Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσομοίωση θεμελίωσης τοιχίων υπογείου


 
sovatzou

Recommended Posts

Kατ΄αρχάς χαλαρώστε όλοι , δεν πρόκειται για κόντρα fespaengineersvssuperengineers , οπότε δε χρειάζονται υποτιμητικά-ειρωνικά σχόλια και αντίστοιχα προσωπικοί χαρακτηρισμοί.

 

Διαφωνώ εγώ , όλα τα φορτία των πλακών λόγω της αμφιαρθρωτής δοκού πηγαίνουν στα υποστυλώματα ως αξονικά.

Οι διαγώνιοι προσομοιώνουν μόνο τη διατμητική λειτουργία των τοιχείων.

 

Και λέω , ε και τι με αυτό;

Το προσομοίωμα αυτό χρησιμοποιείται για τη θεμελίωση των τοιχείων ;

Ποιος είπε ότι χρησιμοποιείται και για τη διαστασιολόγηση των υποστυλωμάτων ;

Eκεί μπορεί να αφαιρείται το πρόσθετο αξονικό.

 

Eίπαμε πιο σωστή προσομοίωση είναι με επιφανειακά πεπερασμένα.

Αν δεν κάνω λάθος , το FESPA έχει πεπερασμένα το FEPLA.

Δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για τα τοιχεία ;

Αν όχι , και είναι μόνο για τη θεμελίωση , τότε το FESPA λειτουργεί όπως τα περισσότερα ελληνικά προγράμματα.

Λύνει ξεχωριστά την ανωδομή και τη θεμελίωση. Π.χ. για την ανωδομή θεωρεί τα υποστυλώματα πακτωμένα και στη συνέχεια

με ξεχωριστό υποπρόγραμμα λύνει τη θεμελίωση. Τι προσομοίωμα χρησιμοποιεί δεν ξέρω.

Δε δουλεύω το FESPA αλλά υποθέτω ότι έτσι λειτουργεί αν έχει πεπερασμένα και δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει για τα τοιχεία.

 

Αυτά , τώρα τα πεπερασμένα χρειάζονται και κάποια εξειδίκευση , αλλιώς για αυτό υπάρχει το προσομοίωμα με τα ραβδωτά στοιχεία.

Το ΡΑΦ μέχρι και την κοιτόστρωση με ραβδωτά την επιλύει.

Τώρα για την αξιοπιστία του , δε ξέρω , τουλάχιστον έχει εγχειρίδιο τεκμηρίωσης.

Το προσομοίωμα του ΡΑΦ στηρίζεται στις αρχές του Stafford-Smith (1981-1984) και ο Αβραμίδης με τον Μορφίδη το τροποποίησαν.

Αυτά για το ΡΑΦ

http://www.tol.com.g...0707eabc41307ea

 

Και το διδακτορικό του Μορφίδη

http://thesis.ekt.gr...page/1/mode/2up

 

http://portal.tee.gr...hosC/8AVRAM.PDF

 

@Αγιάννη , μαζί γράφαμε .......

 

Τώρα για τα άλλα 2 θέματα που συζητήθηκαν

 

1. Η ύπαρξη πεδιλοδοκού κάτω από τοιχείο υπογείου

2. Το πεδιλάκι στο υποστύλωμα

 

@Τerry , αν το FEPLA είναι μόνο για κοιτόστρωση , τότε το FESPA λειτουργεί όπως περιέγραψα παραπάνω.

 

Το ΡΑΦ επιλύει ταυτόχρονα , ως ένα μοντέλο ανωδομή-θεμελίωση. Δεν προτρέπω κανέναν να το αγοράσει , απλά λέω πως δουλεύει το κάθε πρόγραμμα.

Η πιο σωστή επίλυση είναι με πρόγραμμα που έχει πεπερασμένα.

Edited by spy1551
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνώ εγώ , όλα τα φορτία των πλακών λόγω της αμφιαρθρωτής δοκού πηγαίνουν στα υποστυλώματα ως αξονικά.

Οι διαγώνιοι προσομοιώνουν μόνο τη διατμητική λειτουργία των τοιχείων.

 

Spy, δεν είναι "όλο"... τομή ritter:

 

post-33892-0-75626800-1347353830_thumb.gif

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη , μπορεί να κάνω και λάθος .

Επίσης δεν ξέρω τι ιδιότητες έχουν στο μοντέλο οι διαγώνιες (π.χ. να λειτουργούν μόνο σε εφελκυσμό)

Ακόμη και να μεταφέρεται ένα ποσοστό από τα φορτία των πλακών , σίγουρα δεν είναι το σωστό ποσοστό.

Και τέλος δε το αναγράφει στο manual

2012-09-09_21-51-27.png

Edited by spy1551
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο στερεοί βραχίονες είναι απλώς γραμμικά στοιχεία πολύ μεγάλης δυσκαμψίας.

Το μοντέλο είναι ένα (δεν έχει ξεχωριστά μοντέλα για κατακόρυφη και οριζόντια δράση) και λύνεται γραμμικά.

 

Άρα, κατ' ανάγκη μοιράζει αξονικό και στις διαγωνίους. Κάτι που είναι προς την σωστή κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Το μόντελο σίγουρα είναι ένα στο ΡΑΦ.

Απλά κατά τη διαστασιολόγηση των υποστυλωμάτων μπορεί να υπάρχει διόρθωση για το σωστό αξονικό.

Το ΡΑΦ δείχνει πως μοιράζονται τα φορτία των πλακών.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό το μοντέλο το χρησιμοποιούν για τη θεμελίωση και τα υπόλοιπα εντατικά μεγέθη , και το αξονικό των υποστυλωμάτων το υπολογιζούν με βάση το εμβαδόν επιροής. Τουλάχιστον αυτό είναι το σωστό.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού σου λέω βρε...

Να πάρε κι ένα σκριν σοτ:

 

post-33892-0-02527200-1347356013_thumb.gif

 

Τα εντατικά μεγέθη της ανάλυσης χρησιμοποιεί στους ελέγχους. Δηλαδή το μειωμένο αξονικό.

 

Σωστό είναι, το πρόβλημα δεν είναι το αξονικό.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κανένα εμπορικό λογισμικό που να λύνει τα τοιχεία του υπογείου σαν τετραέρειστες πλάκες, προσομοιώνοντας σωστά την παρεμπόδιση στροφής στην ακμή με την πλάκα του ισογείου και στην θεμελίωση, και κατανέμοντας τα εγκάρσια φορτία σωστά στα υποστυλώματα για ελέγχους κάμψης και διάτμησης.

 

Αλλά θα μου πεις, τι ψάχνεις τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Και λέω , ε και τι με αυτό;

Το προσομοίωμα αυτό χρησιμοποιείται για τη θεμελίωση των τοιχείων ;

Ποιος είπε ότι χρησιμοποιείται και για τη διαστασιολόγηση των υποστυλωμάτων ;

ποιος είπε για τη διαστασιολόγηση των υποστυλωμάτων άσε που μπορεί και να χρησιμοποιείται.

 

(να και το πεδιλάκι μετά, το οποίο και το τεκμηρίωσα σε σβησμένο post).

 

πάντως αμφιαρθωτό κάνεις για να λύσεις την υψίκορμη, όχι για να στείλεις φορτία στις κολώνες ή όπου καπνίσει του κάθε προγραμματιστή.

 

Όταν συμβεί να έχει σημασία το που πηγαίνουν τα φορτία της πλάκας ισογείου (στο 99% των περιπτώσεων δεν έχει), τότε ένας άλλος τρόπος προσομοίωσης θα πρέπει να επιλεγεί.

αν έχεις ένα τοιχείο υπογείου 5μ με γκαράζ την πυλωτή είναι αμελητεό το φορτίο? άντε να την βάλουμε την περίπτωση στο 1%.

 

άρα συμπερασματικά:

 

1. που πάνε τα φορτία των πλακών δεν έχει σημασία.

2. που πάνε οι ροπές που εξαφανίζονται με μαγικό τρόπο με την πεδιλοδοκό δεν έχει σημασία.

3. k στο βρόντο (στο 99% των περιπτώσεων)

 

και μας μάρανε το πεδιλάκι.

 

για το μοντέλο ραφ.

 

1. στοιχείο 1-2.

 

ποιος ο ρόλος του στοιχείου αυτού ακόμη δεν τον έχει τεκμηριώσει κάποιος. ούτε το manual.

 

2. στοιχεία 2-3 και 1-4

 

σωστό.

 

3. στοιχείο 3-4

 

ορθό όταν έχεις γνωστά k. όταν δεν έχεις? ρε αδερφέ θέλω να λύσω με πάκτωση, γιατί ντε και καλά πρέπει να βάλω k?

 

επίσης προφανώς υπάρχει και ένα θέμα διαστασιολόγησης εδώ αφού δεν παίρνει τα φορτία της πλάκας που συγκρατεί

 

αλλά μόνο εντατικά από τις κολώνες.

 

εν συντομία για το μοντέλο ραφ

 

μια σχετικά καλή προσπάθεια που σε γλυτώνει υπό συνθήκες χρόνο,

 

(στο next θεωρητικά θα έπρεπε να κάνω 2 μοντέλα θεμελίωσης αλλά δεν ξέρω πως οπλίζει το ραφ την υψίκορμη

 

για να έχω άποψη αν σε γλυτώνει τελικά από κάτι έστω και υπό συνθήκες.

 

ας ανεβάσει κάποιος ένα τέτοιο τοιχείο του ραφ για να δούμε και αν το σχολιάσουμε.)

 

η οποία έχει δρόμο ακόμη

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ποιος είπε για τη διαστασιολόγηση των υποστυλωμάτων άσε που μπορεί και να χρησιμοποιείται.

 

Είπα ότι χρησιμοποιείται...

 

 

2012-09-09_21-51-15.png

 

1. στοιχείο 1-2.

 

ποιος ο ρόλος του στοιχείου αυτού ακόμη δεν τον έχει τεκμηριώσει κάποιος. ούτε το manual.

 

Ο ρόλος του είναι ότι είναι το άνω πέλμα του τοιχείου και χρειάζεται για να έχει το τοιχείο-δικτύωμα περίπου την δυσκαμψία που έχει το τοιχείο-τοιχείο.

 

Στο 1% -που μπορεί να διαφωνείς για το ποσοστό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα- ελπίζω να ξέρει ο μηχανικός τι πρέπει να κάνει και ποιο πρόγραμμα δεν πρέπει να χρησιμοποιήσει...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.