Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσομοίωση θεμελίωσης τοιχίων υπογείου


 
sovatzou

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από μετακίνηση (βιβλιογραφικά) 0,1-2% του ύψους τοίχου

 

Aυτό στο υπόγειο δεν γίνεται.

 

Η δημιουργία ρωγμής είναι ικανή συνθήκη να συμπεράνουμε οτι δημιουργήθηκε κατάσταση ανάπτυξης ενεργητικής ώθησης;

 

Κάτι έχεις μπερδέψει...ή κατι από αυτά που λες δεν το καταλαβαίνω.

 

Οποιαδήποτε κατάσταση ώθησης, επιβάλλει το έδαφος να είναι σε κάθε σημείο του σε επαφή με τον τοίχο. Αλλιώς δεν υπάρχει ώθηση!

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά μου φαίνεται αδιανόητο να είπαν αυτήν την φράση.....Καταρχάς το χιαστί υπήρχε πάντα σαν επιλογή, παρόλο που στις παλαιές εκδόσεις ήταν δύσκολο να εφαρμοστεί.

 

http://www.michaniko...post__p__474573

 

 

Συγνώμη για την παρέμβαση μου αυτή, που δεν είναι τεχνικού περιεχομένου . Μέσα στην ροή του λόγου, στο παραπάνω ποστ εκφράστηκα λανθασμένα με αποτέλεσμα να θίξω τον ilias. Μου το εξέφρασε στο επόμενο ποστ με πολύ ήπιο τρόπο και δεν το κατάλαβα. Πριν από λίγο μέσω π.μ (βλέπε κανόνες συμμετοχής ) μου έθεσε πάλι το θέμα και οφείλω ενάντια στους κανόνες συμμετοχής να του πω ότι προφανώς λέγοντας "αδιανόητο " δεν εννοούσα ότι δεν τον πίστευα! Έπρεπε να διευκρινίσω ότι αναφερόμουν απλά με έκπληξη σε αυτό που είπαν από την εταιρεία.

Θεωρώ ότι παρόλο που θα σβηστεί (παρακαλώ να μην) είναι καλό ΔΗΜΌΣΙΑ να πω τα παραπάνω επειδή αν έστω και ένας αναγνώστης καταλάβει ότι έθεσα υπό αμφισβήτηση την αξιοπιστία του ilias πρέπει να καταλάβει ότι ΔΕΝ είχα τέτοιο σκοπό. Εξάλλου το ποστ με την παρεξήγηση υπάρχει ακόμα αναρτημένο οπότε το λάθος θα συνεχίζεται

Ilias απάντησα όσο πιο γρήγορα μπορούσα και ελπίζω να είσαι ένταξει. Οι σχέσεις μας ήταν πάντα άριστες και έτσι θα παραμείνουν

 

 

Άρη ξέρεις την εκτίμηση μου προς το πρόσωπό σου οπότε δεν χρειαζόταν καν αυτό.

Δεν υπήρξε ποτέ περίπτωση παρεξήγησης, είναι αυτονόητο αυτό.

ilias

Edited by ilias
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπεί κι εμένα μία μικρή παρέκβαση. Μολονότι τα σχετικά μηνύματα έχουν "σουλουπωθεί" από τον φίλο ilias, είναι ανάγκη να λύσουμε οριστικά την παρεξήγηση που δημιουργήθηκε με τον αγαπητό συνάδελφο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ. Ασφαλώς ήταν μία ατυχής παρανόηση που μας έκανε να στεναχωρηθούμε για ανόητο λόγο. Η αποστροφή του λόγου μου περί "πίτουρων" και "φοβιών" δεν έκρυβε -βέβαια- κάποιο υπονοούμενο για τον συνάδελφο. Το ξεκαθαρίζω και από εδώ με απόλυτο τρόπο, ώστε να μην παραμείνουνε τυχόν λανθασμένες εντυπώσεις.

Για εμένα ήταν χαρά το ότι -μετά από χρόνια συζητήσεων μέσα στον φόρουμ- η παρεξήγηση αυτή στάθηκε αφορμή να γνωριστώ με τον εκλεκτό συνάδελφο Άρη και να μετατρέψουμε την οικειότητα που είχαμε αποκτήσει στο φόρουμ σε προσωπική σχέση. Φίλε Άρη, οι συζητήσεις μας πλέον θα έχουν για εμένα ξεχωριστό ενδιαφέρον. Ελπίζω και εύχομαι κάθε παρεξήγηση στο φόρουμ να έχει αντίστοιχα αίσιο τέλος.

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

get a room you guys!!! :lol:

 

Πρεπει να καταλαβετε πως σαν μοντς και λόγω υπερέκθεσης σας στο φόρουμ, πρέπει να προσέχετε πολύ περισσότερο τι λέτε και πως το λέτε.

Αυτο δε σημαινει βεβαια πως οι υπολοιποι δεν πρεπει να ειναι πιο ανεκτικοι μαζι σας.

 

Μπραβο σας που το λυσατε το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.