Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκλείδωμα βεβαιώσεων οριστικής υποβολής


mkara

Recommended Posts

Ξεκινάω αυτό το τοπικ για να βοηθήσω ίσως κάποιους συναδέλφους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις βεβαιώσεις περί μη αυθαιρεσιών.

 

Εάν έγινε οριστική υποβολή και για κάποιο λόγο θέλετε να ξεκλειδώσετε, να αλλάξετε και να φέρετε τη βεβαίωση σε "προσωρινή υποβολή" (είτε γτ οι πελάτες άργησαν να κάνουν τη μεταβίβαση, είτε λόγω λανθασμένων στοιχείων), τότε μέσα από το σύστημα των αυθαιρέτων του ΤΕΕ μπορείτε να κάνετε αίτηση επαναφοράς. Επισυνάπτω και φωτογραφία παρακάτω.

 

Οι αιτήσεις ξεκλειδώνουν κάθε μεσημέρι στις 12.53. (αυτό παρατήρησα, ίσως να μην είναι η μοναδική ώρα που ξεκλειδώνουν)

 

Όπως και να χει, εάν αιτηθείτε να ξεκλειδώσετε την αίτηση στις 12.00 (πχ), τότε σε 3 λεπτά θα μπορέσετε να κάνετε τις αλλαγές που επιθυμείτε και να οριστικοποήσετε εκ νέου. Εάν όμως, κάνετε την αίτηση μετά τις 12.53 τότε η αίτηση θα ανοίξει την επομένη.

 

Εάν το θέμα έχει ανοίξει και αλλού ζητώ την κατανόηση σας και ας κλειδωθεί από τους moderators.

post-4366-0-02532300-1347476593_thumb.jpg

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα χθες-σήμερα, επειδή εκανα ενα λάθος εκ παραδρομής στα τετραγωνικά ενός γεωτεμαχίου. Γρήγοροι, δε λέω, αλλά οταν πήγα να ξανατυπώσω τη βεβαίωση, αντί για αδόμητο, μου εβγαλε την μη αυθαιρεσιών για κτίσματα...

 

Αυτό μάλλον δε το τσέκαραν, εκτός κι αν εκανα εγώ κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

@MKARA

Εχω όπως λες περίπτωση τροποποίησης Ο.Ι. που οι ιδιοκτήτες άργησαν να κάνουν το συμβόλαιο και παρήλθε το δίμηνο. Μπορώ να ανοίξω αύριο και να δηλώσω νέα ημερομηνία αυτοψίας την αυριανή μέρα ας πούμε και στο καπάκι να ξαναοριστικοποιήσω?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα χθες-σήμερα, επειδή εκανα ενα λάθος εκ παραδρομής στα τετραγωνικά ενός γεωτεμαχίου. Γρήγοροι, δε λέω, αλλά οταν πήγα να ξανατυπώσω τη βεβαίωση, αντί για αδόμητο, μου εβγαλε την μη αυθαιρεσιών για κτίσματα...

 

Αυτό μάλλον δε το τσέκαραν, εκτός κι αν εκανα εγώ κάποιο λάθος.

 

έχεις δικιο....αν το ξαναανοιξεις ανοιγει μονο για κτισματα....οχι για αδομητα....την πατησα κ γω..ειναι προφανως λαθος του συστηματος

 

@MKARA

Εχω όπως λες περίπτωση τροποποίησης Ο.Ι. που οι ιδιοκτήτες άργησαν να κάνουν το συμβόλαιο και παρήλθε το δίμηνο. Μπορώ να ανοίξω αύριο και να δηλώσω νέα ημερομηνία αυτοψίας την αυριανή μέρα ας πούμε και στο καπάκι να ξαναοριστικοποιήσω?

 

επειδη ειναι μονο για κτισματα απ οτι καταλαβαινω μπορεις να το κανεις..

Link to comment
Share on other sites

στις αιτησεις βλεπω μονο ''Επαναφορά κατάστασης δήλωσης από ολοκληρωμένη σε προσωρινή''

 

ενω στο εγχειριδιο για τις βεβαιωσεις περι μη αυθαιρεσιων οριζει αυτη: ''Επαναφορά κατάστασης βεβαίωσης μηχανικου άρθρου 23 ν. 4014/2011 από ολοκληρωμένη σε προσωρινή''

 

τελικα χρησιμοποιουμε την αν θελουμε να ακυρωσουμε καποια βεβαιωση περι μη αυθαιρεσιων που δεν χρησιμοποιηθηκε?

 

υγ. μαλιστα αναφερεται

** Σε περίπτωση που η Βεβαίωση μηχανικού δεν επιδέχεται διόρθωσης ως ανωτέρω (π.χ. έχει επιλεγεί

λάθος τύπος βεβαίωσης ή εάν δεν έπρεπε καν να εκδοθεί βάσει της κείμενης νομοθεσίας) ο μηχανικός

μπορεί να αιτηθεί την επαναφορά της Βεβαίωσης σε προσωρινή υπαγωγή και στο πεδίο «Περιγραφή»

των βασικών στοιχείων να αναγράψει με κεφαλαία γράμματα τη φράση «ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙkΣΗ – UΕΝ

ΕΧΕΙ UΟΘΕΙ ΣΕ ΧΡΗΣΗ».

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει ότι οι επαναφορές γίνονται πολύ σύντομα και σε άλλες ώρες εκτός από αυτήν που αναφέρει ο αρχικός

Link to comment
Share on other sites

μια νομιζω πως χρησιμοποιεις...και βαζεις και μια αιτιολογια αν θες..

Επαναφορά κατάστασης δήλωσης από ολοκληρωμένη σε προσωρινής

 

ισως να γινονται και σε αλλες ωρες..

 

απλα οσες εχω κανει εγω τις εκανε τοτε 12,53

 

 

αυτο με την "ακυρη βεβαιωση- δεν εχει δοθει για χρηση" δεν το ηξερα

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.