Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

εγώ πάντως συμμερίζομαι την αισιοδοξία του bas αλλά ακόμα και αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα με το να κλαίμε την μοίρα μας είναι χειρότερα Και αυτό ξεκινά από τα μέσα ενημέρωσης μέχρι το τελευταίο πολίτη της χώρας Δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να λένε πόσο χάλια είμαστε Οταν έχεις μια επιχείρηση ακόμα και χάλια να έιναι δεν το λες συνέχεια σε όποιον βρείς μπροστά σου , γιατί τότε το έχεις χαμένο το παιχνίδι Το κακό είναι ότι ένα μεγάλο ποσοτό των Ελλήνων πολιτών είναι πολύ κακομαθημένο στην καλοπέραση που θεωρούν την κατάσταση αυτήν καταστροφή και το πιό ηλίθιο είναι που αυτοκτονούν κιόλας Και αυτά όταν στον παρελθόν η κατάσταση ήταν πιο δύσκολη Αρκει να δει κανείς την ταινία " Αλίμονο στους νέους" με τον Χορν για να διαπιστώσει τι συνέβαινε πριν από κάποιες δεκαετίες

Υπάρχουν και πολλοί συνάνθρωποί μαςπου πείνούν στην κυριολεξία Όμως αυτοί υπάρχαν πάντα στο καπιταλισμό , αλλά πριν δεν τους βλέπαμε από την χορτάτη κοιλιά μας

Προχτές πήγαν να πλύνω το αυτοκίνητο μου σε ένα συνεργείο σε μεγάλη πόλη του νομού μου Εκεί ένα χοντρός Έλληνας με το φραπέ στα χέρια ,βαριεστιμένος (το αφεντικό) μου υπόδειξε που ήταν οι αλλοδαποί που θα έκαναν την δουλειά και με ύφος λες και του είχα σκοτώσει την μάνα επειδή του διέκοψα την φραπεδιά . Οι δε αλλοδαποί (πακιστανοί ) ευγενικότατοι δεν σταμάτησαν μέχρι την ώρα της παραλαβής να δουλεύουν και να είναι ευγενικοί Και σκέφτηκα τότε μήπως λοιπόν πρέπει να αλλάξει υπηκόους αυτή η χώρα που να είναι γελαστοί και αισιόδοξοι

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

GEORGE MICHEAL πιστεύω πως δεν είναι έτσι τα πράγματα για όλους...υπάρχουν νέοι που θέλουν να κάνουν και άλλες δουλειές...και εγώ το χειμώνα δούλευα σε εργοστάσιο με πλαστικά και ας έχω τελειώσει ΤΕΙ...το θέμα είναι πως τώρα ούτε αυτές τις δουλειές βρίσκω...και δεν θέλω να τα βλέπω μαύρα και άραχνα,αλλά όταν μένεις για καιρό χωρίς δουλειά,ναι,τότε θες δεν θες,θα τα δεις έτσι...και επίσης κάποιος έγραψε πιο πριν ότι μεγάλο ρόλο παίζουν και οι γνωριμίες στην Ελλάδα,κάτι το οποίο εγώ δεν το έχω.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αποκοπεί παντελώς σαν χώρα από την παραγωγή και σαν λαός έχουμε και την απαίτηση για ανάπτυξη , με ποιον τρόπο θα συμβεί αυτό το θαύμα ; , να μην συγχέουμε την αργεντινή με την περίπτωση της Ελλάδος η αργεντινή είχε επί πολλές δεκαετίες παραγωγική βάση η Ελλάδα δεν έχει τέτοιο προνόμιο δυστυχώς, επειδή στην δεκαετία 80-90 – 2000 αποβιομηχαχανοπoίηθηκε και μειωσε την αγροτική παραγωγή υιοθετώντας τις εύκολες λύσεις των επιδοτήσεων και των εκβιασμών στην Ε.Ε . Να πέσουν λύσεις στο τραπέζι για το πρόβλημα , αυτό χρειαζόμαστε τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιώργο θα μας τρελλάνεις....Τι καλομαθημένοι είναι οι νέοι δηλαδή? Ξέρεις πόσοι με πτυχία κτλ, παρακαλάνε για μία θέση σε supermarket? Ξέρω κοπέλα οικονομολόγο που δουλεύει σε συνεργείο καθαρισμού. Γείτονας δάσκαλος 40άρης, έπιασε δουλειά σε βενζινάδικο στα παρακαλετώ γιατί δεν χωρούσε ανάμεσα στους "ευγενικούς" πακιστανούς.... Και πόσες χιλιάδες περιπτώσεις που παρακαλάνε για ότι να΄ναι αρκεί δουλειά να είναι.... Τι καλομαθημένοι μου λες? Εκτός και αν μου πεις να πάνε επαρχία να οργώσουν κανά χωράφι (που δεν έχουν) ή να φυτέψουν ντομάτες (που?) πάλι.......

Τι δεν είναι μαύρα δηλαδή? Αντε πες σε αυτούς που χάσανε τις δουλειές τους και είναι με δάνεια ότι είναι άσπρα... Πες σε αυτούς που με σύνταξη 800 (και κατεβαίνει) συντηρούν τα παιδιά τους που σπουδάσανε και μιζεριάζουν στο σπίτι. Πες σε αυτούς που θέλουν να κάνουν οικογένεια και δεν μπορούν (τα χρόνια δεν περιμένου).. Υπομονή δηλαδή ε? Μήπως να φύγουν και να έρθουν οι ευγενικοί ξένοι να μας λένε γλυκόλογα και να είμαστε μία ωραία ατμόσφαιρα?

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς οοτι περα απο τα γλυκόλογα υπάρχει και ενα γλυκό χαδάκι και λίγη βαζελίνη προσφορά των ξένων :smile: και τότε η ατμόσφαιρα σίγουρα θα ειναι μια πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γράφω ότι γράφω γιατί εγώ ανήκω στην γενιά των παιδιών με τα μπαλωμένα παντελόνια και των παγκάλικων με το βιβλίο του βερεσέ και τρελαίνομαι όταν βλέπω απελπισία σε σπίτια που έχουν τουλάχιστον πλασμα τηλεόραση και μάλιστα μέλη αυτών των οικογενειών να αυτοκτονούν γιατί χρεώθηκε η επιχείρησή τους ή τους πήραν το αυτοκίνητο Ακόμα και να είναι άσχημα τα πράγματα ε δεν βρισκόμαστε και στο βόρειο πόλο που δεν έχει τίποτα να κάνεις από το να σκοτώνεις αρκούδες και να ψαρεύεις Γιατί τοση απελπισία αντί να λέμε ότι το μαγαζί είναι γωνία και δεν ειναι τίποτα σοβαρό και ότι θα πάμε μπρός γιατί είμαστε προικισμένοι Δεν έγινε καμία έκρηξη ηφαιστείου να χαθούν όλες οι υποδομές μας Εγώ γιατί βλέπω γύρω μου δουλειές να γίνονται από αλλοδαπούς ή να μην γίνονται καθόλου και να περιμένουν αυτούς που θα το επιχειρήσουν να δουλέψουν σκληρά (ο ξαδερφός μου αν και άνεργος τυπικά γιατί με την σκληρή δουλειά του στο χωράφι ή όπου αλλού αφού τώρα κόβει ξύλα , έκανε και την δεύτερη μπέμπα του ?)

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στις δουλειές που λες ότι είναι οι αλλοδαποί αν πάω και ζητήσω εγώ δουλειά ή οποιοσδήποτε Έλληνας,θα μας απορρίψουν πριν ρωτήσουμε...ασε και τα έχω δει εδώ που μένω...

Link to comment
Share on other sites

george michael, η ψυχολογία είναι περίεργο πράγμα. "Αντικειμενικά" μπορεί να έχεις δίκιο, όταν όμως υπάρχει μια κυβέρνηση που οι αποφάσεις της δείχνουν ξεκάθαρα ότι πολεμάει λυσαλέα για την προστασία κάποιων συντεχνιών (μην πω πάλι ποιούς...), όλοι οι άλλοι να πάνε να πνιγούν και όλο και αναβάλει τις αναγκαίες αλλαγές, σου πιάνεται η ψυχή...

Η ψυχολογία κάποιου που μένει στην καλύβα αλλά οι προοπτικές είναι καλές είναι πολύ καλύτερη κάποιου με πλάσμα τηλεόραση και -έστω- Hyundai αυτοκίνητο που μένει στην Ελλάδα του 2012.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί βλέπω γύρω μου δουλειές να γίνονται από αλλοδαπούς ή να μην γίνονται καθόλου και να περιμένουν αυτούς που θα το επιχειρήσουν να δουλέψουν σκληρά (ο ξαδερφός μου αν και άνεργος τυπικά γιατί με την σκληρή δουλειά του στο χωράφι ή όπου αλλού αφού τώρα κόβει ξύλα , έκανε και την δεύτερη μπέμπα του ?)

 

 

και θα πάρουν Ελληνα με μισθό-ωράριο-ασφάλεια?Δεν νομίζω.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα....

Εκτος αν πλέον μιλάμε ανοικτά για εργασία τύπου μεσαίωνα....και το συζητάμε κιόλας (δεν φτάνω στο δεχόμαστε)

 

και δεν μιλάω για μηχανικό που δεν μπορεί να ξεμπλέξει απο ΤΣΜΕΔΕ ο οποίος δεν μπορεί να προσληφθεί ούτε για να καθαρίζει τουαλέτες

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

george michael, η ψυχολογία είναι περίεργο πράγμα. "Αντικειμενικά" μπορεί να έχεις δίκιο, όταν όμως υπάρχει μια κυβέρνηση που οι αποφάσεις της δείχνουν ξεκάθαρα ότι πολεμάει λυσαλέα για την προστασία κάποιων συντεχνιών (μην πω πάλι ποιούς...), όλοι οι άλλοι να πάνε να πνιγούν και δεν αντιστέκεται σθεναρά στις αναγκαίες αλλαγές, σου πιάνεται η ψυχή...

Η ψυχολογία κάποιου που μένει στην καλύβα αλλά οι προοπτικές είναι καλές είναι πολύ καλύτερη κάποιου με πλάσμα τηλεόραση και -έστω- Hyundai αυτοκίνητο που μένει στην Ελλάδα του 2012.

Αυτό ακριβώς λέω , Είχαμε κάποιες κυβερνήσεις (εγώ προσωπικά δεν ψήφισα καμία από αυτές) που δεν διαχειρίστηκαν καλά την αλματώδη ανάπτυξη και βελτιωση του βιοτικού επιπέδου μετά την είσοδό μας στην ΕΟΚ , όπως και ο κόσμος πήγαινε με ταχύτητα μεγαλύτερη από την αντοχή του και τώρα λαχάνιασε γιατί δεν έιχε την φυσική κατάσταση να το κάνει Αυτό δεν σημαίνει ότι παίρνω ένα μαχαίρι και κόβω το πόδι μου επειδή για λίγο από το τρέξιμο με πονάει πρόσκαιρα Εμείς οι μηχανικοί έχουμε χρεός να μην περιμένουμε την κυβέρνηση αλλά με την δουλειά μας να βοηθούμε ώστε να δημιουργηθούν θέσεις εργασίες Εγώ τώρα που γράφω , τυπώνω σχέδια που θα δώσουν άδειες λειτουργίας σε εγκατελειμένες ή υπολειτουργούσες κτηνοτροφικές μονάδες που οι γιοί των παραγωγών αποφάσισαν να βάλουν μπρός σε νεα βάση Δηλάδή νεες θέσεις εργασίες και αν δεν πληρωθώ άμεσα όπως πρέπει , σε λίγο το χρήμα που ήδη σε κάποιους φτάνει θα έρθει και στην τσέπη μου με έμεσο τρόπο από την κίνηση της οικονομίας στην περιοχή μου

Και όταν μιλάς streetas για μεσαίωνα στην εργασία εννοείς να δουλεύουμε από το πρωί ως το βράδυ για ένα πιάτο φαί όπως γινόταν στο θεσσαλικό κάμπο Ε νομίζω ότι έιναι στο χέρι μας ή μάλλον στην ψήφο μας , να μην τους αφήσουμε να το κάνουν

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.