Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση προθεσμίας υπαγωγής στο Ν.4014/201​1 έως 31/01/2013-Νέες νομοθετικέ​ς ρυθμίσεις


msol

Recommended Posts

Αυτό είναι άδικο και όχι συμβατό με τη φύση του νόμου. Θα πρέπει να υπάρξει επιλογή αν κάποιος θέλει να κερδίσει την έκπτωση λόγω του 30%. πχ μία δήλωση μου όπως το αναφέρεις τέλη Ιανουαρίου 2013 θα έχει 27,87%. Δεν είναι άδικο; Ας ελπίσουμε να το προσέξουν και να υπάρξουν οι ανάλογες κινήσεις και μετατροπές στο σύστημα.

 

Αν εννοείς σαν φύση του νόμου την μία δόση ανά μήνα (με την επιβάρυνση αν δεν πληρωθεί στην ώρα της), αυτή σίγουρα πρόκειται να αλλάξει. Σίγουρα έχει μεγάλο ενδιαφέρον το πως θα υλοποιηθούν οι αλλαγές στο σύστημα.

 

Εγώ, στη θέση σου, θα πίεζα τον πελάτη να πληρώσει άλλη μία δόση (ίδια εντολή πληρωμής) ώστε να περάσει το 30% μέχρι τις 31/1/13.

 

Για δικούς μου πελάτες, σκέφτομαι να τους παροτρύνω να πληρώσουν τόσες δόσεις όσες χρειάζεται για να συμπληρωθεί το 30% μέχρι τότε.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, δεν θα υπάρχει επιλογή για το 30%. Πιθανότατα μετά τις 31/1/2013, το σύστημα θα ελέγξει ποιός έχει πληρώσει το 30% μέχρι εκείνη τη στιγμή, και μετά θα αναπροσαρμόσει τις δόσεις.

Αυτό πιστεύω και εγώ....ως προς την εφαρμογή του είμαι περίεργος.

Ωστόσο έχω ειδοποιήσει κάποιους πελάτες να ετοιμαστούν να πληρώσουν μαζεμένες 2 ή 3 δόσεις/μήνα για να φτάσουν στο 30%.

Link to comment
Share on other sites

@yian και στους υπόλοιπους:

 

τελικά το 30% ειναι πανω στο αρχικό συνολικο ποσό, οχι σε αυτο που προκύπτει μετα την έκπτωση

Link to comment
Share on other sites

και για τις δηλώσεις που είναι σε Τελική υπαγωγή και οι πολίτες έχουν πληρώσει εφάπαξ;;; τι γίνεται εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τίποτα...πήραν δώρο το 20%..

 

τελικά το 30% ειναι πανω στο αρχικό συνολικο ποσό, οχι σε αυτο που προκύπτει μετα την έκπτωση

Συμφωνούμε. Ωστόσο οι δόσεις που προκύπτουν από το 10% έκπτωσης, θα υπολογιστούν μετά τη πληρωμή του 30% και όχι από την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

και για τις δηλώσεις που είναι σε Τελική υπαγωγή και οι πολίτες έχουν πληρώσει εφάπαξ;;; τι γίνεται εκεί;

 

Η ρύθμιση αφορά μόνο όσους επιλέξουν δόσεις. Τα εφάπαξ, παλιά ή καινούργια έχουν το 20%.

 

Τώρα, αν κάποιος έχει πληρώσει με δόσεις και έχει ξοφλήσει - προσπαθώ να σκεφτώ σχήμα, μόνο αν κάποιος ξεκίνησε με δόσεις, μετά βρήκε πωλητή και εξόφλησε τις υπόλοιπες - μάλλον θα βγει χαμένος.

Link to comment
Share on other sites

σε δικια μου περιπτωση οι δοσεις που πληρωθηκαν μεχρι τωρα εφτασαν το 30%. Να σταματησει να πληρωνει τις επομενες για να παρει την εκπτωση στις 30-1-13? Δεν μπορει να γινει η εκπτωση απο τωρα ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά......για να πληρωθούμε για τις δουλειές αυτές θα περιμένουμε το 2025

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ....................ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ............................

Link to comment
Share on other sites

Largy μάλλον περιμένουμε το ΦΕΚ και μετά θα μπορούμε στείλουμε αίτημα από τη φόρμα της δήλωσης για αναπροσαρμογή του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.