Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά, εξωτερικό είναι έτσι και αλλιώς η μόνη λύση! Για Ελλάδα τι γίνεται λέμε..

 

Σήμερα πήγα Πολεοδομία Θεσ/νίκης! Σχεδόν ψυχή μέσα! Θυμήθηκα το 09 όταν γινόταν ο χαμός από κόσμο..

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι έχει να κάνει με ασφάλεια. Εμπόριο όπλων, συναγερμών, μπαρών ασφαλείας, καγκέλων κτλ. Κι εγώ δεν αστειεύομαι. Έχει και μια κάποια συνάφεια με τον ΠΜ.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο καισαρα

 

earl, σε μεγαλη πολεοδομια στην αθηνα εκαναν πλακα μεταξυ τους οταν μπηκε μελετη προς ελεγχο μεσα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μήπως θα έπρεπε από εδώ και πέρα να επικεντρωθούμε σε προτάσεις για εναλλακτικά επαγγέλματα;; Καμιά ιδέα;

(αυτή τη φορά δεν κάνω πλάκα! Δυστυχώς.. :( )

εμπόριο δομικών υλικών,για να συνεχίσετε να έχετε επαφή με τον κλάδο σας και όταν τελειώσει η κρίση η πελατεία σας θα σας ξέρει...

Παρακολουθώ τις κινήσεις 2-3 μεγάλων του κλάδου στην β'ορεια Ελλάδα.

τα πάνε καλά και πληρώνουν cash στο εξωτερικό.

Μόνο που το συγκεκριμένο θέλει κεφάλαιο (έστω κ μικρό στην αρχή) και φυσικά το σημαντικότερο,να το χεις μέσα σου αλλιώς βούλιαξες και στην επιφάνεια δεν ξαναεπιπλέεις.

Αρχίστε να πηγαίνετε εκθέσεις εξωτερικού,έχει πολλά ανεκμετάλλευτα ακόμα, και τρέχει με 1000 η τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο περίπου 40 απόπειρες εξεύρεσης αμισθης πρακτικής εισέπραξα ισάριθμες αρνητικές απαντήσεις.Οποτε προφανώς θα πρεπει να κολύμπησω μόνος μου αφού κανεις δε δέχεται να με μάθει.Έναρξη επαγγέλματος τώρα;Με γραφείο (μόνος ή συναιτερικο) ή με έδρα το σπίτι μου;Μηπως απο το νεο έτος καλυτερα μπας και βγει καμία νέα επιδοτηση για νέους επιστήμονες;Η μηπως να κάτσω στα αυγά μου και να κάνω υπομονή για να δούμε που παει το πραγμα;Ναι αλλα για ποσο καιρο;Και ολο αυτο το διαστημα δε θα ειναι χαμενος χρονος;Η να πάω να γραφτω σε κανένα ΙΕΚ κομμωτικης μπας και χτένιζω καμία κυρία σε εμμηνοπαυση που φαίνεται ότι δεν τις αγγίζει η κρίση;

Link to comment
Share on other sites

@Topap βασικά τα τελεταία 2 1/2 χρόνια βρίσκομαι μεταξύ ΗΑΕ και Κουβέιτ σε δύο διαφορετικά έργα. Για τις διακρατικές συμφωνίες που σωστά αναφέρεις συμφωνώ αλλά ΔΕΝ τους εμπιστεύομαι.

Το ότι όπως αναφέρεις δεν ξέρουν την τύφλα τους με τρομάζει ακόμη περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Οποτε προφανώς θα πρεπει να κολύμπησω μόνος μου αφού κανεις δε δέχεται να με μάθει.

 

Συνάδελφε, στην εποχή του google, του wikipedia και του michanikos.gr, την δικαιολογία: "δεν ήξερα", εγώ προσωπικά δεν την δέχομαι... Τι πάει να πει "κανείς δεν δέχεται να μου μάθει"? Αν έχεις προσέξει, τα μισά thread του forum είναι τεχνικής φύσεως (τα άλλα μισά απλώς μακακιζόμαστε :grin: ). Συνάδελφοι μεγαλύτεροι σε ηλικία ή εμπειρία απο εσένα και εμένα, είναι μέλη και απαντούν σε ερωτήσεις ή κάνουν αυτοί τις δικές τους. Μην κωλώνεις στο θέμα αυτό, όρεξη να έχεις για να ψάχνεις στο forum ή στο internet. Οι πιο πολλές απο τις ερωτήσεις σου, πιθανώς να έχουν ήδη γίνει απο άλλους.

 

Έναρξη επαγγέλματος τώρα;Με γραφείο ή με έδρα το σπίτι μου;Μηπως απο το νεο έτος καλυτερα μπας και βγει καμία νέα επιδοτηση για νέους επιστήμονες;

 

Γνώμη μου είναι να περιμένεις απο το νέο έτος. Όχι τόσο για την επιδότηση (ΝΙΣΑΦΙ πια με τις επιδοτήσεις, όλοι έχουν καλομάθει, απο τους γεωργούς, εως τους μηχανικούς) αλλά για να μην χρεωθείς τσάμπα το 2012, άσε ποτέ δεν ξέρεις. Αν πάντως επιμένεις να το ανοίξεις, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ έδρα στο σπίτι.

 

 

 

Για τις διακρατικές συμφωνίες που σωστά αναφέρεις συμφωνώ αλλά ΔΕΝ τους εμπιστεύομαι. Το ότι όπως αναφέρεις δεν ξέρουν την τύφλα τους με τρομάζει ακόμη περισσότερο..

 

Από τότε που έγραψα το post, ξεκίνησα ένα γκάλοπ απο γνωστούς μου μηχανικούς (και μη) που ειναι στην Μ. Ανατολή ή σε άλλη χώρα, με ή χωρίς διακρατική συμφωνία. Καταλαβαίνεις τι κάνουν οι πιο πολλοί...

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

(ΝΙΣΑΦΙ πια με τις επιδοτήσεις, όλοι έχουν καλομάθει, απο τους γεωργούς, εως τους μηχανικούς)

 

Topap ζεις στην χωρα της κρατικοδιαιτης επιχειρηματικοτητας... Τι περιμενεις να ψαχνουν οι επιδοξοι νεοι επιχειρηματιες ακριβως? Για καινοτομια, εξωστρεφεια, ανταγωνιστικοτητα? Το ζητουμενο εδω ειναι οι επιδοτησεις, το πως το κρατος θα "ριξει" χρημα στην αγορα, οι φοροαπαλλαγες κ.λ.π.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.