Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση προθεσμίας υπαγωγής στο Ν.4014/201​1 έως 31/01/2013-Νέες νομοθετικέ​ς ρυθμίσεις


msol

Recommended Posts

Αφορά σε όλες τις δηλώσεις από την έναρξη του νόμου μέχρι και τη λήξη της παράτασης ισχύος του.

 

Δυστυχώς αυτοί που γράφουν τους νόμους κ.λπ. γνωρίζουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, παρότι και εγώ θεωρώ πως περιλαμβάνει όλες τις δηλώσεις αφού δεν αναφέρει διαφορετικά, το τονισμένο είναι δικό σου ή το αντέγραψες από κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,

 

Δικό μου είναι, σιγά να μην το έγραφαν οι ..."ειδικοί" - νομοθέτες!!!

Link to comment
Share on other sites

"Για όσους πολίτες επιλέξουν να καταβάλουν το 30% του συνολικού ποσού προστίμου έως την 31η/01/2013 (σε παλιές και νέες δηλώσεις), παρέχεται έκπτωση 10% στο συνολικό ποσό"

 

Ισχύει και για τα πρόστιμα του 3843 ή μόνο του 4014;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω..και αν ισχύει για τον 3843 υπολογίζουμε το υπόλοιπο ποσό που απομένει δλδ (ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ-ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ) Χ 10% ή ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ χ 10% - ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Από την διατύπωση ισχύει μόνο για το 4014 και όχι για τον 3843, δεδομένου ότι οι δόσεις έχουν ήδη υπολογιστεί και εκδοθεί από την Πολεοδομία

(και δεν γίνεται μέσω ενός ηλεκτρονικού συστήματος ώστε ο επαναυπολογισμός να ήταν εφικτός)

 

Εξάλλου, το λέει και στην διατύπωση:

- Για όσους πολίτες επιλέξουν την εφάπαξ καταβολή του προστίμου διατηρείται η έκπτωση 20% στο συνολικό ποσό του. Για όσους πολίτες επιλέξουν να καταβάλουν το 30% του συνολικού ποσού προστίμου έως την 31η/01/2013 (σε παλιές και νέες δηλώσεις), παρέχεται έκπτωση 10% στο συνολικό ποσό. Αναστέλλεται μέχρι 31/01/2013 η απένταξη από τις ρυθμίσεις του νόμου καθώς και οι προσαυξήσεις για δηλώσεις που παρουσιάζουν ληξιπρόθεσμες οφειλές.

· Επιτρέπεται η διενέργεια οιασδήποτε δικαιοπραξίας καθώς και η έκδοση σχετικής διοικητικής πράξης, χωρίς να είναι απαραίτητη η ολοσχερής εξόφληση του προστίμου, αλλά ενός ποσοστού 30 % αυτού μέχρι 31/01/2013 (παλαιών και νέων δηλώσεων).

· Δίνεται η δυνατότητα περαίωσης μέχρι 31/01/2013 με αποπληρωμή του εναπομείναντος ποσού όλων των εντάξεων που έγιναν με τον ν.3843/10 (τακτοποίηση Η/Χ και αλλαγών χρήσης) ανεξαρτήτως του ποσού του προστίμου που έχει καταβληθεί έως σήμερα.

 

Συνεπώς δίνεται η δυνατότητα μόνο περαίωσης για 3843 μέχρι 31/01/2013 και όχι και έκπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά συνάδελφοί αν γνωρίζει κάποιος να μου πει για τις τιμές ζωνών για την τακτοποίηση. Εγώ βάζω τις τιμές της εφορίας. Σωστά η υπάρχει κάποιος άλλος μπούσουλας? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που αναφέρονται σε αυτό το Link http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.