Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Παίζουν πολλά ρόλο...Αφήνω στην ακρη το επίπεδο και την εμπειρία. Το 1ο ειναι οι γνωριμίες και αν υπάρχει πελατολόγιο απο πρίν (πατέρα-μητέρα, τεχνικό γραφείο του θείου). Οχι πως αυτά αποτελούν πανάκεια, αλλα είναι μια βοήθεια. Μπορώ να πώ πως ήμουν τυχερός στη ζωή μου, αλλά άτυχος στο θέμα επιλογής σχολής.

Εμαθα κοντά σε συνάδελφο ΑΤΜ, ο οποίος δε ζήτησε ποτέ πίσω τίποτε ως αντάλλαγμα. Με τον επόμενο ουσιαστικά αρχίσαμε μαζί σα στοχοφόρος και πλέον είμαστε συναίτεροι εδώ και κάποια χρόνια. Βοηθηθήκαμε αρκετά, ακόμη μέχρι και σήμερα, με παλαιότερο αρχείο (που στη δουλειά μας ειναι το Α-Ω) και δωρεάν εμπειρία.

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να βρείς τέτοιους ανθρώπους, ειδικά τη σημερινή εποχή.

Παρόλα αυτά, τα πρώτα χρόνια ρίξαμε πολύ μα πολυ δουλειά. Δουλειές που αρχίσαν να πληρώνουν 5 και 10 χρόνια μετά. Ευρείες αποτυπώσεις που σήμερα δε θα χα το κουράγιο να κάνω. Δουλειές αγγαρείες, που κάτι αφήναν ομως...ΟΧι λεφτά, αλλά εμπειρία.

Υπομονή εύχομαι και επιμονή.

 

Στην έταιρη δουλειά με τα δημόσια, δε μπορώ να πω, ξεκίνησα με μια καλή βάση, εχοντας ξεχρεωμένα μηχανήματα έργων και φορτηγά απο την οικογένεια, αν και με τις αναδουλειές πλέον μία ή αλλη αν εχεις ή οχι...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο Πατρα

 

 

 

 

Ασε αυτη ειναι η καβατζα μου.Αχρειαστρη να ναι

 

 

 

 

Πολυ χρησιμο και διδακτικο το παραδειγμα σιγουρα οχι το μονο και οχι το τελευταιο αλλα το θεμα ειναι οτι σημερα τι γινεται?Οι περισσοτεροι 40+ ετων μηχανικοι (και γενικοτερα νεοι) που ξεκινουσαν τοτε προερχοταν απο οικογενειες με χαμηλοτερο βιοτικο επιπεδο απο το σημερινο οποτε δυσκολευοταν στην αρχη της σταδιοδρομιας τους.Υπαρχει ομως μια ειδοποιος διαφορα : τοτε υπηρχε δουλεια. Κατι που δεν συμβαινει σημερα.Οποτε τι κανουμε εμεις που τελειωνουμε τωρα?Ολοι οι μηχανικοι με τους οποιους ηρθα σε επαφη για να με βοηθησουν προσφεροντας μου καποια αμισθι (προφανως) πρακτικη μου εριξαν πανηγυρικο ακυρο.Η δικαιολογια γνωστη κι σεβαστη : δεν εχω καθολου δουλεια οποτε δεν εχω κατι απτο να σου δειξω.Το δια ταυθα ομως παραμενει : Τι κανουμε λαμβανοντας υποψιν ολα αυταπου παρεθεσα στο πρωτο post?

σε πληροφορώ ότι γενικώς τότε όντως υπήρχε δουλειά με το σταγονόμετρο και στην περιοχή που εγκαταστάθηκα δεν υπήρχε καθόλου όπου και οι τότε ήδη παλαιότεροι μηχανικοί που εργάζονταν ήταν έτοιμοι να φύγουν Δεν κουνιόταν τίποτα -ορατότης μηδέν Την αλλάξαμε όμως μόνοι μας την κατάσταση .Βρες στο δίκτυο ομιλίες του Δημήτρη Τσουκαλά πρωην κοινοτάρχη της Ανάβρας για το πως αλλάζουμε την ανάπτυξη μιας περιοχής και την μοίρα της. Τώρα υπάρχει μια δυσκολία λόγο των οικονομικών καταστάσεων , αλλά πάντοτε μετά την κακοκαιρία βγαίνει ο ήλιος

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δουλέψεις όπου και όπως μπορείς,ακόμα και σε άσχετο αντικείμενο για λίγο καιρό.Αυτό θα σε βοηθήσει να βγάλεις κάποια χρήματα και να ψηθείς.Μετά θα φύγεις για έξω.

Ποτέ όμως,μην σταματήσεις να πα;iρνεις στροφές όπως τώρα και να μην χάσεις το χιούμορ που φαίνεται ότι έχεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασμα διάβασμα διάβασμα για τα τρέχοντα θέματα (πχ αυθαίρετα), καλές σχέσεις(όλους τους έχεις ή εν δυνάμει θα τους έχεις ανάγκη στην αρχή), καλοστημένο γραφείο που να εμπνέει εμπιστοσύνη όταν μπει κάποιος (ναι μετράει καλώς ή κακώς..),

γνωριμίες με έμπειρους συναδέρφους (ακόμα και με το καλώς εννοούμενο "θράσσος"),

ποτέ δεν λες οτι δεν αναλαμβάνεις κάτι (και ας μην έχεις ιδέα τι πρέπει να κάνεις θα σκιστείς να το βρεις/μάθεις ή να ξεκινήσεις από κάπου), και όταν έρθει μια δουλειά, συνέπεια! Και χαμηλές απαιτήσεις...

 

Αυτά από ένα νέο συνάδερφο δίχως να έχει κανένα γνωστό μηχανικό συγγενή που τόλμησε να ανοίξει γραφείο και προς το παρόν δεν το έχει μετανοιώσει.

Κυρίως όμως συνέπεια και επιμονή γιατί το να πετύχεις στο επάγγελμα (ή να καθιερωθείς) για εμένα είναι ο μεγαλύτερος και ο δυσκολότερος στόχος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασμα διάβασμα διάβασμα για τα τρέχοντα θέματα (πχ αυθαίρετα), καλές σχέσεις(όλους τους έχεις ή εν δυνάμει θα τους έχεις ανάγκη στην αρχή), καλοστημένο γραφείο που να εμπνέει εμπιστοσύνη όταν μπει κάποιος (ναι μετράει καλώς ή κακώς..),

γνωριμίες με έμπειρους συναδέρφους (ακόμα και με το καλώς εννοούμενο "θράσσος"),

ποτέ δεν λες οτι δεν αναλαμβάνεις κάτι (και ας μην έχεις ιδέα τι πρέπει να κάνεις θα σκιστείς να το βρεις/μάθεις ή να ξεκινήσεις από κάπου), και όταν έρθει μια δουλειά, συνέπεια! Και χαμηλές απαιτήσεις...

 

Αυτά από ένα νέο συνάδερφο δίχως να έχει κανένα γνωστό μηχανικό συγγενή που τόλμησε να ανοίξει γραφείο και προς το παρόν δεν το έχει μετανοιώσει.

Κυρίως όμως συνέπεια και επιμονή γιατί το να πετύχεις στο επάγγελμα (ή να καθιερωθείς) για εμένα είναι ο μεγαλύτερος και ο δυσκολότερος στόχος.

Συμφωνώ απόλυτα με όλα Είναι ένας καλός οδηγός προς ναυτυλωμένους Κάπως έτσι ξεκίνησα και εγώ με μόνη διαφορά ότι δεν έιχα το θράσσος (το καλώς εννοούμενο) που χρειάζεται και περιγράφει ο συνάδελφος το οποίο απόκτησα εν καιρό Όμως βλέπω νεους συνάδελφους που το έχουν εξ αρχής και βλέπω πόσο σημαντικό είναι για ένα νεο επαγγελματία και πραγματικά τους θαυμάζω για αυτό Αρκεί βέβαια να μην υπερκτιμάς τις δυνατότητες σου, καλύπτοντας το κενό με διάβασμα και εργασία

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Διάβασμα διάβασμα διάβασμα για τα τρέχοντα θέματα (πχ αυθαίρετα),

 

???

 

Έ όχι και διάβασμα συνάδελφε για τα αυθαίρετα...τα αυθαίρετα κανονικά δεν είναι δουλειά μηχανικού.

Άλλο αν έχει περάσει αυτό σήμερα...(γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κάτι άλλο να ασχοληθεί ο μηχανικός...α ξέχασα και την καινούργια μόδα τώρα...ενεργειακός επιθεωρητής...ενεργιεακός μιζαδόρος...)

Edited by Pappos
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν το όνειρο κάποιου που σπόυδασε 5 χρόνια ήταν να κάνει αυθαίρετα και ΠΕΑ......τι να πω...

 

Οταν δεν υπάρχει το υπόβαθρο γενικά (εμπειρία, πελατολόγιο από parents πχ, λεφτά για ξεκίνημα κτλ), γιατί δεν κοιτάζεις την περίπτωση να δουλέψεις κάπου σαν υπάλληλος? Σε κάποια εταιρεία βρε αδελφέ....Γιατί σώνει και καλά ελ.επαγγελματίας? Γιατί οι περισσότεροι αναφέρεστε στο καθεστός ελεύθερου επαγγελματία? Ξέρω πολλούς μισθωτούς-υπάλληλους που δεν ξέρουν τι έχουν και ποτέ δεν ήταν ελ.επαγγελματίες....Θα μου πεις ποιος προσλαμβάνει σήμερα....Νταξ, αλλά έχετο στο νου σου.

Αν μπορούσες να εξασφαλίσεις ένα μισθό, θα μάζευες και εμπειρίες, ίσως και γνωριμίες και παράλληλα θα έβλεπες αν μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου.....αν σε σύμφερε βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα αυτό διερωτάται ο Earl. "Υπάρχει ελπίδα για τους νέους Μηχανικούς;" Στην ερωτοαπάντησή μου αυτή απαντώ πως υπάρχει ελπίδα για τους νέους Μηχανικούς, όσο και για τους παλιούς. Στον δρόμο βλέπετε βαρέλες να κυκλοφορούν; Προχθές φωτογράφισα μία πρέσα του μπετόν! Καιρό είχα να δω. Στη Θεσσαλονίκη, το μόνο μεγάλο έργο είναι αυτό της νέας παραλίας. Οι άνθρωποι πρέπει να λαμβάνουν εκατοντάδες βιογραφικά κάθε μέρα. Υπάρχει και το μετρό βέβαια, σαν ανέκδοτο, το βράδυ που συναντάω τη παρέα.

 

Η στατιστική των απαντήσεων στα βιογραφικά που έχω στείλει σε όλη την Ελλάδα, είναι 2.564%

Από αυτές, η 1 ήταν αρνητική, και οι άλλες δύο υποσχετικές (όταν θα πάρουμε το έργο, όταν ο κ.Κώστας Καραμανλής επιστρέψει από τις διακοπές του, κτλ).

 

Λίγο πριν, κατηγορούσα τον εαυτό μου ότι ίσως δεν προσπαθώ αρκετά. Σκέφτηκα, έξυσα το κεφάλι πάνω από το καουμπόικο καπέλο μου, διάβασα και δύο φορές αυτό το θέμα και τώρα απολαμβάνω τον φραπέ μου, στο ήσυχο γραφείο μου. Η εισφορά του ΟΑΕΕ έμεινε σπίτι για να μη με συγχύζει. Λίγο ακόμα καιρό διορία στον εαυτό μου (μπας και βρω δουλειά, μπας και γίνει το θαύμα, μπας και γίνει κανένα ακόμα "κούρεμα" και οι ιδιώτες ξυπνήσουμε και αλλάξουμε την ιστορία μας). Ειδεμή, Φλεβάρη το πανεπιστήμιό μου με περιμένει με ανοικτές αγκάλες!

 

Όλο και κάποια δουλειά μέσω αυτού θα βρεθεί και για μένα. Έχω παρακολουθήσει σχεδόν όλη τη σειρά Deadliest Catch οπότε εκεί στις βόρειες θάλασσες όλο και κάποιο παγοθραυστικό θα βρω. Θα σπάω τους πάγους, και θα σκέφτομαι στην ησυχία της νύχτας, ότι σπάω τα κεφάλια αυτών που μας έφτασαν σε τέτοια κατάντια!!!

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Aφου αρχισαμε με στατιστικες, ας καταθεσω και γω την δικη μου.

Το ποσοστο τηλεφωνηματων τα οποια εχω δεχτει, αντιστοιχουν στο 2,27% των βιογραφικων τα οποια εχω στειλει. Απο αυτους, οι δυο ηταν τζαμπατζηδες γλιτσιδες, οι οποιοι μου εκαναν την χαρη (οπως ειπαν) να μου προσφερουν 6 ημερο/12ωρο αμισθης ανασφαλιστης εργασιας χαμαλικι (πραγμα το οποιο το θεωρω απαραδεκτο, αθλιο και εμετικο και ας λενε καποιοι οτι το τσαμπα κανει καλο) και οι αλλοι δυο με κουβαλησαν μεχρι εκει για να μου πουν οτι δεν τους κανω λογω ελλειψης προυπηρεσιας (απορω τι με κουβαλησαν εκει, αφου στο βιογραφικο φαινονταν ξεκαθαρα η ελλειψη της, μαλλον βιτσιο εχουν να υποβιβαζουν και να βγαζουν τα κομπλεξ τους πανω στους αλλους) . Και το κερασακι στην τουρτα; Ο τελευταιος μου ειπε πως αμα τον ψηφιζα στις εκλογες, θα μου εκανε την φοβερη προσφορα να μου δωσει αμισθη και ανασφαλιστη εργασια (οχι δεν κανω πλακα).

Αυτα.

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.