Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πω και εγώ την αποψάρα μου. Νομίζω ότι αυτός που πήρε την επιδότηση για να στήσει τη δικιά του δουλειά την εκτίμησε και με το παραπάνω μάλιστα!

Αυτός που δούλευε στην χ εταιρεία με μπλοκάκι και την πήρε για να αγοράσει τηλεόραση (γαρ οθόνη) και φορτσάτο υπολογιστή την κακοποίησε βάναυσα :|

Η πλειοψηφία των γνωστών μου έτσι λειτούργησε, με την ψυχολογία ότι το κράτος μοιραζει λεφτά - όποιος προλάβει.

Και αυτοί που πραγματικά την χρειάζονταν δεν πήραν τπτ

 

 

ναι αλλά για αυτό δεν φταίει η επιδότηση

Link to comment
Share on other sites

 

 

ναι αλλά για αυτό δεν φταίει η επιδότηση

 

Δεν είπα ότι φταίει η επιδότηση. Φταίει ο τρόπος που δόθηκε. Εκ του αποτελέσματος κρίνω ότι κάτι πήγε στραβά, στην αξιολόγηση, στον έλεγχο; Γενικά πάσχουμε

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι λέτε? Τι σχέση έχει η επιδότηση, αν ο άλλος είναι καμμένος και δεν ξέρει που και πως να κάνει διαχείρηση....Και εν πάση περιπτώση, αυτό δεν έχει να κάνει με το μηχανιλίκι, αλλά μπορεί να συμβεί σε κάθε τομέα της ζωής, ή αν θέλετε είναι θέμα αντίληψης, νοοτροπίας κτλ κτλ...

Πχ το κράτος σου δίνει αυτά τα λεφτά για ξεκίνημα επιχείρησης. Τώρα αν εσύ, πάρεις πολυελαίους, ή τα φας στις γκόμενες, δεν σου φταίει κανένας ούτε αυτός ήταν ο σκοπός της επιδότησης...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για την νοοτροπία Ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα για καμία είδους επιδότηση και ακόμα από τον πατέρα μου και το πεθερό μου μετά δεν δεχτηκα ούτε μια δρχ ή ευρώ ύστερα , αν και ήταν διαθετημένοι να τα δώσουν γιατί ήθελα να παω στα "Κύθηρα" μόνος μου . Να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και τις ικανότητες μου και ας αποτύχαινα Και δεν πιστεύω ότι σήμερα είναι πιο δύσκολα Χρειάζεται όρεξη για δουλειά στην περιφέρεια να δημιουργήσουμε δουλειές για συντοπίτες μας που επίσης έχουν όρεξη για δουλειά (αυτοί που φεύγουν ή θα φύγουν αποό το κλεινόν άστυ) που και αυτές με τις σειρά τους θα φέρουν και σε εμάς χρήματα και δουλειά

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

George αυτό και κλείνω γιατί έχω κάτι αυτοψίες αύριο.....

Εχω όρεξη για δουλειά τρελλή, δεν με κρατάει κάτι Αθήνα (εκτός από την δικιά μου...), έρχομαι Κάρυστο. Δεν έχω καλό μπάτζετ, αλλά γερή καρδιά...

Τι λες θα τα καταφέρω? Και πως θα συμβάλλω στην ανάπτυξη? Δεν σου λέω να φέρω και άλλους μαζί, όπως λές (αποκέντρωση και έτσι...) έρχομαι μόνος μου. Που παίζει δουλειά?????? Με τι θα απασχοληθώ στην Κάρυστο??

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος το ίδιο οφείλει να ελέγχει που δίνει τα λεφτά του. Δεν αφήνουμε 100 αρχιξύστες δυ να μοιράζουν τις επιδοτήσεις δίχως κριτήριο απλά καλύπτοντας τον εαυτό τους. Και αυτό προφανώς πρέπει να ισχύει για όλους τους επιδοτούμενους. Και παλιότερα άλλοι αγόραζαν μερσεντές με τα λεφτα του δημοσίου και μετά από καμιά 8ετία βαράγανε πτώχευση. Θα μου πείτε δε φταίει το κρατος;

Και το κράτος φταίει και όσοι κάνουνε τα στραβά μάτια φταίνε. Αλλά είμαστε λαός που δε ζητάει απόδειξη από τον φούρναρη, τις επιδοτήσεις θα διαχειριστούμε;

Χωρίς να θέλων γενικολογώ κλείνω λέγοντας ότι είμαι φανατικός πολέμιος της τροϊκας και τον ξένων πλιατσικολόγων. Αλλά πρέπει να τελειώνει η καραμέλα ότι φταίνε μονίμως οι άλλοι, οι κλέφτες και οι γερμανοί. Αν αύριο μηδενιζόταν το χρέος τα ίδια θα κάναμε.

Πρώτοι εμείς φταίμε που αναθρέψαμε τέτοια φαινόμενα από το σπίτι μας ακόμα. Είναι ψέμματα; όλοι ξέρουμε τη μέση νοοτροπία. Διαφωνούμε; Δεν έχει σημασία αν δεν κάνουμε κάτι.

Για τον ίδιο λόγο δεν μπορούμε να ορθώσουμε ανάστημα και τώρα, όχι σαν λαός ή χώρα αλλά ούτε και σαν κλάδος

Link to comment
Share on other sites

George αυτό και κλείνω γιατί έχω κάτι αυτοψίες αύριο.....

Εχω όρεξη για δουλειά τρελλή, δεν με κρατάει κάτι Αθήνα (εκτός από την δικιά μου...), έρχομαι Κάρυστο. Δεν έχω καλό μπάτζετ, αλλά γερή καρδιά...

Τι λες θα τα καταφέρω? Και πως θα συμβάλλω στην ανάπτυξη? Δεν σου λέω να φέρω και άλλους μαζί, όπως λές (αποκέντρωση και έτσι...) έρχομαι μόνος μου. Που παίζει δουλειά?????? Με τι θα απασχοληθώ στην Κάρυστο??

Αν περιμένεις να ανοίξουν οι κάνουλες και να τρέξει χρήμα αμέσως τότε μην έρθεις ή μην πας πουθενά Εγώ όταν ήρθα , όχι δουλειές δεν υπήρχαν αλλά στο χωριό μου δεν ειχε και ηλεκτρικό ρεύμα. Και για να σταθώ στα πόδια μου πέρασαν τουλάχιστον δέκα χρόνια

Και εγώ και οι κατά σύμπτωση μηχανικοί που βρεθήκαμε εδώ κάναμε τόσα στην περιοχή όσα δεν έιχαν γίνει 100 χρόνια , από την εποχή του Οθωνα (να και μια εξαιρεση ξένου και μάλιστα Γερμανού που έκανε κάτι για τον τόπο μου ) και μάλιστα τώρα απορούν που εδώ ακόμα υπάρχει πολύ σχετικά δουλειά κι δόξα το θεό ακόμα δουλεύουν όλοι οι συνάδελφοί μου και οι νέοι , έστω και με οικονομικές δυσκολίες .Με κοιτούν με γουρλωμένα μάτια όταν το αναφέρω.

Αν δεν έιχαμε την νοοτροπία να πετύχουμε αμέσως και όχι να περάσουμε και από την δυσκολία για να κτίσουμε κάτι μεγάλο , τοτε η χώρα μας θα ήταν υπερδύναμη της Ευρώπης και θα κυριαρχούσε όπως στο παρελθόν και δεν καταντούσε μια πόλη - κράτος με μερικές πόλεις - δορυφόρους

ΥΣ Από την Αθήνα είσαι δεν έχεις καταγωγή από κάποια περιοχή της Ελλάδος ; να δώσεις ώθηση στην οικονομία εκεί

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένεις να ανοίξουν οι κάνουλες και να τρέξει χρήμα αμέσως τότε μην έρθεις ή μην πας πουθενά Εγώ όταν ήρθα , όχι δουλειές δεν υπήρχαν αλλά στο χωριό μου δεν ειχε και ηλεκτρικό ρεύμα. Και για να σταθώ στα πόδια μου πέρασαν τουλάχιστον δέκα χρόνια

Και εγώ και οι κατά σύμπτωση μηχανικοί που βρεθήκαμε εδώ κάναμε τόσα στην περιοχή όσα δεν έιχαν γίνει 100 χρόνια ,

 

 

για ποια εποχή μιλάμε?χρονολογια?

 

να τολμήσω να υποθέσω 1995 +2~3?

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή νοιώθω άσχημα που όλοι σας πέσατε πάνω στον GEORGE MICHEAL και επειδή εγώ ανέφερα το θέμα των επιδοτήσεων, θέλω να πω οτι η επιδότηση σαν ιδέα δεν είναι κακή, τουναντίον. Εκεί που γίνεται το λάθος είναι όταν ο μηχανικός (γεωργός, δικηγόρος, κοκ) περιμένει την επιδότηση για να κάνει το ξεκίνημα, τον κάνει δηλαδή εξαρτημένο. Η επιδότηση είναι μια βοήθεια σε όσους θα έκαναν το ξεκίνημα ούτως ή άλλως, εκεί έχει πραγματικά αποτέλεσμα. Γιατί αν ο μηχανικός θα άνοιγε το γραφείο του οπως και να έχει, θα κοιτούσε τι budget έχει και ανάλογα θα έπρατε. Η επιδότηση θα τον βοηθούσε πχ στο να πάρει το τελευταίο μοντέλο του GPS και όχι το προτελευταίο όπως είχε προυπολογίσει, επειδή δεν του έβγαιναν τα νούμερα. Η επιδότηση θα τον βοηθούσε στο να συμπληρώσει 1-2 κενά στον προυπολογισμό του και να αγοράσει πχ ενα Α3 εκτυπωτη που δεν μπορούσε να το αγοράσει χωρίς την επιδότηση, και δεν θα τον οδηγούσε στη λογική: τι αγοράζω με τα λεφτά της επιδότησης και με λίγα δικά μου λεφτά για να συμπληρώσω τα κενά... αυτό για εμένα είναι το κακό, είτε έχει δικό του γραφείο, είτε δουλεύει σε μια εταιρία.

 

Η επιδότηση κάνει τους επαγγελματιές να περιμένουν τα λεφτά για να κάνουν επαγγελματικές επιλογές. Αυτό, γενικά, δεν βοηθά την επιχειρηματικότητα και δη των νέων ανθρώπων. Γνώμη μου.

Edited by Topap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.