Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Λεφτά υπάρχουν"


Kapa

Recommended Posts

Παλιότερα κάτι γινόταν με έναν αγρότη στην Γαλλία .

Αλήθεια BAS τι έγινε αυτός και η αγελάδα του; Μου λείπει. Πάντως μόνο τα Mconald's θα ανακουφίστηκαν, μαζί με κάποιους

 

υπουργός βιομηχανίας νάναι εργαζόμενος εκπρόσωπος των εργαζομένων

Και γιατί παρακαλώ dpapdpap; Εμένα μου κάνει ο οποιοσδήποτε, ανεξαρτήτως ειδικότητας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή να βάλουμε τον συνδικαλισμό στην κυβέρνηση (οχι οτι δεν είναι αλλα). Γιατί? τόσα χρόνια τι κερδίσαμε? Τέλος πάντων οι απολύσεις θα γίνουν μέσω τον συνταξιοδοτήσεων διότι διαφορετικά η ανεργία θα πάει αυτόματα στο 35% (η πραγματική). Το να διώξεις νέα παιδιά με πιθανότητα να αλλάξει η νοοτροπία είναι λάθος. Σήμερα βέβαια η εφημερίδα Πελοπόννησος έχει άρθρο για ΔΥ που δεν στέλνει email διότι της έκοψαν το επίδομα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί παρακαλώ dpapdpap; Εμένα μου κάνει ο οποιοσδήποτε, ανεξαρτήτως ειδικότητας.
Για να κατέχει το αντικείμενο που θα διοικεί. Και επιπλέον και σημαντικότερο, για να υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια καταλληλότητας. Μπορεί ένας οδοντίατρος να είναι σαίνι αλλά ποιός ξέρει ότι είναι ο καταλληλότερος για υπουργός ΠΕΧΩΔΕ ? Ο πρωθυπουργός ? το λόμπυ του ? οι ισσοροπίες κλπ ? . Υποτίθεται ότι αναζητούμε ακέραιους και ικανούς και όχι ευνοούμενους (δικαίως ή αδίκως) του κόμματος.

Εννοείται ότι δεν θα είναι κάποιος απ΄ το πλήθος αλλά εκλεγμένος μεταξύ άλλων ισόβαθμων υποψηφίων που έχουν εκλεγεί στην αμέσως κατώτερη βαθμίδα. Και φυσικά εκλέκτορες θα είναι και εκπρόσωποι άλλων φορέων ώστε να μην γίνεται κλειστό κλάμπ. Πχ. υπουργός βιομηχανίας θα εκλέγεται κάποιος απο τους, ας τους πούμε, υφυπουργούς επιμέρους βιομηχανικών κλάδων με την συμμετοχή και των εκπροσώπων των υπολοίπων υπουργείων, κοινωνικών φορέων (πχ ένωσης δήμων, τεχνικών επιμελητηρίων κλπ).

Αυτό το ίδιο μοντέλο θα ισχύει για όλες τις βαθμίδες. Φυσικά, τα εκλεκτορικά σώματα, θα έχουν την δυνατότητα άμεσης ανάκλησης και εκλογής άλλων.

Και για να καθυσηχάσω τον καθηγητή, που τρέμει στην ιδέα του συνδικαλισμού και της ιδεολογίας, αυτή η οργάνωση δεν είναι συνδικαλιστική και μάλιστα με τα ρουσφετολογικά χαρακτηριστικά που έχει στην χώρα μας. Μιλάμε για εκλογή προιστάμενου απο τους υφιστάμενους που θα μπορούν άμεσα να τον ξηλώσουν. Αυτό εξασφαλίζει ότι δεν θα είναι υποχείριο άλλων (ούτε και των υφισταμένων του αφου δεν θα είναι αποκλειστικοί εκλέκτορές του) αλλά ο καταλληλότερος μεταξύ ομόβαθμων.

Αλλά ....

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις εαν τρέμω τον συνδικαλισμό. Το 1998 στην Βοστώνη σε εργοτάξιο 1400 εργατών στην πύλη υπήρχαν 2 μέλη του συνδικάτου (οι οποίοι έπιαναν δουλειά στο ίδιο εργοτάξιο). Εαν δεν είχες κάρτα μέλους, πληρωμένες εισφορές κλπ δεν έμπαινες για δουλειά. Αυτό γίνονταν κάθε μέρα.

 

Πάμε τώρα στην Ελλάδα και πές μου που τον έχεις δει το συνδικαλισμό? στα κανάλια? διότι στο εργοτάξιο δεν το έχω δει.

 

Πάμε τώρα στα εκλεκτορικά σώματα με την ανάκληση και απάντησε μου " ποιος θα διασφαλίσει οτι οταν κάνω κάτι που δεν γουστάρουν οι υφιστάμενοι αλλα είναι σωστό δεν θα με ανακαλέσουν? Αφήνω την ιδεολογία στην άκρη διότι δεν έχω καμία άποψη για το άθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στην Ελλάδα και πές μου που τον έχεις δει το συνδικαλισμό? στα κανάλια? διότι στο εργοτάξιο δεν το έχω δει.

Εγώ, τον βλέπω πολλάααα... χρόνια τώρα στα εργοτάξια. Και έχει ονοματεπώνυμο: κλίκες, ρουφιανιά και πισώπλατα μαχαιρώματα, έστω και σε βάρος των μετόχων της εταιρείας είναι το σύγχρονο ελληνικό management. Και που να δείς στα κεντρικά της εταιρείας. Aλλού, αν πέσει έξω το χρονοδιάγραμμα-πρόγραμμα κατασκευής-χρηματοροές την πληρώνει ο manager. Εδώ την πληρώνει ο σκαφτιάς. Στην καλύτερη περίπτωση να μείνει απλήρωτος, μαζί με τους μηχανικούς. Συνήθως απολύεται γιατί αυτός φταίει που έπεσε έξω το χρονοδιάγραμμα-πρόγραμμα κατασκευής-χρηματοροές.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις εαν τρέμω τον συνδικαλισμό. Το 1998 στην Βοστώνη σε εργοτάξιο 1400 εργατών στην πύλη υπήρχαν 2 μέλη του συνδικάτου (οι οποίοι έπιαναν δουλειά στο ίδιο εργοτάξιο). Εαν δεν είχες κάρτα μέλους, πληρωμένες εισφορές κλπ δεν έμπαινες για δουλειά. Αυτό γίνονταν κάθε μέρα.
Αυτό λές συνδικαλισμό ? αυτο αγόρι μου είναι ο αμερικάνικη συντεχνία στημένη απ' την μαφία για τον έλεγχο των εργατών (και των εισφορών τους) όχι των εργοδοτών ! Τέτοια πράγματα ονειρεύεσαι για εδώ ?

Τέλος πάντων, τι θέλεις και ανακατεύεσαι με τα πίτουρα. Δεν είσαι ούτε για ιδεολογίες ούτε για συνδικαλισμό. Πιάσε κανένα άθλημα που σου κάθεται

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μεγάλο πλήγμα στην ομαλή λειτουργία της δημόσιας διοίκησης ήταν ο νόμος του ανδρέα που κατήργησε την διευθυντική θέση και την έκανε επί θητεία . Ετσι ο κάθε διευθυντής αντί να ελέγχει τους υφισταμένους του , έγινε υποχείριο τους , αφού με το τέλος της θητείας θα μπορούσε να είναι υφιστάμενος ενός από αυτούς .

 

Φαντάσου τον λοχαγό να δίνει εντολές σε υπολοχαγούς που σε λίγο καιρό θα είναι εκείνοι λοχαγοί και αυτός υπολοχαγός .

 

Τώρα γιά τον υπουργό είναι εντελώς αστοχο το σχόλιο σου , όταν έχουμε αστική δημοκρατία , γιατί ο υπουργός δεν διοικεί , αλλά εκτελεί μιά πολιτική που έχει εγκρίνει ο λαός με την ψήφο του . Αρα μόνο με εκλογές μπορεί να ανακληθεί , σαν μέλος της κυβέρνησης .

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μεγάλο πλήγμα στην ομαλή λειτουργία της δημόσιας διοίκησης ήταν ο νόμος του ανδρέα που κατήργησε την διευθυντική θέση και την έκανε επί θητεία . Ετσι ο κάθε διευθυντής αντί να ελέγχει τους υφισταμένους του , έγινε υποχείριο τους , αφού με το τέλος της θητείας θα μπορούσε να είναι υφιστάμενος ενός από αυτούς .

 

Φαντάσου τον λοχαγό να δίνει εντολές σε υπολοχαγούς που σε λίγο καιρό θα είναι εκείνοι λοχαγοί και αυτός υπολοχαγός .

 

Τώρα γιά τον υπουργό είναι εντελώς αστοχο το σχόλιο σου , όταν έχουμε αστική δημοκρατία , γιατί ο υπουργός δεν διοικεί , αλλά εκτελεί μιά πολιτική που έχει εγκρίνει ο λαός με την ψήφο του . Αρα μόνο με εκλογές μπορεί να ανακληθεί , σαν μέλος της κυβέρνησης .

Βασίλη καθόλου έτσι δεν είναι. Δεν είδα πουθενα διευθυντή υποχείριο των υφισταμένων του*. Υποχείριο του πολιτικού του προισταμένου αποκλειστικά και των με αυτόν διασυνδεδεμένων υφισταμένων πάντα. Σε καμία περίπτωση δεν είδα να στέκεται διευθυντής μη ευνοούμενος του πολιτικού προιστάμενού του και αντίθετα είδα πολλούς μα πολλούς να μένουν ακλόνητοι όποια λαμογιά και νάκαναν, μόνο και μόνο γιατί ήταν ευνοούμενοί του (προισταμένη πολεοδομικου γραφείου πιασμένη με κάμερα δωροδοκούμενη, αφου μπήκε στο ψυγείο ενα εξάμηνο.... τοποθετήθηκε απο τον ίδιο νομάρχη, και κατα "σύμπτωση" κομματικό φίλο, δ/ντρια παρακαλώ στην ίδια υπηρεσία). Μάλιστα αρκετές φορές οι ίδιοι ήταν υπερκομματικοί ενουούμενοι !!!

Για την εκλογή με τον τρόπο που λέω. Φυσικά, στην "αντιπροσωπευτική δημοκρατία" δεν μπορεί να γίνει αυτό. Δεν το ανέφερα σαν "πρόταση λύσης" στην σημερινή κατάσταση γιατι όπως, σωστά λές, η κυβέρνηση εκτελεί μια πολιτική που "ενέκρινε" ο λαός και εκείνο που την ενδιαφέρει είναι να έχει τον έλεγχο των πάντων. Μπορεί όμως ο υπουργός να ανακληθεί χωρίς εκλογές, μόνο που την απόφαση την παίρνει (ή τουλάχιστον την υπογράφει) ο πρωθυπουργός.

Εγω περιέγραψα εναν τρόπο οργάνωσης του κράτους διαφορετικό. Εχεις αμφιβολίες ότι θάτανε απείρως καλύτερο ?

Μόνο που προυποθέτει φυσικά και διαφορετικό πολιτικό σύστημα. Και εδώ είναι ο κόμπος !

 

*κάποιες φορές είδα και τέτοιους αλλα όχι για τον λόγο που λές. Απλά ήταν "ντενεκέδες" που έπαιζαν τον ρόλο προιστάμενου-αφασία με την ανοχή των υφισταμένων και των προισταμένων γιατί υπέγραφαν όποιο χαρτί τους έβαζαν κάτω απ' το στυλό. Εχω ζήσει προιστάμενο ΤΥΔΚ που τον κάθιζαν 2-3 εργοδηγοί (απόφοιτοι λυκείου) σε τραπεζώματα και ουισκάκια και τους ανέθετε μελέτη-επίβλέψη έργων μηχανικού (πχ δεξαμενή 500μ3) την στιγμή που υπήρχαν αδρανείς μηχανικοί, γιατί είχαν "ψωμί" κλπ κλπ

Εξάλλου φαντάζεσαι κάποιος τέτοιος να είναι διευθυντής καριέρας ? Ασε που ίσχυε (και ισχύει) μια "φορά δ/ντής, για πάντα διευθυντής" για όσους είχαν εκλεγεί απο τα υπηρεσιακά συμβούλια των υπουργείων. Το πολυ-πολύ αν πέσει σε δυσμένεια να παραμείνει δ/ντής αλλα σε άλλη υπηρεσία (σε μια τουλάχιστον περίπτωση δημιουργήθηκε νέα δ/νση χωρίς αντικείμενο και ούτε καν γραφείο για να παραμείνει δ/ντής κομματικός εκπεσών δ/ντής πολεοδομίας).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.