Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση προθεσμίας υπαγωγής στο Ν.4014/201​1 έως 31/01/2013-Νέες νομοθετικέ​ς ρυθμίσεις


msol

Recommended Posts

Η αναμονή για τις "εκπτώσεις" αυτές προφανώς θα είναι μεγάλη. προβλέπω ότι, δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα στο σύστημα του ΤΕΕ πριν τον ερχόμενο Φεβρουάριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο καθυστερούν στις διάφορες διευκρινήσεις,τόσο δεν προχωρουν οι δηλώσεις άρα δεν εισπράτονται χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να αναφέρουμε και εμείς στους πελάτες μας οτι αν αποπληρώσουν μέχρι 23/12/12 το 70% της αμοιβής μας θα τους κάνουμε έκπτωση 10% μπας και φιλοτιμηθεί κανένας να μας πληρώσει....ίσως έκπτωση στην άδεια αποπεράτωσης για μετά....κάτι τέλως πάντων....ενα παγωτό :grin:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σε δικια μου περιπτωση οι δοσεις που πληρωθηκαν μεχρι τωρα εφτασαν το 30%. Να σταματησει να πληρωνει τις επομενες για να παρει την εκπτωση στις 30-1-13? Δεν μπορει να γινει η εκπτωση απο τωρα ε?

Δεν κερδίζει κάτι με το να σταματήσει να πληρώνει.Την έκπτωση θα την πάρει όταν βγει η υπουργική απόφαση και όταν ετοιμαστεί το σύστημα.Αν συνεχίσει λοιπόν να πληρώνει θα του αφαιρεθεί η έκπτωση και θα έχει ακόμα μικρότερη δόση να πληρώνει από τη στιγμή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά......για να πληρωθούμε για τις δουλειές αυτές θα περιμένουμε το 2025

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ....................ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ............................

Για ποιο λογο δεν εχεις ηδη πληρωθει? Τι περιμενεις? Να εξοφλησει το προστιμο ο καθε ιδιοκτητης? Και αν σταματησει να πληρωνει? Με το που υποβαλλεις αιτηση, αμεσως να πληρωνεσαι. Τι σου φταιει το ΤΕΕ για τον τροπο πληρωμης σου?

Link to comment
Share on other sites

Ας μην "κλαιγόμαστε" για το πότε θα πληρωθούμε.

Επίσης, ας μην κλαιγόμαστε γιατί οι πελάτες μας δεν μας εξοφλούν κ.λπ.

Η γιαγιά μου στο χωριό μου έλεγε: "...όπως στρώσεις, έτσι θα κοιμηθείς"!!!

 

Όταν αναλαμβάνουμε μια εργασία, υπογράφουμε μια σύμβαση και συμφωνούμε με τον πελάτη μας τον τρόπο της πληρωμής μας.

Ο τρόπος της πληρωμής μας είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα ..."δικό" μας!

 

Για τις εργασίες Ν.4014 "οφείλουμε" (για όποιον δεν του αρέσει η λέξη αυτή, ας διαβάσει "προτείνω") να έχουμε:

1ον: Εισπράξει την προκαταβολή μας (ποσοστό της συνολικής αμοιβής μας π.χ. 30%) με την παραλαβή από τον πελάτη μας της θεωρημένης για το γνήσιο της υπογραφής "εξουσιοδότησης μηχανικού" και

2ον: Εισπράξει το υπόλοιπο της συνολικής αμοιβής μας με την παράδοση στον πελάτη μας, είτε του εγγράφου για την εξόφληση του υπόλοιπου προστίμου εφάπαξ, είτε του εγγράφου για την εξόφληση της α΄ δόσης.

 

Αυτό ακολουθώ μέχρι σήμερα, χωρίς να έχω απολύτως κανένα πρόβλημα και φυσικά να έχω εξοφληθεί για όλες τις δηλώσεις που έχω μέχρι σήμερα υποβάλλει.

 

Υ.Γ.

Όλες οι άλλες "συμπεριφορές" ή "μεθοδολογίες" απλώς κάνουν κακό σε όλους μας και "χαλάνε" την ...πιάτσα!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν προχωράω σε καμμια δήλωση αν δεν εχω πρώτα εξοφληθεί 100% + οτι

στο συμφωνητικό που υπογράφω με τον πελάτη οτι επιβαρύνεται με οτι επιπλέον έξοδα προκύψουν.

 

Κατα τα άλλα δυστυχώς μονο καποιοι "τυχεροί" που ασχολούμαστε με τα αυθαίρετα

αυτον τον καιρό, ειναι απλα ένα παιχνίδι υπομονής με ελάχιστο κέρδος για τον Μηχανικό...

 

πάλι καλά να λέμε;

 

υπάρχει τρελή απληρωσιά στην πιάτσα, ο κόσμος δυσκολεύεται αλλα κάπως και

εμείς πρέπει να διασφαλίζουμε την αμοιβή μας

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η εξόφληση έχει γίνει προβληματική για πολλούς από εμάς...Προσωπικά στις πρώτες δηλώσεις έδειξα αρκετά ελαστικός ως προς την αποπληρωμή με ένα γενικόλογο "θα τα βρούμε στο τέλος όταν περαιώσουμε".

Μετράω ήδη δύο περιπτώσεις που η απάντηση του πελάτη ήταν "αφού πήρε παράταση μέχρι 6ο του 2013, μην βιάζεσαι...έχουμε καιρό για περαίωση".

Οι βλακείες πληρώνονται...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως άσχετη ερώτηση με το θέμα....

Τι παραδίδετε στον πελάτη κατά την εξόφληση, εκτός από το χαρτί της περαίωσης (ή των δόσεων) και το 5σέλιδο?

Δίνετε σχέδια κτλ?

 

Διότι εάν κάποιος δίνει σχέδια, όπως εγώ, τότε δεν γίνεται να του τα δώσω τόσο άμεσα (προβλήματα με το ΔΚ, ΔΔΤ κτλ).

 

Μήπως τελικά να μην τα δίνω? :razz:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.