Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορές παρακράτησης φόρου 20% και ΦΕΜ 10%


Paul_Mix

Recommended Posts

Παύλο

τα πράγματα είναι κάπως έτσι

10% επί του ποσού που αναγράφεις στην απόδειξη (χωρίς το ΦΠΑ) πρέπει να το καταθέσεις ΕΣΥ στη ΔΟΥ σου, ως ΦΕΜ (εντός 1 μηνός απο την ημερ/νία έκδοσης της)

 

Σου γίνεται 20% παρακράτηση από το ποσό της απόδειξης (χωρίς το ΦΠΑ) που θα δόσεις εσύ σε οποιαδήποτε Δημόσια Υπηρεσία ή ΟΤΑ (αν εκτελείς δημόσιες μελέτες ή αναλαμβάνεις μελέτες ΟΤΑ) ή αν παρέχεις υπηρεσίες σε άλλη εταιρεία με την οποία έχεις όμως μαζί της κάποια επίσημη σύμβαση

 

π.χ Αν αύριο σου πώ εγώ με τα λόγια χωρίς καμιά μεταξύ μας σύμβαση, Παύλο κάνε μου την τάδε αποτύπωση του αυθαιρέτου την οποία εγώ στο τέλος θα την υπογράψω και όχι εσύ τότε δεν σου κάνω καμιά παρακράτηση αλλά εσύ πρέπει να καταθέσεις το 10%

 

Αν όμως έχουμε μεταξύ μας μια σύμβαση (ιδιωτικό συμφωνητικό κατατεθειμένο στην εφορεία) με την οποία θα μου αποτυπώνεις τα αυθαίρετα με το τάδε ποσό έκαστο τότε σε κάθε απόδειξη θα σου παρακρατώ το 20% (το οποίο θα το καταθέτω στη ΔΟΥ ως ΦΕΜ στο όνομα σου -δίνοντας μάλιστα στο τέλος της σύμβασης μας την σχετική βεβαίωση στην οποία θα φαίνεται ότι σε κατέθεσα με τα τάδε τριπλότυπα το τάδε ποσό)

 

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Παύλο

τα πράγματα είναι κάπως έτσι

10% επί του ποσού που αναγράφεις στην απόδειξη (χωρίς το ΦΠΑ) πρέπει να το καταθέσεις ΕΣΥ στη ΔΟΥ σου, ως ΦΕΜ (εντός 1 μηνός απο την ημερ/νία έκδοσης της)

Αυτό δεν ισχύει. Εως τέλους του έτους αν και εγώ το έχω καταθέσει και σε επόμενο έτος.

 

Σου γίνεται 20% παρακράτηση από το ποσό της απόδειξης (χωρίς το ΦΠΑ) που θα δόσεις εσύ σε οποιαδήποτε Δημόσια Υπηρεσία ή ΟΤΑ (αν εκτελείς δημόσιες μελέτες ή αναλαμβάνεις μελέτες ΟΤΑ) ή αν παρέχεις υπηρεσίες σε άλλη εταιρεία με την οποία έχεις όμως μαζί της κάποια επίσημη σύμβαση

Ούτε και αυτό είναι υποχρεωτικό.Αν κάνεις κάποια εργασία σε επιτηδευματία και κοστολογηθεί πάνω από 300 € τότε θα σου γίνει παρακράτηση 20 % από την καθαρή αμοιβή σου.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει. Εως τέλους του έτους αν και εγώ το έχω καταθέσει και σε επόμενο έτος.

 

Ούτε και αυτό είναι υποχρεωτικό.Αν κάνεις κάποια εργασία σε επιτηδευματία και κοστολογηθεί πάνω από 300 € τότε θα σου γίνει παρακράτηση 20 % από την καθαρή αμοιβή σου.

Μανώλη

και εγώ δεν καταθέτω 10% σε αποδείξεις που δεν έχουν κατατίθενται σε Υπηρεσίες (π.χ σε τοπογραφικά ή επιμετρήσεις σε ιδιώτες κλπ) και δεν έχω πρόβλημα (αλλά μια μέρα ρώτησα ένα φίλο εφοριακό και μου είπε αυτό δηλ 1 μήνα -αλλά μου είπε ότι δεν το ελέγχουν πάντα οι αρμόδιοι υπάλληλοι)

 

το δεύτερο (σε δημ Υπηρεσίες) τα ελέγχουν και το απαιτούν οι Ελεγκτές Επίτροποι απο τους οποίους περνούν πρίν πληρωθούν από τους ΟΤΑ ή τις Υπηρεσίες οι αναλαμβάνοντες εργασίες μελετών μηχανικοί

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις βεβαίωση ο επαγγελματίας δε χρειάζεται να πληρώσει; Τι αριθμό διπλοτύπου είσπραξης από την εφορία θα γράψει πάνω;

 

 

Δεν προκύπτει από καμιά φορολογική διάταξη αυτό που γράφετε. Αρκεί η βεβαίωση ότι ο φόρος παρακρατήθηκε. Αν αυτός τώρσ δεν αποδόθηκε είναι δουλειά της αρμόδιας ΔΟΥ (αυτής του λήπτη της ΑΠΥ και υπόχρεου στην καταβολή ) να κινήσει τις διαδικασίες εισπραξής του. Αυτά ισχύουν μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνει την παρακράτηση ο λήπτης της υπηρεσίας, είναι δική του παράβαση ή δική μας;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά στη βεβαίωση τι γράφεις αν δεν έχει πληρωθεί; Παραθέτω παράδειγμα βεβαίωσης:

ΟΝΟΜΑ ΕΠΩΝΥΜΟ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Α.Φ.Μ: Δ.Ο.Υ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΥ

Βεβαιώνω ό,τι όπως προκύπτει από τα τηρούμενα βιβλία μου κατέβαλα στον κ. ………………. ………………………..Μηχανικό

Διεύθυνση: …………………………

Α.Φ.Μ:……………………..

Δ.Ο.Υ ………………………………………………………………

Αμοιβές για παροχή υπηρεσιών κατά το χρονικό διάστημα από …..

 

 

Καταβληθείσες αμοιβές

 

Παρακρατηθείς φόρος 20%

 

Ποσό που καταβλήθηκε στο δικαιούχο

 

Τα παραπάνω παρακρατηθέντα ποσά φόρου απεδόθησαν στη Δ.Ο.Υ

 

Σχετικά νούμερα διπλοτύπων

 

 

 

 

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

ΣΦΡΑΓΙΔΑ

 

"Παύλο

τα πράγματα είναι κάπως έτσι

10% επί του ποσού που αναγράφεις στην απόδειξη (χωρίς το ΦΠΑ) πρέπει να το καταθέσεις ΕΣΥ στη ΔΟΥ σου, ως ΦΕΜ (εντός 1 μηνός απο την ημερ/νία έκδοσης της)"

 

 

ΚΑΝΑ νομίζω ότι το ΦΕΜ πλέον υποχρεωτικά κατατίθεται άμεσα κάθε φορά που θέλεις να βάλεις κάποια μελέτη στην πολεοδομία, δεν πάει με τα φορολογικά όπως παλιά.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λέμε ότι αν αυτός δεν πληρώσει το 20% δεν σου δίνει βεβαίωση , εσύ τα χάνεις και τράβα μετά να βρεις το δίκιο σου

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά στη βεβαίωση τι γράφεις αν δεν έχει πληρωθεί; Παραθέτω παράδειγμα βεβαίωσης:

ΟΝΟΜΑ ΕΠΩΝΥΜΟ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Α.Φ.Μ: Δ.Ο.Υ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΥ

Βεβαιώνω ό,τι όπως προκύπτει από τα τηρούμενα βιβλία μου κατέβαλα στον κ. ………………. ………………………..Μηχανικό

Διεύθυνση: …………………………

Α.Φ.Μ:……………………..

Δ.Ο.Υ ………………………………………………………………

Αμοιβές για παροχή υπηρεσιών κατά το χρονικό διάστημα από …..

 

 

Καταβληθείσες αμοιβές

 

Παρακρατηθείς φόρος 20%

 

Ποσό που καταβλήθηκε στο δικαιούχο

 

Τα παραπάνω παρακρατηθέντα ποσά φόρου απεδόθησαν στη Δ.Ο.Υ

 

Σχετικά νούμερα διπλοτύπων

 

 

 

 

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

ΣΦΡΑΓΙΔΑ

 

Aπό που (φορολογική διάταξη) προκύπτει η παραπανω φόρμα ?

Link to comment
Share on other sites

Από λογιστές την έχω πάρει. Πολύ θα χαρώ να μάθω ότι είναι λάθος γιατί έχω χάσει χρήματα εξ αιτίας αυτού. Ποια διάταξη λέει τι πρέπει να αναγράφεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.