Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Γιώργο εσύ μπορεί να μην θέλεις επιδοτήσεις, χιλιάδες όμως νέοι άνεργοι με μηδέν, ζερό, zero εισόδημα και μπάτζετ τις θέλουν για να ξεκινήσουν να κάνουν αυτό που σπούδασαν τόσα χρόνια με κόπο και χρήμα των γονιών τους ή και των ίδιων.....

 

Και φυσικά το κράτος πρέπει να φροντίσει να βρει αντικείμενο σε ΟΛΟΥΣ του μηχανικούς που "σπούδασαν τόσα χρόνια με κόπο και χρήμα των γονιών τους ή και των ίδιων" γιατί αυτό ειναι το δίκαιο και το σωστό. Και πρέπει να τους δώσει 15k για να ανοίξουν γραφείο γιατί σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο έτσι γίνεται, κάθε δίπλωμα/πτυχίο απο το πανεπιστημιο σημαίνει ακόμα ενα τεχνικό γραφείο. Απορώ οι εταιρίες στο εξωτερικό απο ποιους στελεχώνονται... Α, φυσικά ξέχασα, μόνο στην Ελλάδα δεν θέλουμε αφεντικό πάνω απο το κεφάλι μας και θέλουμε να είμαστε αφεντικά του εαυτού μας. Να ανοίγει λοιπόν κάθε μηχανικός από ενα τεχνικό γραφείο και να "σπάνε" τα έργα σε μικρά κομμάτια ετσι ώστε να παίρνει και ο καθένας δουλειά και να είμαστε όλοι ευχαριστημενοι.

 

 

Η ουσία συνάδελφοι ειναι οι εξής, δυο επιλογες έχει ο μηχανικός:

1. Να ανοιξει δικό του γραφείο και να αναλάβει το ρίσκο του να μην έχει, εννίοτε, δουλειά, όπως αυτήν την εποχή

2. Να δουλεψει για εταιρία, στο εσωτερικό ή εξωτερικό, και να έχει το ρίσκο ότι μπορεί να βρεθει κάποιος άλλος που κάνει τη δουλειά του πιο καλά και πιο φτηνά

 

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν παίρνεις την επιδότηση, τελείωσες έγινες μεγάλος και τρανός και next please.....

Ενδιαφέρονται αυτοί που έχουν ένα πλάνο τέλος πάντων και πολλά άλλα. Αλλιώς μόνο με τα λεφτά αυτά δεν γίνεται τίποτα. Είναι ένα start boost αν θέλεις για κάποιους.

Προσωπικά ποτέ δεν ασχολήθηκα με επιδοτήσεις γιατί δεν το'χω....Ισως λόγο ειδικότητας, ίσως λόγο κύκλου, ίσως....Υπάλληλος ξεκίνησα και υπάλληλος την ψάχνω, άσχετα αν τώρα που μιλάμε την βγάζω σαν ελ.επαγγελατίας αναγκαστικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν και είμαι εναντίων των επιδοτήσεων Θέλουν να δώσουν χρήματα , τότε να κάνουν πλατείες , πάρκα αθλητικούς χώρους έργα ύδρευσης βιοτεχνικά πάρκα κτηνοτροφικά πάρκα χωροταξικό σχέδιο , κτηματολόγιο και τέτοιου είδους έργα και τότε οι επενδύσεις θα έρθουν σαν άμεσο αποτέλεσμα Νομίζω έτσι βοηθάς αυτόν που θέλει πραγματικά να επενδύσει του δίνεις την υποδομή και το περιβάλλον με τους μηχανισμούς και τον αφήνεις να κολυμπησει σε ασφαλή νερά.

Για παράδειγμα εγώ δεν ήθελα και δεν θέλω χρήματα για την λειτουργία του γραφείου μου (αυτό είναι δική μου υποχρεώση) , ήθελα όμως ο δρόμος έξω από εκεί που θέλω να μεταφέρω το γραφείο μου να μην είναι χωματόδρομος (υποχρεωση της πολιτείας) γιατί αυτό ακόμα συμβαίνει μέσα σε εγκεκριμένο σχέδιο της πόλης μου

 

 

θέτοντας το έτσι έχει νόημα.

 

το να ρίξει τα χρήματα η πολιτεία σε έργα ανάπτυξης (το θέμα είναι ότι εδω στο μπαγκλαντές λείπει κ η διαφάνεια) κλπ θα δημιουργήσουν εργασία όχι μόνο για τον μηχανικό αλλά και για πολλές ακόμα κατηγορίες ανθρώπων.Εμμέσως δηλ θα σου δώσει τα απαραίτητα χρήματα για να σταθείς παράγοντας κάποιο έργο.

 

Το θέμα είναι ότι αυτό για το δικό μας μπαγκλαντές όχι είναι αδύνατο αλλά δεν πρόκειται να συμβεί (με σωστό τρόπο κ λειτουργία,βλ. λαμόγια,τοπικούς άρχοντες κλπ) ΠΟΤΕ.

 

αλλά κ πάλι η επιδότηση (με έλεγχο κ όχι για μαχαιρωπίρουνα) ΜΟΝΟ θετική μπορεί να είναι,ειδικά για κάποιον που δεν τον περιμένει κανένα γραφείο ετοιμο για δουλειά κ πελατεία και δεν έχει κ τους πόρους να εξοπλιστεί μονος του.Γιατί φαντάζομαι το 1992 οι απαιτησεις σε έξοδα για εξοπλισμό δεν ήταν οι ίδιες με σήμερα,φυσικά αν θέλεις να μπορείς να μπεις εστω με μια σοβαρότητα στην αγορά.

Πάντως ότι μας γράφεις δεν βλέπω κάτι το διαφορετικό απο αυτά που έχουν κάνει σχεδόν όλοι οι μηχανικοί της γενιάς σου.Τυχαίο,δεν νομίζω...

 

υ.γ ελπίζω σε 20 χρόνια οι μηχανικοί της γενιάς μου να είναι στο ίδιο ποσοστό επιτυχίας στην εργασία με τις δικιάς σου.Οι μηχανικοί που ξεκινησαν φυσικά απο το μηδέν σε γραφείο,όπως εσύ κ πολλοί συνάδελφοι,χωρίς πελατεία,χωρίς γνωριμίες,χωρίς εμπειρία.Πως το βλέπεις?

Edited by streetas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στραβό δρόμο μου φαίνεται πήρε η συζήτηση και βγαίνουν λάθος τα συμπεράσματα. Την να την κάνεις την επιδότηση όταν δεν έχεις βρει ακόμη το αντικείμενο που θα ασχοληθείς και αν υπάρχει αυτό το αντικείμενο πλέον, γιατί πολλά μας τελείωσαν ή τελειώνουν. Η εικόνα που είχαμε για το επάγγελμα και αυτά που ξέραμε μέχρι τώρα αλλάζουν ή θα αλλάξουν.

Βρισκόμαστε τώρα μέσα στην διεργασία της προσαρμογής, την ζούμε κάθε μέρα και γίνεται αυτό που λέει παραπάνω ο Τοπάπ. Μια ματιά να ρίξουμε στον υπόλοιπο κόσμο για το πως λειτουργεί το επάγγελμα του μηχανικού θα το καταλάβουμε. Και φυσικά δεν έχει καμιά υποχρέωση το κράτος (αν ποτέ φτιάξουμε τέτοιο πράμα) να σου βρει δουλειά επειδή σπούδασες, αυτή η εντύπωση είναι λάθος. Αυτό που συμβαίνει σήμερα στην χώρα μας οφείλεται στην στρεβλή εικονική πραγματικότητα που ζούσαμε τόσα χρόνια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν πρόκειται κανένα "κράτος" να βρει δουλειά σε κανέναν απολύτως.

2. Δεν πρόκειται καμία "επιδότηση" να εξασφαλίσει ¨ουσιαστική" και "επικερδή" επαγγελματική δραστηριοποίηση.

3. Τα επόμενα 10 με 15 χρόνια περίπου 50.000 μηχανικοί θα ασχοληθούν (αν ασχοληθούν) με κάτι άλλο εκτός από αυτό που σπούδασαν.

4. Τα επόμενα 10 με 15 χρόνια η "κατανάλωση" και ιδιαίτερα η "ιδιωτική οικοδομική δραστηριότητα" να μειωθούν σε "τραγικά" και πρωτοφανή επίπεδα.

5. Το κράτος θα κάνει οτιδήποτε περνάει από το χέρι του για ν' "αυξήσει" των αριθμό των "επαγγελματιών" (η αλλιώς κατόχων ΑΦΜ με επαγγελματική δραστηριότητα), από τους οποίους θα εισπράττει φόρους - χαράτσια - εισφορές, χωρίς αυτοί να ...."κερδίζουν" τίποτα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για 10 με 15 χρόνια το σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με την κτηνοτροφία και μάλιστα με την σπάνια διασταύρωση γίδας με κοτόπουλο που ανέφερε κάποιος φίλος προηγουμένως και ότι προκύψει. :shock:

Link to comment
Share on other sites

George Michael υπάρχουν και οι παράγραφοι...μετά τις 4-5 γραμμές χωρίς παρεξήγηση δεν διαβάζεσαι .

 

Μπλα...μπλα...καλή επαρχία...κακή Αθήνα...ο πεθερός μου...μπλα μπλα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

George Michael υπάρχουν και οι παράγραφοι...μετά τις 4-5 γραμμές χωρίς παρεξήγηση δεν διαβάζεσαι .

 

Μπλα...μπλα...καλή επαρχία...κακή Αθήνα...ο πεθερός μου...μπλα μπλα.

ναι για τις παραγράφους έχεις δίκιο Αν πάντως δεν σε πειθουν τα δικά μου παραδείγματα για το πως έχει η κατάσταση στην χώρα μας με το υδροκεφαλισμό και το τι σημασία έχει η δουλειά στην περιφέρεια ως παράγοντας για ανάπτυξη και σε κουράζουν , διάβασε ή άκουσε ομιλίες του Δημήτρη Τσουκαλά πρώην κοινοτάρχη της Ανάβρας Δυστυχώς όμως και εκεί το κράτος των Αθηνών με τις ηλιθιώδεις αποφάσεις του κατάφερε ένα μικρό θαύμα να κινδυνεύει να γυρίσει πάλι στα παλαιά δεδομένα και να σταματήσει την ξέφρενη πορεία του ώστε να μην το κάνουν και αλλού και αναπτυκτούν και χάσουμε ότι φτιάξαμε σαν δομή σε αυτό το κράτος 190 χρόνια

 

Και δεν έχω πρόθεση να διαφημίσω την πόλη μου , αλλώστε παρά τις προόδους που κάνουμε βρισκόμαστε ακόμα τουλάχιστον 50 χρόνια πίσω απο την Αθήνα σε όλους τους τομείς και να λέμε δόξα τον θεό γιατί λογο της εργασίας μου έχω γυρίσει πολλά μέρη της χώρας και έχω δει και χειρότερα Πάντως προσκαλώ όποιον ενδιαφέρεται να τον ξεναγήσω σε χωριά στην περιοχή μου για να δει το πως ζούνε εκεί οι άνθρωποι σήμερα εν έτη 2012 και να μεταφέρει τις εντυπώσεις του στου υπόλοιπους για να μην κουράζω εγώ Θα πάθετε πλάκα αυτό είναι σίγουρο και το γράφω με θυμό

 

Δυστυχώς το βλέπω γύρω μου και εκτός φόρουμ κανείς στην Ελλάδα δεν τον πειράζει αυτή η κατάσταση που περιγράφω ποιό πάνω με το χαρακτηριστικό παράδειγμα την εικόνα της χώρας μας από το διάστημα την νύχτα να είναι μεσα στο σκοτάδι πλην λίγων περιοχών και κυρίως του λεκανοπεδίου

 

Φίλε μου που έκανες το ερώτημα για ελπίδα των νεων μηχανικών , όσο η μισή και πανω Ελλάδα θα είναι στο σκοτάδι την νύχτα από το διάστημα δεν θα υπάρξει ελπίδα για κανέναν Εγώ όμως θέλω να πιστεύω ότι αυτό κάποια μέρα θα αλλάξει

Είναι δύσκολο δυστυχώς να καταλάβουμε στην Ελλάδα την σημασία του να έχουμε έργα υποδομής πρώτα και εργαλεία για ανάπτυξη και όχι επιδοτήσεις χωρίς νόημα αφού δεν υπάρχει το πρώτο Είναι σαν το ψαρά που για να επιβιώσει του δίνουν λεφτά για να καλύψει την πείνα του , ενώ έπρεπε να του φτάξουν τις υποδομές να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα εργαλεία του να ψαρέψει όπως ένα σωστό λιμάνι να βάλει την βάρκα του , ώστε να λύσει το πρόβλημα της πείνα του και να μπορεί να ψαρεύει την τροφή του (και όχι παραλληλίζοντας με το συντριβάνι που μου έγραψε συνάδελφος για να ρεμβάζει την θάλασσα και να λέει τι όμορφο λιμάνι)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Πάλι η Αθήνα φταίει.....απίστευτος απλά respect!!

Νταξ, με έπεισες ΣΚ θα είμαι Χαλκίδα με την κοπέλα μου...Δύσκολο για Κάρυστο την επόμενη φορά στάνταρντ!

 

Λοιπόν, ωραία είναι όλα αυτά με τις υποδομές που θα απασχολήσουν χιλιάδες κόσμου κτλ κτλ....αλλά λεφτά γι'αυτά δεν παίζουν. Τι να κάνουμε ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ. Από μικρός ακούω για υποδομές και ανάπτυξη...Δεν θα κυνηγάμε φαντάσματα, τώρα τι γίνεται μου λες?? Φρέσκα κουλούρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.