Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Θα σας πω λοιπον και εγω μια ιστορια.

Αρχες δεκαετιας 90 που περασα πολυτεχνειο ηταν η κατασταση στην αγορα εργασιας παρομοια με τωρα και ολοι μας ελεγαν πως τσαμπα σπουδαζετε, σερβιτοροι θα γινετε κλπ κλπ, τα ιδια που λεγονται και τωρα. Μεχρι να τελειωσω, οπως θα θυμαστε, ξεκινησε το μεγαλο πανηγυρι!!! Στη κυριολεξια μας παρακαλαγαν για δουλεια με τρελες αμοιβες και μπονους.

Σας παροτρυνω λοιπον να κανετε υπομονη. Η φυση της εργασιας μας εξαρταται αμεσα απο την πορεια της αναπτυξης. Οταν με το καλο ξαναερθει η αναπτυξη (και θα ερθει συντομα, κυκλος ειναι και γυρναει!) ο πρωτος κλαδος που θα παει καλα ειναι της οικοδομης και της βιομηχανιας

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχες δεκαετιας 90 που περασα πολυτεχνειο ηταν η κατασταση στην αγορα εργασιας παρομοια με τωρα και ολοι μας ελεγαν πως τσαμπα σπουδαζετε, σερβιτοροι θα γινετε κλπ κλπ, τα ιδια που λεγονται και τωρα. Μεχρι να τελειωσω, οπως θα θυμαστε, ξεκινησε το μεγαλο πανηγυρι!!! Στη κυριολεξια μας παρακαλαγαν για δουλεια με τρελες αμοιβες και μπονους.

 

Δεν θελω να γινομαι επιθετικος αλλα αγαπητε μου αλλα το 90 ειχαμε οριακη αναπτυξη φετος κλεινουμε την 5η και παμε αισιως για την 6η

χρονια σε υφεση που συνολικα ειναι περι το -20%. Δηλαδη καμια μα καμια σχεση.

 

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ

 

Θα το πω κι ας κακοχαρακτηριστω. Στην παρουσα κατασταση τσιτατα του στυλ "υπαρχει ελπιδα", "θα ερθει η αναπτυξη και μαζι και δουλειες"

φανταζουν απλα ως εκδηλωση του πρωτου σταδιου της αρνησης. Εχουμε να περασουμε αρκετα ακομη σταδια ωστε να αποδεχτουμε οτι η κατασταση ειναι αυτη και ειναι δεδομενη.

Edited by MScEng
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις όρκο . Μπορεί ένα πρωί να σου πούν ότι τελείωσε . Οταν πετύχουν αυτά που θέλουν .

 

Βέβαια είμαστε λίγο απρόβλεπτοι σαν λαός και ίσως δεν τους βγεί .

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε να κάνουμε με το μακράν πιο μίζερο, στενάχωρο, απαισιόδοξο, θλιβερό θέμα στο michanikos.gr. Και όμως, κανένας από εμάς δεν μπόρεσε να πει κάτι θετικό. Όλα όσα γράφονται αποτελούν τραγικές στυγνές αλήθειες. Χαίρομαι που παραθέτονται έτσι ωμά, δίχως σάλτσες και στολίδια. Επιτέλους η αλήθεια όπως είναι στην καθημερινότητά μας!! Δεν αντιμετωπίζει μόνο ο κλάδος μας τεράστιο (ίσως το μεγαλύτερο) πρόβλημα, αλλά ολόκληρη η ελληνική κοινωνία.

 

Αυτό είναι κύριοι, ας κοιτάξουμε μπροστά από εδώ και πέρα... ΟΚ, ας κοιτάξουμε πίσω καλύτερα και... Μάλλον ας μη κοιτάξουμε πουθενά και ας σκεφτούμε ο καθένας από εμάς σαν μονάδα τι θα μπορούσε να κάνει προκειμένου να κάνει τη ζωή κάποιου άλλου καλύτερη. Το μοναδικό ΚΑΛΟ αυτής της κρίσης είναι ότι έχουμε έρθει (δεν θέλω να το πιστεύω μόνο, το βλέπω κιόλας καθημερινά) πιο κοντά ο ένας με τον άλλον. Δημιουργείται κλίμα αλληλεγγύης μεταξύ των κατοίκων αυτής της χώρας που ολοένα φουντώνει, πέρα από μία μειοψηφία ανεγκέφαλων που με πρόσχημα τα κατορθώματα στα αρχαία χρόνια κάνουν τους καμπόσους και τους καλύτερους επίλεκτους όλου του γαλαξία.

 

Τι θέλω να πω, με τις διάφορες δράσεις στις γειτονιές για καλύτερες τιμές στα τρόφιμα, ανταλλακτικές μορφές συναλλαγών, συμπαράσταση στους αδυνάτους με προσφορά ρουχισμού και τροφίμων (και όμως, στην Ελλάς του 2012 γράφω αυτό το πράγμα), κοινωνικά παντοπωλεία, κοινωνικά ιατρεία, και άλλα πολλά, έχουμε έρθει πιο κοντά πιστεύω.

 

Τώρα όσον αφορά τα του κλάδου, μόνο το ΤΕΕ μπορεί να σώσει την κατάσταση με σεμινάρια του τύπου "Επιχειρώντας να θέσουμε μπροστά τη Μηχανική". Εγώ επιχείρησα πάντως, κάτι πήγε να γίνει αλλά στο τέλος μου 'σβησε! Λέτε να φταίει καμιά πίπα από μπουζί; Κανένας Μηχανολόγος Μηχανικός, εδώ γύρω να βάλει ένα χεράκι να τη σπρώξουμε;; -_-

 

Καλή μας νύχτα και καλύτερη βδομάδα συνάδελφοί μου!

Edited by Earl
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσον αφορά τα του κλάδου, μόνο το ΤΕΕ μπορεί να σώσει την κατάσταση με σεμινάρια του τύπου "Επιχειρώντας να θέσουμε μπροστά τη Μηχανική". Εγώ επιχείρησα πάντως, κάτι πήγε να γίνει αλλά στο τέλος μου 'σβησε! Λέτε να φταίει καμιά πίπα από μπουζί;

 

Α δεν ξερω, σε παραπεμπω στο ΤΕΕ, οσο να πεις απο πιπες, ειναι το στοιχειο τους...Απο το μπουζι ε, μην γινει παρανοηση...

 

Για να συνοψισω την κατασταση, δεν περιμενω τιποτα, δεν ελπιζω σε τιποτα, ζω στην Ελλαδα. Τωρα αν πραγματικα τα πραγματα

βελτιωθουν σε συντομο χρονικα διαστημα θα εξαρτηθει απο τι ναρκωτικα θα παιρνουμε και τι παραισθησεις θα μας κανουν...

 

Λιγο πολυ εγω το κοβω η κατασταση να μενει οπως ειναι επι μακρον. Ουτε καταρρευση ουτε καμια βελτιωση για την τσεπη

του μεσου πολιτη και αρα για τις κατασκευες και οποια βιομηχανια εμεινε με οριζοντα 10ετιας...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Και που καταληγουμε συναδελφοι;Υπαρχει φως στο τουνελ;Συμφωνω με αρκετους απο τους προλαλησαντες οτι με μιζερια δε βγαινει και τπτ.Εχω ομως την πεποιθηση οτι ακομα και αν μας αφησουν ησυχους μεσα στη σαπιλα και την ηλιθιοτητα μας καποια στιγμη, το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτει καποιος που τον γ@μ@νε στη φορολογια τοσο καιρο θα ειναι να χαλασει οτι λεφτακια του εχουν απομεινει για να δουλεψουμε εμεις.Αρα;Ή εξω ή πεινα;Το οτι ολοι μας αν τεθει θεμα επιβιωσης θα ψαξουμε για οτι δουλεια να ναι το θεωρω δεδομενο αλλα αν φτασουν εκει τα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί θα φύγουν έξω . Οσοι μείνουν θα γίνουν μέτοχοι η υπάλληλοι σε μεγαλύτερα γραφεία . Η επαρχία και εννοώ περιοχές όπως η Κάρυστος του Γιώργου η τα νησιά , θα έχουν την λογική του ατομικού γραφείου αφού το μικρό μέγεθος του χώρου , τα κάνει πρακτικά ενιαία .

 

Τώρα γιά την κρίση , επειδή την θεωρώ εικονική και κατευθυνόμενη , δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται .

 

Πάντως όπως λέει και ένας φίλος μου , τραπεζικός , όλα τα κράτη και όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις χρωστάνε . Το πόσο είναι απλά θέμα εκτίμησης ρίσκου .

Οι μεγάλες χώρες χρωστάνε 50 χιλιάρικα ανά κάτοικο και δεν έχουν θέμα . Εμείς χρωστάμε 25000 και είμαστε κατάπτυστοι .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο τι χρωστάς αλλά αν αυτά που παράγεις στο κοντινό μέλλον σου εξασφαλίζουν έστω και μια ελάχιστη δυνατότητα να εξυπηρετήσεις τα χρέη σου πχ η Ιαπωνία χρεωστάει παρόλα αυτά οι δανειστές ουρά για να την δανείσουν , το ίδιο δεν συμβαίνει με το Πακιστάν η το Ισλαμαμπάντ , η την Ουγκάντα που χρωστάνε λιγότερα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδα στις ειδησης προχθες οτι καποιες δημοσιες εκτασεις παραχωρηθηκαν σε ανεργους νεους προς καλλιεργεια.

Βγηκαν λοιπον "οι ανεργοι νεοι", οι οποιοι προφανως δεν ειχαν ιδεα απο αγροτικες εργασιες, να πουν οτι το δημοσιο χωραφι εχει αγριοχορτα, πετρες, δεν ειχει οργωθει κτλ.

Και ερωτω "Μηπως ηθελαν να τους το δωσουν και φυτεμμενο?"

Ελεος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.