Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Τώρα ακούω ότι στο γιούρογκρούπ το θέμα προχωράει . Μην ξεχνάτε ότι η δόση των 31 δισ είναι το 1/3 του πακέτου και μετά το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω .

 

Το θέμα κύριοι είναι να δούμε τον πάτο .

 

Μετά η αλλαγή της ψυχολογίας θα αλλάξει πολλά .

 

Σήμερα πέρασα από την κλεισμένη μου οικοδομή . Είχα να πάω 1 βδομάδα περίπου .

 

Είχαν ρίξει με φορτηγό τις πτυχωτές λαμαρίνες που την κλείνουν γιατί είχα λουκέτο , είχαν ανέβει πάνω και μου πήραν 2 από τα τέσσερα κολλεκτέρ στους συλλέκτες του νερού που ήταν τα μόνα χάλκινα που είχα .

 

Η οικοδομή είναι μεσαία , με σπίτια κολλητά στον αστικό ιστό της Αθήνας και απέναντι από σχολείο . Ουδείς ενδιαφέρθηκε να πάρει τηλέφωνο ώστε να την ξανακλείσουμε τουλάχιστον . Τα τηλέφωνα είναι στην ταμπέλα .

 

Από την άλλη οι τράπεζες απαιτούνε τόκους και δόσεις , ενώ αρνούνται να δώσουν και ελάχιστο χρήμα , αφού πρακτικά δεν έχουν .

 

Το μόνο που λείπει από την οικονομική και κοινωνική χρεοκοπία είναι η επίσημη ανακοίνωση της και αυτή προσπαθούν να αποφύγουν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας καταθέσω και εγώ την δικιά μου άποψη..Μέχρι του Ιούνιο είχα φουλ δουλειά και όλα καλά..Ιούλιος-Αύγουστος -50% απότομα!! Σεπτέμβριος όπως πάει -100%..Με λίγα λόγια δράμα..Ψάχνομαι-σκέφτομαι τι θα κάνω..Έστω κάτι για χαρτζίλικι..Και σκέφτηκα το εξής..Έχω ασχοληθεί με άδειες λειτουργίας ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ σε ύποπτα μαγαζιά (ξέρετε αυτά με γυναίκες....). Οι ιδιοκτήτες αυτών των μαγαζιών ήταν οι καλύτεροι πελάτες μου. Και επειδή και εγώ ήμουνα καλός έφερνε ο ένας τον άλλο και χώθηκα αρκετά σε αυτού του είδους τα μαγαζιά..Μήπως να πάω να ζητήσω δουλειά για κάποια βράδια την εβδομάδα (τσεκαδόρος στο ταμείο, ή κάτι ανάλογο)??????? Μην γελάτε..Το σκέφτομαι μεταξύ αστείου και σοβαρού!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

.Μήπως να πάω να ζητήσω δουλειά για κάποια βράδια την εβδομάδα (τσεκαδόρος στο ταμείο, ή κάτι ανάλογο)??????? Μην γελάτε..

 

Γιατί όχι, πόρτα ας πούμε, α, ξέχασα λέγεται face control :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω με αυτό το χάλι.

Αυτόν τον καιρό δουλεύω σε εμπορικό κατάστημα (ανασφάλιστος φυσικά) για 600ε (καθημερινά εκτός Κυριακής. Δευτέρα, Τρίτη Παρασκευή και απόγευαμα). Από την άλλη εβδομάδα δεν θα με χρειάζονται συνεχώς αλλά μόνο 2-3 φορές την εβδομάδα = 3*25=75ευρώ.

Κανονικά θα έπρεπε να ετοιμάζω την πτυχιακή μου αλλά το ωράριό μου δεν μου το επιτρέπει.

Τελειώνω τη σχολή με άριστα (8,78), αλλά δεν μπορώ να μπω σε κανένα μεταπτυχιακό (είμαι ΤΕΙτζής βλέπετε)

Ακόμη κι αν θα μπορούσα να μπω, κάποιος θα πρέπει να με βοηθάει οικονομικά, ώστε να αφιερωθώ στο διάβασμα. Δεν γίνεται ούτε κι αυτό.

Γνωριμίες δεν έχω, αλλά ούτε κι εμπειρία για να πω ότι θα δούλευα κάπου.

Κεφάλαιο δεν υπάρχει καθόλου για να πω ότι θα ανοίξω γραφείο με έδρα το σπίτι μου, αλλά και να υπήρχε η περιοχή είναι νεκρή (ούτε καν ΗΧ και αυθαίρετα δούλεψαν εδώ).

Κανονικά θα έπρεπε να πάρω υποτροφίες και φοιτητικό-στεγαστικό επίδομα (χρήματα που θα με διευκόλυναν πάρα πολύ), αλλά λόγω της μαμάς παρτίδας δεν τις δικαιούμαι. Βλέπετε ο βλάκας είπα πρώτα να τελειώσω τις υποχρεώσεις μου! Τώρα φαίνομαι σαν να μην πάτησα στη σχολή για ένα εξάμηνο (το τεμπελόσκυλο), δηλαδή τον τελευταίο καιρό της θητείας μου.

Τόσος κόπος, τόσες θυσίες (να κάνω μέχρι και τρεις δουλειές για να καταφέρω να σπουδάσω) και τελικά έκανα μια τρύπα στο νερό.

Και κλασσικά, βλέπω γύρω μου για μερικούς ο μήνας να έχει 9. Μπαμπάς σε ΔΕΚΟ με καλό μισθό, γνωριμίες, μέλος σε κόμμα, τραπεζάκι πρώτη μούρη.......μεταπτυχιακό.....διδακτορικό.....δουλειά....

Από την άλλη έχω φίλο διπλωματούχο ξεφτέρι μηχανικό να δουλεύει τσιράκι σε υδραυλικό.

Αλλά όπως μας γα....ει το σύστημα, έτσι θα του φερθώ κι εγώ.

Απλά εύχομαι να αργήσει πολύ ακόμα η πτώχευση. Όσο πιο χαμηλά πέσουμε, τόσο πιο εύκολο θα είναι να ξεχωρίσει η ήρα από σιτάρι.

Καλύτερα ένα βιοτικό επίπεδο στα τάρταρα, αλλά με ισονομία και αξιοκρατία, παρά αυτή η κατάντια.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω με αυτό το χάλι.

Αυτόν τον καιρό δουλεύω σε εμπορικό κατάστημα (ανασφάλιστος φυσικά) για 600ε (καθημερινά εκτός Κυριακής. Δευτέρα, Τρίτη Παρασκευή και απόγευαμα). Από την άλλη εβδομάδα δεν θα με χρειάζονται συνεχώς αλλά μόνο 2-3 φορές την εβδομάδα = 3*25=75ευρώ.

Κανονικά θα έπρεπε να ετοιμάζω την πτυχιακή μου αλλά το ωράριό μου δεν μου το επιτρέπει.

Τελειώνω τη σχολή με άριστα (8,78), αλλά δεν μπορώ να μπω σε κανένα μεταπτυχιακό (είμαι ΤΕΙτζής βλέπετε)

Ακόμη κι αν θα μπορούσα να μπω, κάποιος θα πρέπει να με βοηθάει οικονομικά, ώστε να αφιερωθώ στο διάβασμα. Δεν γίνεται ούτε κι αυτό.

Γνωριμίες δεν έχω, αλλά ούτε κι εμπειρία για να πω ότι θα δούλευα κάπου.

Κεφάλαιο δεν υπάρχει καθόλου για να πω ότι θα ανοίξω γραφείο με έδρα το σπίτι μου, αλλά και να υπήρχε η περιοχή είναι νεκρή (ούτε καν ΗΧ και αυθαίρετα δούλεψαν εδώ).

Κανονικά θα έπρεπε να πάρω υποτροφίες και φοιτητικό-στεγαστικό επίδομα (χρήματα που θα με διευκόλυναν πάρα πολύ), αλλά λόγω της μαμάς παρτίδας δεν τις δικαιούμαι. Βλέπετε ο βλάκας είπα πρώτα να τελειώσω τις υποχρεώσεις μου! Τώρα φαίνομαι σαν να μην πάτησα στη σχολή για ένα εξάμηνο (το τεμπελόσκυλο), δηλαδή τον τελευταίο καιρό της θητείας μου.

Τόσος κόπος, τόσες θυσίες (να κάνω μέχρι και τρεις δουλειές για να καταφέρω να σπουδάσω) και τελικά έκανα μια τρύπα στο νερό.

Και κλασσικά, βλέπω γύρω μου για μερικούς ο μήνας να έχει 9. Μπαμπάς σε ΔΕΚΟ με καλό μισθό, γνωριμίες, μέλος σε κόμμα, τραπεζάκι πρώτη μούρη.......μεταπτυχιακό.....διδακτορικό.....δουλειά....

Από την άλλη έχω φίλο διπλωματούχο ξεφτέρι μηχανικό να δουλεύει τσιράκι σε υδραυλικό.

Αλλά όπως μας γα....ει το σύστημα, έτσι θα του φερθώ κι εγώ.

Απλά εύχομαι να αργήσει πολύ ακόμα η πτώχευση. Όσο πιο χαμηλά πέσουμε, τόσο πιο εύκολο θα είναι να ξεχωρίσει η ήρα από σιτάρι.

Καλύτερα ένα βιοτικό επίπεδο στα τάρταρα, αλλά με ισονομία και αξιοκρατία, παρά αυτή η κατάντια.

Κάπως έτσι ήμουν και εγώ όταν ξεκίνησα και σε εποχές που κανένας τουλάχιστον στην Αθήνα δεν κλαιγόταν για καταστροφή της χώρας Πάλεψέ το στην περιοχή σου αν το πιστέψεις θα πετύχεις σε ότι βάλεις σκοπό Αυτό που χρειάζεσαι έιναι δουλειά και χρόνο για να το πετύχεις Δυστυχώς δεν γίνεται σε 1 - 2 χρόνια χρειάζονται αρκετά χρόνια για να πετύχουμε τους στόχους μας αν δεν έχουμε αυτά που αναφέρεις Αλλά τότε η χαρά την επιτυχίας είναι μεγαλύτερη Τουλάχιστον σε εμένα Μην το βάζει κάτω οι ευκαιρίες θα έρθουν από την σκληρή δουλειά Το λέω εκ πείρας

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είσαι μόλις πάνω από τα 20 σου χρόνια .

 

Χαλάρωσε και απόλαυσε τα νιάτα σου .

 

Οτι δουλειά και να κάνεις , σε καλό θα σου βγεί . Είτε σε εμπειρία , είτε σε γνωριμίες , πιθανότατα και στα δύο .

 

Μεταπτυχιακό , μην βιαστείς να κάνεις . Ασε να δείς πως θα πάνε τα πράγματα και διαλέγεις μετά .

Link to comment
Share on other sites

Απλά εύχομαι να αργήσει πολύ ακόμα η πτώχευση. Όσο πιο χαμηλά πέσουμε, τόσο πιο εύκολο θα είναι να ξεχωρίσει η ήρα από σιτάρι.

kostaspde

Ακριβώς το αντίθετο θα συμβεί! Και οι φελοί πάντα επιπλέουν. Αν πάρει (όποτε και αν πάρει) τα πάνω της η οικονομία (η πραγματική), όσο οι Κύριοι των Έργων είναι οικονομικά εύρωστοι (άρα θα έχουν απαιτήσεις για την ποιότητα), τότε θα ξεχωρίσει η ήρα από σιτάρι. Αλλιώς "να βάλουμε ενα καραμίδι πάνω από το κεφάλι μας" που σημαίνει οτι δεν έχει ανάγκη τον καλό επαγγελματία, αλλά τον αεριτζή.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή και εγώ ήμουνα καλός έφερνε ο ένας τον άλλο και χώθηκα αρκετά σε αυτού του είδους τα μαγαζιά..Μήπως να πάω να ζητήσω δουλειά για κάποια βράδια την εβδομάδα (τσεκαδόρος στο ταμείο, ή κάτι ανάλογο)??????? Μην γελάτε..Το σκέφτομαι μεταξύ αστείου και σοβαρού!!!

 

Μπα φιλε και εκει υπαρχει μεγαλη κριση. Οσους ξερω στον "χωρο" αυτο μου λενε τα χειροτερα. Πτωση και ποσοτικη (λιγοτεροι πελατες) και ποιοτικη (πλεον παει ο αλλος με 15 € στην τσεπη).

 

Ψαξε για κατι αλλο μαλλον.

 

Παιδια, εγω σαν γενικο σχολιο να κανω το εξης : πως εαν μελετησουμε τα πραγματικα δεδομενα στην οικονομια, η κατασταση δεν προκειται να βελτιωθει τουλαχιστον τα επομενα χρονια. Οτι συζηταμε εδω για να γινει απαιτει καυσιμα (=χρημα) και καυσιμα δεν υπαρχουν ουτε για δειγμα. Οι λογαριασμοι των περισσοτερων πλησιαζουν στο σημειο μηδεν, ενω οσοι εχουν ρευστο προτιμουν ειτε να τα βαζουν σε προθεσμιακες με 6% ετησιως ειτε να τα επενδυουν εξωτερικο για καλυτερες προοπτικες κερδοφοριας (οπως π.χ. τα ακινητα του Λονδινου και του Βερολινου).

 

Απο τον Οκτωβριο και μετα, εγω περιμενω ενα μεγαλο κυμα κλεισιματος μαγαζιων και χωρων εστιασης, αφου αφενος το διαθεσιμο εισοδημα των περισσοτερων δεν θα επαρκει για τα παραπανω και αφετερου σπαει η φουσκα του υπερκαταναλωτισμου των τελευταιων 30 ετων.

 

Με λιγα λογια καλη ειναι η αισιοδοξια, αλλα η πραγματικοτητα ειναι πολυ ζοφερη.

 

Μονη προοπτικη ειναι να παρουμε την δοση των 31 δις €, κατι που θα επιτρεψει τις τραπεζες να ρυθμισουν χιλιαδες δανεια με μικροτερες δοσεις και μεγαλυτερη δειαρκεια αποπληρωμης, ενω η αποπληρωμη των 7 δις € που ειναι τα χρεη προς τον ιδιωτικο τομεα, θα βοηθησει πολλες επιχειρησεις να παρουν μια βαθεια ανασα.

Εαν τα παραπανω συνδυαστουν με την επιμήκυνση του προγραμματος για 2 χρονια, τοτε ειναι πολυ πιθανον να δουμε βελτιωση της αγορας.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.