Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση προθεσμίας υπαγωγής στο Ν.4014/201​1 έως 31/01/2013-Νέες νομοθετικέ​ς ρυθμίσεις


msol

Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ πως το 10% πάει μόνο σε εκείνους που επιλέξουν δόσεις.

Πολύ μεγάλο ποσοστό δηλώσεων με παράβολο 500e + 3 δόσεις φτάνουν στο 30% του συνολικού προστίμου.

Άρα η μείωση του προστίμου όντως έγινε και αφορά τις περισσότερες δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι προθεσμιες εξοφλησης του 3843 (τελος Οκτωβρη και τελος Δεκεμβρη), παρατεινονται μεχρι 31/1/2013?

 

ναι, άσχετα από πόσες δόσεις έχεις πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

...οπότε, όσον αφορά τον 3843, ακόμη και σε αυτούς που πήγαν με εφάπαξ καταβολή (-10%) και τελικά δεν πλήρωσαν το υπόλοιπο μέχρι 31/3/12, αλλά πλήρωσαν μόνο το παράβολο, μπορούν τώρα να το πληρώσουν και να πάρουν περαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές οι "συσκέψεις" στο ΥΠΕΚΑ γίνανε και καταλήξαν σε αυτές τις αποφάσεις? Τι πίνουν εκεί μέσα?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...οπότε, όσον αφορά τον 3843, ακόμη και σε αυτούς που πήγαν με εφάπαξ καταβολή (-10%) και τελικά δεν πλήρωσαν το υπόλοιπο μέχρι 31/3/12, αλλά πλήρωσαν μόνο το παράβολο, μπορούν τώρα να το πληρώσουν και να πάρουν περαίωση?

 

Μεγάλη ερώτηση. Νομίζω δεν τους πιάνει. Είναι εκπρόθεσμοι του νόμου για την πρώτη δόση. Ουσιαστικά πιάνει αυτούς που θέλουν να αποπληρώσουν το υπόλοιπο του προστίμου τους.

 

"- Δίνεται η δυνατότητα περαίωσης μέχρι 31/01/2013 με αποπληρωμή του εναπομείναντος ποσού όλων των εντάξεων που έγιναν με τον ν.3843/10 (τακτοποίηση Η/Χ και αλλαγών χρήσης) ανεξαρτήτως του ποσού του προστίμου που έχει καταβληθεί έως σήμερα."

Link to comment
Share on other sites

πάντως όποιος πλήρωσε την πρώτη δόση πρίν τίς 28/12/2011 είτε έκανε δήλωση το 2010 είτε το 2011, και από τότε έχει πληρώσει οποιοδήποτε ύψος ποσού ή καθόλου μπορεί να απόπληρώσει ώς 31/1/2013 έτσι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ερώτηση. Νομίζω δεν τους πιάνει. Είναι εκπρόθεσμοι του νόμου για την πρώτη δόση. Ουσιαστικά πιάνει αυτούς που θέλουν να αποπληρώσουν το υπόλοιπο του προστίμου τους.

 

"- Δίνεται η δυνατότητα περαίωσης μέχρι 31/01/2013 με αποπληρωμή του εναπομείναντος ποσού όλων των εντάξεων που έγιναν με τον ν.3843/10 (τακτοποίηση Η/Χ και αλλαγών χρήσης) ανεξαρτήτως του ποσού του προστίμου που έχει καταβληθεί έως σήμερα."

Πραγματικά υπάρχει λογική σε αυτά που λένε??Λεξικό με ερμηνευτή θες για να καταλάβεις τι εννοεί ο ποιητής..

Link to comment
Share on other sites

Και αν ακόμη ισχύει θα πρέπει να ενημερωθούν και οι πολεοδομίες γιατί αυτές είναι αρμόδιες για τον 3843/10. Αν δεν δέχονται αυτές δεν μπορείς να πληρώσεις.

 

Εγώ πάντως έχω κάνει εκπρόθεσμες τακτοποιήσεις (δεν είχαν πληρώσει Α' δόση μέχρι 31/03/12) του 3843 με τον 4014. Αυτοί οι άνθρωποι πληρώσανε την αμοιβή μου και το 500αρικό. Χαζοί είναι ?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.