Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές παρακράτησης φόρου 20% και ΦΕΜ 10%


Paul_Mix

Recommended Posts

Δική του παράβαση.

Ευχαριστώ :)

Aπό που (φορολογική διάταξη) προκύπτει η παραπανω φόρμα ?

Όσες έχω πάρει είναι σε απλό χαρτί ή σε χαρτί με το logo της εταιρείας που γράφει απλά πως για το παραστατικό ΧΧΧΧΧ παρακρατήθηκε φόρος 20% ΧΧΧΧΧ€

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου γράφει

η τάδε εταιρεία κατέβαλα υπέρ του ΚΑΝΑ με το υπ' αριθμ τριπ/το ως πορκαταβλήτέο φόρο 20% το ποσό των ...

ημερ/νία -υπογραφή

 

κάτι αντίστοιχο από δημόσια Υπηρεσία

 

η τάδε Δημ Υπ βεβαιώνει ότι για το τάδε έργο ... παρακρατήθηκε το ποσό των ... επί συνολικής αμοιβής του ΚΑΝΑ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Tις υποχρεώσεις όσων παρακρατούν φόρους , τις περιγράφει ο ΚΦΕ ( Ν 2238/1994) στο άρθρο 83. Στην παράγραφο 2 του άρθρου αυτού προβλέπει την έκδοση βεβαίωσης παρακράτησης , στην οποία αναγράφεται το φορολογούμενο εισόδημα και ο φόρος που παρακρατήθηκε. Πέραν τούτων ουδέν.

Link to comment
Share on other sites

Aν επιθυμεί εκδότης της βεαίωσης μπορεί να αναγράψει επί αυτής ότι επιπλέον (από όσα απαιτεί ο νόμος) θέλει. Μπορεί να βάλει και τη φωτογραφία του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε σχέση με το νόμο, αλλά στην πράξη η εφορία δε σου επιστρέφει το φόρο αν δεν υπάρχει διπλότυπο. Άρα σε υποχρεώνει να κυνηγήσεις εσύ το τρίτο και αν δεν πληρώσει θα φορολογηθείς για περισσότερα χρήματα, και δε θα λάβεις ποτέ το 20% του παραστατικού σου. Παρεπιπτόντως γνωρίζεις αν δε λάβεις τη βεβαίωση του 2012 για το 2012 και σου τη δώσει το 2013 μπορείσ να τη βάλεις στη δήλωση για το 2013;

Link to comment
Share on other sites

Μόνη προυπόθεση για την επιστροφή του φόρου είναι η υποβολή με τη δήλωση της βεβαιώσεως παρακράτησης. Αυτό λένε οι οδηγίες του ΥΠ. ΟΙΚ. προς τις ΔΟΥ, οι οποίες παρατύπως απαιτούν στις βεβαιώσεις να αναγράφονται και τα διπλότυπα καταβολής του φόρου. Εχει συμβεί και σε εμένα αρκετές φορές , φυσικά διπλότυπα κλπ δεν τους πήγα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι μπορώ να κάνω αν μου ζητούν διπλότυπο και δε μου συμψηφίζουν το ποσό; Πως μπορώ να τους πιέσω; Μπορείς να μου απαντήσεις και στην περίπτωση που προανέφερα, για παρακράτηση προηγούμενου οικονομικού έτους;

Link to comment
Share on other sites

Να εφαρμόσουν το νόμο και τις αποφάσεις του ΥΠ. ΟΙΚ. Αλλο ζήτημα η ειπιστροφή του φόρου και άλλο η καταβολή αυτού από τον υπόχρεο. Εφόσν έγινε παρακράτηση και αυτό φαίνεται από τη βεβαίωση , ο φορολογούμενος θα πάρει την επιστροφή. Η ΔΟΥ ωστόσο πρέπει να ερευνήσει αν όντως η παρακράτηση αυτή πληρώθηκε και αν αυτή δεν πληρώθηκε να φροντίσει να πληρωθεί , Είναι δύο διαφορετικά μεταξύ τους ζητήματα, αλλά έτσι λένε οι αποφάσεις του ΥΠ. ΟΙΚ. και τα όργανά του καλό είναι να τις εφαρμόζουν

 

Νομίζω ότι υπάρχει απόφαση με την οποία μπορείς να συμψηφίσεις το φόρο στο 2013, αλλά δεν είμαι βέβαιος που την έχω δεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.