Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση προθεσμίας υπαγωγής στο Ν.4014/201​1 έως 31/01/2013-Νέες νομοθετικέ​ς ρυθμίσεις


msol

Recommended Posts

πάντως όποιος πλήρωσε την πρώτη δόση πρίν τίς 28/12/2011 είτε έκανε δήλωση το 2010 είτε το 2011, και από τότε έχει πληρώσει οποιοδήποτε ύψος ποσού ή καθόλου μπορεί να απόπληρώσει ώς 31/1/2013 έτσι?

 

Aκριβώς αυτό είναι. Εχω πελάτες που πλήρωσαν την πρώτη δόση έως 28/12/2011, και από εκεί και πέρα δεν πλήρωσαν καμιά. Αυτοί μπορούν να εξοφλήσουν τις υπόλοιπες δόσεις μέχρι 31/01/3013. Να θυμηθούμε ότι στον 3843 δεν υπάρχει δοσολόγιο. Καταθέτεις τις 10 δόσεις που έλεγε όποτε θέλεις. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι δεν μπορείς να καταθέσεις 2 δόσεις την ίδια μέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος περιορισμός είναι ότι δεν μπορείς να καταθέσεις 2 δόσεις την ίδια μέρα!!!

 

Aυτο απο που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό που λέει ο Μανώλης ξέρω.Αν κάποιος θέλει να πουλήσει ένα ακίνητο και πληρώνει δόσεις στον 3843 πάει και τις εξωφλεί για να πάρει περαίωση και στη συνέχεια βεβαίωση για τη μεταβίβαση!

Link to comment
Share on other sites

Μένει να διευκρινιστεί τι εννοεί ο...ποιητής όταν λέει ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ σε περιπτώσεις συμψηφισμών προηγούμενων προστίμων για ποσά προς συμψηφισμό που υπερκαλύπτουν το 30% του συνολικά βάσει δήλωσης αναλογούντως προστίμου.......

 

δηλ. "ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ" = ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ (ΠΡΟ συμψηφισμού) ?????

ή

"ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ" = ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗ (ΜΕΤΑ τον συμψηφισμό) ??????

 

 

 

π.χ. Έστω ΣΥΝΟΛΙΚΟ πρόστιμο = Α ευρώ και παλαιότερα προς συμψηφισμό περισσότερα από Α*30% ευρώ.

  1. Θεωρείται ότι είναι πληρωμένο το 30% και έχεις την έκπτωση του 10% επί ΟΛΟΥ του προστίμου ???????

ή

  1. Πρέπει να πληρώσεις το 30% του εναπομένοντος προστίμου για να πάρεις έκπτωση 10% επί του ΕΝΑΠΟΜΕΝΟΝΤΟΣ προστίμου

Σχόλια ανά περίπτωση :

  1. ΙΔΑΝΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ για τους ιδιοκτήτες αλλά ΔΕΝ βάζει λεφτά στα Δημόσια ταμεία μέχρι 31/1/2013.
  2. Η πιο συμφέρουσα για το Δημόσιο και λιγότερο για τους ιδιοκτήτες εκδοχή.....

 

Ποιά λέτε να επιλέξουν άραγε όταν έρθει η ώρα να το ρυθμίσουν νομοθετικά???????? 8-) 8)

Link to comment
Share on other sites

ο μονος τροπος στον 3843 ειναι να πληρωσεις παραπανω απο 1 δοση την ιδια μερα ειναι να τις αθροισεις σε 1 ΕΝΤΥΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ.......μεχρι και πριν 3 μηνες οταν προσπαθουσε πελατης γιατι ηθελε να πουλησει να πληρωσει απνω απο 1 δοση δεν γινοταν

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν γινόταν akius; Αν πας web banking και πληρώσεις το υπόλοιπο μέσω Internet θα σου πει κανείς τίποτα; Σε τράπεζα προσπάθησε να το πληρώσει και το είπαν πώς δεν γίνεται; Δε νομίζω ο κωδικός πληρωμής να συνδέεται με το ποσό της δόσης...

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν είχαν βγεί δια 6 οι δόσεις δεν τίς άλλαξα αφού έτσι έγραφε πάνω και πλήρωσα κανονικά κάποιες δόσεις και μέσα στο 2011 και στο 2012 το ποσό που έγραφε το έντυπο πληρωμής με τον κωδικό της τράπεζας και την σφραγίδα τής πολεοδομίας. έχω κα΄ποιο πρόβλημα?

επίσης σε ένα άλλο πού ήταν μικρό ποσό σε δέκα δόσεις πλήρωσα δύο φορές διπλή δόση είπα στον ταμία 2Χ48=96Ε

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ΤΟ μόνο που τους νοιάζει είναι να μπούνε τα λεφτά!!!Το πώς και το γιατί ΔΕΝ τους απασχολεί..πόσο ποιό ξεκάθαρα να μας το κάνουν..δεν βλέπετε τί νόμους μπάχαλο-αρπαχτές ψηφίζουν??Άγχος δηλαδή και για αυτούς που πλήρωσαν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.