γεωπόνος στο ΓΠΑ , έτυχε από κάποιο βιβλίο του να διαβάσω την επίσημη ιστορία και τις αλλαγές στην Κοινή Αγροτική Πολιτική . Ε δεν έχει καμμία σχέση με όσα μας έλεγαν εδώ δεκαετίες τα κομματόσκυλα , όπως τώρα μας λένε γιά νέο μοντέλλο ντόπιας παραγωγής κλπ .

 

Η χώρα έχει συγκριτικά πλεονεκτήματα σε ορισμένους τομείς που τους έχουμε ήδη πεί .

Εκεί πρέπει να στραφεί .

 

Τώρα γιά το αύριο , τα πράγματα είναι αποχρώσεις του γκρίζου , σαν ασπρόμαυρη οθόνη γιά όσους τις πρόλαβαν .

Αλλά και στην ασπρόμαυρη το μαύρο παραμένει μαύρο .

 

Ετσι όταν είσαι 55άρης απολυμένος , τα πράγματα είναι κατάμαυρα , ενώ 30άρης που ψάχνεται είναι κάποια απόχρωση του γκρίζου .

Link to comment
Share on other sites

Οι καλες οι θεσεις καπαρωνονται μεσω απευθειας συστασεων κ κρυφων μεταγραφων, ενω οι χαμαλοθεσεις ειναι αυτες που προοριζονται για βιογραφικα.

 

Το κακο ειναι οτι πλεον οχι μονο οι καλες, αλλα σχεδον ολες οι θεσεις καπαρωνονται με αυτον τον τροπο, ακομα και οι χαμαλοθεσεις στις οποιες αναφερεσε. Προσωπικα οσους ξερω και ειχαν ατομα να τους φερουν σε επαφη, βρηκαν και ας μην ειχαν ουτε μια μερα προυπηρεσιας και ας εκαναν και δεκα χρονια να παρουν πτυχιο (κυριολεκτικα, οχι σχηματικα). Μεχρι και για χαμαλης σε γνωστη μεγαλοαλυσιδα καταστηματων λιανικης που πηγε καποιος, πηγε γιατι ειχε συγγενη μεσα που δουλευε. Οποτε ακομα και την χαμαλοθεση να θες πλεον, αμα δεν εχεις καποιον να σε σπρωξει ή καποια πολυ καλη προυπηρεσια να δειξεις, παιρνεις απο τα τρια το μακρυτερο.

Edited by karavlaxos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

streeta, για την κατάσταση τώρα στην Αργεντινή, ρώτα κανέναν Αργεντίνο. Το τι λέμε εμείς από 10.000 χλμ μακριά ελάχιστη σημασία έχει.

http://ferfal.blogsp...&max-results=50

Έχουν απαγορεύσει τις αγοραπωλησίες συναλλάγματος και χρυσού. Αν ήταν καλά, θα ήταν καλά και το πέσο και δε θα είχαν την ανάγκη απαγορεύσεων που δεν τις εφαρμόζει καμία άλλη χώρα πλήν Κούβας, Βενεζουέλας και Β. Κορέας.

Έχουν επίσης αρπάξει (επί Κίρχνερ) τα αποθεματικά των ιδιωτικών συνταξιοδοτικών ταμείων. Σας θυμίζει κάτι αυτό;

Κάνουν τα ίδια λάθη με εμάς, καμία μεταρρύμιση, καμία αλλαγή στη νοοτροπία παρά φόρους, φόρους, φόρους, (35% στις εξαγωγές).

 

Όσον αφορά το δημόσιο, ναι για εμένα είναι ο κύριος υπεύθυνος για το σημερινό χάλι. Το λέω εγώ που μπήκα με βύσμα συμβασιούχος από προκήρυξη που βγήκε κατ' ευθείαν στην Τ.Ο. ΝΔ το 2007. Πήγαινα στη "δουλειά" στις 8.00 και έφεγα στις ....10.30. Σαν εμένα κι άλλοι...δεν ήμασταν υπεράριθμοι;

Μου φαίνεται απίθανο άτομο να έχει ανακατευτεί με τα κόμματα (όπως εγώ) να μην θεωρεί το Δημόσιο σαν τον Νο1 ένοχο της σημερινής κατάστασης.

 

Κι αν αυτά γινόταν επί ΝΔ το 2007, φαντάζομαι το φαγοπότι αχαλίνωτης φαντασίας που γινόταν τη δεκαετία του '80 επί ΠΑΣΟΚ....

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη το επαγγελμα του μηχανικου μπορει να αποδωθει ως εξης:

 

''Abandon all hope, ye who enter here''

H κολαση του Δαντη

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η τροικα σε εκθεση της τον ιουλιο ειχε πει πως την διετια που μας περασε μπηκαν απο παραθυρα και χαραμαδες (ακριβως ετσι το εγραψε) 70.000 ατομα στο δημοσιο.

Edited by karavlaxos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.