Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Η λύση είναι αλλαγή επαγγέλματος, μην πω αλλαγή χώρας....Αλλιώς κορνίζα. Οπως είχε κάνει κάποτε η μάνα μου την άδεια από το ΤΕΕ χαχαχαχα. Εχω δώσει deadline μέχρι την άνοιξη (ακούω τον Ζάβι... :smile: ). Αλλιώς μετά κανόνι...Τα σκίζω κανονικά και αλλαγή πορείας. Εχω σταματήσει να στέλνω βιογραφικά για δουλειές μηχανικού γιατί πλέον κατάλαβα οτι δεν παίρνουν. Ελ.επαγγελματίας σκέτη αυτοκτονία, οπότε στέλνω αλλού, υπάλληλος γραφείου, ιατρικός επισκέπτης κτλ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανόνι ούτως ή άλλως...τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...

 

Έχω κουραστεί να το λέω...από την στιγμή που δεν υπάρχει ανάπτυξη βιομηχανίας (για να μπορέσουν και οι μηχανολόγοι να εργαστούν στον τομέα τους) και η φιλοσοφία είναι soviet, δηλαδή βάλτε κόσμο στο δημόσιο...το αποτέλεσμα είναι αυτό. Όταν δεν δίνεις ευκαιρίες για επιχειρήσεις, βιοτεχνία, αγροτικό τομέα, υποδομές, αλλά έχεις φιλοσοφία δημόσιο και soviet...τι περίμενες ??? ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ???

 

Το πλοίο της αγάπης ???

 

Είμαστε μια σοβιετική χώρα με καπιταλιστική σκέψη ή βλέψεις...ναι στο δημόσιο με 1000 τον μήνα.. αλλά θέλω και τι τζιπάκι μου...το εξοχικό μου...την Μύκονό μου...τα Armani μου...το εφελίκι μου γιατί είμαι ******* και έτσι μου έχουν μάθει...γενικά ρε παιδί μου Balkan Type με μπογιά Λονδίνου...θα κλέψω λίγο και την εφορεία...θα κάνω και τίποτα μαύρη δουλειά (το μάυρη επιτρέπεται ή μήπως να πω έγχρωμη??? μπουαχαχαχαχα...μα πως τα λέω ο π%$στης ρε παιδί μου ??? όχι γιατί μπορεί να με πουν και ρατσιστή...δεν ξέρεις...)

 

Tαααααααααααααααααααααααααακηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη....μπανάνες λέμε !!!

Edited by Pappos
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω απορώ τι στα κομμάτια κάνει ο τεχνικός κοσμος,το ΤΕΕ,η ΕΕΤΕΜ και το Υπουργείο Παιδέιας....που βρίσκονται όλοι αυτοί?Μα τόσο ασχετοσύνη πια...να βράσω τα πτυχία τους και όλα τους...εδω ακόμα και όσοι μηχανικοί καταφέρουμε νε επιβιώσουμε στην μαύρη 10ετια που έρχεται θα είμαστε μηχανικοί ιμιτασιόν χωρίς εμπειρία κατασκευής...δλδ χαρτογιακάδες της πλάκας...Έχω 3 χρόνια στο χώρο και πάω αισίως για τον 4ο...μέχρι τώρα έχω μελετήσει και επιβλέψει ενα διόροφο με υπόγειο,μια προσθήκη καθ`ύψος και ενα ξενοδοχείο που δεν πρόκειται να αποπερατωθεί ποτέ λόγω χρηματοδότησης...όλα τα άλλα είναι αλλαγές χρήσης,3766,3843,4014....μιλάμε για τρομερή εμπειρία στις κατασκευές...θα φτάσουμε να είμαστε μηχανικοί 10ετίας εμείς οι νέοι,θα πηγαίνουμε για επίβλεψη και θα χάσκουμε......τι ξεφτίλα....

 

edit: Γερμανία που σπούδαζα σε Πολυτεχνείο ξεκινήσαμε 180 άτομα και πήραν πτυχίο 7 αν αυτό σας λέει κάτι τόσο για την ποιότατα του αποφοίτου όσο και για τις ανάγκες της εκεί κοινωνίας σε μηχανικούς...

Edited by Alsterwasser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μια σοβιετική χώρα με καπιταλιστική σκέψη ή βλέψεις...

 

Για την εύστοχη παρατήρησή σου, δηλαδή ότι σοσιαλοκαπιταλισμός δεν υπάρχει σε άλλη χώρα του κόσμου μιας και είναι δημιούργημα του σάπιου ΠΑΝΔΟΚικού συστήματος της μεταπολίτευσης προς το χειρότερο.. +1

 

@Alterwasser αφού έχεις κάνει μελέτη και επίβλεψη, είσαι από τους τυχερούς. Αν κράτησες και φωτογραφίες, ακόμα καλύτερα για να έχεις να βλέπεις μπετά. Για τα επόμενα χρόνια μόνο με νόμους θα ασχολούμαστε, ΠΕΑ, Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου, και άλλες τέτοιες μ@λ@κίες. Αν θέλει κάποιος κατασκευή και μελέτες η λύση είναι μία και δεν τη ξαναλέω.

 

Το πόσοι έβγαλαν μία σχολή δεν έχει καμία σημασία. Ούτε τους κάνει καλούς Μηχανικούς, ούτε και κακούς επειδή την έβγαλαν. Το να έχουν κοπεί 173 άτομα μου λέει περισσότερα για τους καθηγητές που σημαίνει ότι κάτι δεν έκαναν σωστά. Σωστή διδασκαλία; Λέω εγώ τώρα.. Στη πράξη θα φανεί ο Μηχανικός και ο "μοιχανικός" (όπως κάποιος π@π@ρ@ς αγράμματος "μοιχανολόγος" εδώ μέσα είχε γράψει).

 

Να ανοίξει τόπικ με φωτογραφίες από έργα που γίνονται σήμερα!!

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Εγω απορώ τι στα κομμάτια κάνει ο τεχνικός κοσμος,το ΤΕΕ,η ΕΕΤΕΜ και το Υπουργείο Παιδέιας....που βρίσκονται όλοι αυτοί?Μα τόσο ασχετοσύνη πια...να βράσω τα πτυχία τους και όλα τους...εδω ακόμα και όσοι μηχανικοί καταφέρουμε νε επιβιώσουμε στην μαύρη 10ετια που έρχεται θα είμαστε μηχανικοί ιμιτασιόν χωρίς εμπειρία κατασκευής...δλδ χαρτογιακάδες της πλάκας...Έχω 3 χρόνια στο χώρο και πάω αισίως για τον 4ο...μέχρι τώρα έχω μελετήσει και επιβλέψει ενα διόροφο με υπόγειο,μια προσθήκη καθ`ύψος και ενα ξενοδοχείο που δεν πρόκειται να αποπερατωθεί ποτέ λόγω χρηματοδότησης...όλα τα άλλα είναι αλλαγές χρήσης,3766,3843,4014....μιλάμε για τρομερή εμπειρία στις κατασκευές...θα φτάσουμε να είμαστε μηχανικοί 10ετίας εμείς οι νέοι,θα πηγαίνουμε για επίβλεψη και θα χάσκουμε......τι ξεφτίλα....

 

edit: Γερμανία που σπούδαζα σε Πολυτεχνείο ξεκινήσαμε 180 άτομα και πήραν πτυχίο 7 αν αυτό σας λέει κάτι τόσο για την ποιότατα του αποφοίτου όσο και για τις ανάγκες της εκεί κοινωνίας σε μηχανικούς...

Εγω απορώ τι στα κομμάτια κάνει ο τεχνικός κοσμος,το ΤΕΕ,η ΕΕΤΕΜ και το Υπουργείο Παιδέιας....που βρίσκονται όλοι αυτοί?Μα τόσο ασχετοσύνη πια...να βράσω τα πτυχία τους και όλα τους...εδω ακόμα και όσοι μηχανικοί καταφέρουμε νε επιβιώσουμε στην μαύρη 10ετια που έρχεται θα είμαστε μηχανικοί ιμιτασιόν χωρίς εμπειρία κατασκευής...δλδ χαρτογιακάδες της πλάκας...Έχω 3 χρόνια στο χώρο και πάω αισίως για τον 4ο...μέχρι τώρα έχω μελετήσει και επιβλέψει ενα διόροφο με υπόγειο,μια προσθήκη καθ`ύψος και ενα ξενοδοχείο που δεν πρόκειται να αποπερατωθεί ποτέ λόγω χρηματοδότησης...όλα τα άλλα είναι αλλαγές χρήσης,3766,3843,4014....μιλάμε για τρομερή εμπειρία στις κατασκευές...θα φτάσουμε να είμαστε μηχανικοί 10ετίας εμείς οι νέοι,θα πηγαίνουμε για επίβλεψη και θα χάσκουμε......τι ξεφτίλα....

 

edit: Γερμανία που σπούδαζα σε Πολυτεχνείο ξεκινήσαμε 180 άτομα και πήραν πτυχίο 7 αν αυτό σας λέει κάτι τόσο για την ποιότατα του αποφοίτου όσο και για τις ανάγκες της εκεί κοινωνίας σε μηχανικούς...

 

ich verstehe mein Freund..ich lerne Deutsch fast 1 Jahr

 

* καταλαβείνω φίλε μου..μαθαίνω γερμανικά 1 χρόνο

Edited by ANEMONA
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ich verstehe mein Freund..ich lerne Deutsch fast 1 Jahr

 

"Καταλαβαίνω φίλε μου, μαθαίνω γερμανικά εδώ και ένα χρόνο" Ρε παιδιά, ρε παιδιά!! GooGle Translator!! http://translate.google.gr

Μετάφραση από Γερμανικά σε Αγγλικά, γιατί σε Ελληνικά άστο.. :smile:

 

OK, πίσω στο θέμα μας! Σε αυτό το ψυχαναγκαστικό, εθιστικό, και κάθε άλλο παρά ελπιδοφόρο, θρεντ! Αν και έτσι πως το κόβω θα κρατήσει για καιρό (θέμα+κατάσταση).. :huh:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

"Καταλαβαίνω φίλε μου, μαθαίνω γερμανικά εδώ και ένα χρόνο" Ρε παιδιά, ρε παιδιά!! GooGle Translator!! http://translate.google.gr

Μετάφραση από Γερμανικά σε Αγγλικά, γιατί σε Ελληνικά άστο.. :smile:

 

OK, πίσω στο θέμα μας! Σε αυτό το ψυχαναγκαστικό, εθιστικό, και κάθε άλλο παρά ελπιδοφόρο, θρεντ! Αν και έτσι πως το κόβω θα κρατήσει για καιρό (θέμα+κατάσταση).. :huh:

"Καταλαβαίνω φίλε μου, μαθαίνω γερμανικά εδώ και ένα χρόνο" Ρε παιδιά, ρε παιδιά!! GooGle Translator!! http://translate.google.gr

Μετάφραση από Γερμανικά σε Αγγλικά, γιατί σε Ελληνικά άστο.. :smile:

 

OK, πίσω στο θέμα μας! Σε αυτό το ψυχαναγκαστικό, εθιστικό, και κάθε άλλο παρά ελπιδοφόρο, θρεντ! Αν και έτσι πως το κόβω θα κρατήσει για καιρό (θέμα+κατάσταση).. :huh:

 

συνάδελφε έχουν πέρασει μόλις 2 χρόνια απο την εφαρμογή του μνημονίου και 1,5 απο την εφαρμογή σκληρών μέτρων,και όλοι νιώθουμε οτι είναι τουλάχιστον μια δεκαετία-δεκαπενταετία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.