Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκλείδωμα βεβαιώσεων οριστικής υποβολής


mkara

Recommended Posts

Υπερβάσεις καλυψης, δόμησης, περα του νομιμου περιγράμματος δεν έχω.

 

Ισόγειο διαμερισμα και όροφοδιαμερισμα είναι ακριβως τα ίδια.

 

Απλά οι κύριοι χώροι της άδειας είναι διαφορετικοί από αυτους που αναγράφονται στη σύσταση Ο.Ι.

Δεν έχω ιδέα πως προεκυψε η επιφάνεια της συστασης, με τι μαγείρεμα.

 

Θελω να μεταβιβάσω το όροφοδιαμερισμα χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω την σύσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας και χωρίς να ασχοληθώ με το ισόγειο.

 

Τι θέλει να δει απο εμένα ο συμβολαιογράφος για να προχωρήσει χωρίς πρόβλημα.

Θελει να δει επιφανεια ΜΟΝΟ των κυριων χωρων? Συνολικη επιφάνεια της δόμησης, μαζι με Η/Χ? επιφανεια συμφωνα με τη συσταση?

 

 

Συγγνώμη που το εχω ρωτησει και σε άλλο θέμα, αλλά με έχει σταματήσει ο συμβολαιογράφος και δεν μπορώ να προχωρήσω και ο πελάτης με πιεζει.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς για να γίνει η μεταβίβαση δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξει και η σύσταση

Το μόνο απαραίτητο και υποχρεωτικό που θέλει η συμβολαιογράφος από σένα είναι η "βεβαίωση μεταβίβασης" (και τίποτα άλλο-αν όμως θες μπορείς να συντάξεις και την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κάτοψη και να την δώσεις-ΟΧΙ ότι αν δεν την συντάξεις μπορεί κάποιος να σου επισυνάψει ποινικές ευθύνες-αλλά αυτό -΄συνταξη νέας κάτοψης-κρίνεται σχεδόν απαραίτητο για ηθικούς και μόνο λόγους δικού σου)

 

Επομένως παίρνεις την άδεια και την παραλληλίζεις με την πραγματικότητα

Δηλώνεις στο σύστημα τις υπερβάσεις, εξοφλεί ο ιδιοκτήτης όλα τα πρόστιμα,

και αφού τα εξοφλήσει του δίνεις τη βεβαίωση μεταβίβασης μαζί με τα πραγματικά τ.μ και όλο το 5/φυλλο που βγάζει το σύστ ΤΕΕ και την πραγματική κάτοψη του ορόφου με τη σφραγίδα σου επάνω

Ως τ.μ του διαμερίσματος βάζεις αυτό που το διαμέρισμα έχει βάσει του εξωτερικού περιγράμματος ΤΟΥ, χωρίς το εμβαδό κλιμ/σίου και τα εμβαδά των Η/Χ τα οποία μπορείς -και καλό θα είναι- να τα αναγράφεις στην κάτοψη και αυτά (είτε αναλυτικά χ*ζ+δ*μ=..τ.μ είτε απ' ευθείας ως π.χ 45τ.μ)

 

Αν τώρα οι 2 συν/τες συμφωνήσουν να αλλάξουν και τη σύσταση (τροποποιώντας και τα χιλιοστά του πίνακα αναλογιών) τότε θα πρέπει με τον ίδιο τρόπο να ελέγξεις και το ισόγειο σου και:

a.αν έχει παραβάσεις να τις δηλώσεις πρώτα και μετά να δώσεις τη "βεβαίωση μεταβίβασης

ή

b.αν δεν έχει να εκδόσεις απ' ευθείας τη "βεβαίωση μεταβίβασης και για το ισόγειο" άσχετα αν μεγαλώνουν ή μικραίνουν τα τ.μ (επειδή ο αρχ μηχανικός είχε λάθος τ.μ από μαλ.. του)

 

τα a & b

πέραν της βεβ μεταβίβασεις, αυτής του ορόφου

Link to comment
Share on other sites

Ως τ.μ του διαμερίσματος βάζεις αυτό που το διαμέρισμα έχει βάσει του εξωτερικού περιγράμματος ΤΟΥ, χωρίς το εμβαδό κλιμ/σίου και τα εμβαδά των Η/Χ τα οποία μπορείς -και καλό θα είναι- να τα αναγράφεις στην κάτοψη και αυτά (είτε αναλυτικά χ*ζ+δ*μ=..τ.μ είτε απ' ευθείας ως π.χ 45τ.μ)

 

Αυτό ακριβώς σκοπευα να κάνω και εκεί είναι που δημιουργήθηκε το πρόβλημα με τον συμβολαιογράφο.

Είπα ότι θα γράψω αναλυτικά όλες τις επιφάνειες, διαμέρισμα - Η/Χ - κλιμ/σίο αλλά επειδή υπάρχει διαφορα με την επιφάνεια που είχε δηλωθεί στην σύσταση, δεν προχωράει τη μεταβίβαση.

 

Έτσι και αλλιώς για να γίνει η μεταβίβαση δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξει και η σύσταση

Το μόνο απαραίτητο και υποχρεωτικό που θέλει η συμβολαιογράφος από σένα είναι η "βεβαίωση μεταβίβασης" (και τίποτα άλλο-αν όμως θες μπορείς να συντάξεις και την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κάτοψη και να την δώσεις-ΟΧΙ ότι αν δεν την συντάξεις μπορεί κάποιος να σου επισυνάψει ποινικές ευθύνες-αλλά αυτό -΄συνταξη νέας κάτοψης-κρίνεται σχεδόν απαραίτητο για ηθικούς και μόνο λόγους δικού σου)

 

Επομένως παίρνεις την άδεια και την παραλληλίζεις με την πραγματικότητα

Δηλώνεις στο σύστημα τις υπερβάσεις, εξοφλεί ο ιδιοκτήτης όλα τα πρόστιμα,

και αφού τα εξοφλήσει του δίνεις τη βεβαίωση μεταβίβασης μαζί με τα πραγματικά τ.μ και όλο το 5/φυλλο που βγάζει το σύστ ΤΕΕ και την πραγματική κάτοψη του ορόφου με τη σφραγίδα σου επάνω

Ως τ.μ του διαμερίσματος βάζεις αυτό που το διαμέρισμα έχει βάσει του εξωτερικού περιγράμματος ΤΟΥ, χωρίς το εμβαδό κλιμ/σίου και τα εμβαδά των Η/Χ τα οποία μπορείς -και καλό θα είναι- να τα αναγράφεις στην κάτοψη και αυτά (είτε αναλυτικά χ*ζ+δ*μ=..τ.μ είτε απ' ευθείας ως π.χ 45τ.μ)

 

μπερδεύτηκα λίγο,

 

στην πρώτη παράγραφο καταλαβαίνω ότι μπορώ να προχωρήσω στη μεταβίβαση δίνοντας μόνο την "βεβαίωση". Δεν χρειάζεται να δώσω νεα κάτοψη και από ότι βλέπω δεν αναφερεις ότι χρειαζεται το 5σελιδο του ΤΕΕ.

 

στην δεύτερη παραγραφο όμως, καταλαβαίνω ότι πρέπει μαζί με την βεβαίωση να δώσω και νεα κάτοψη και το 5σελιδο του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

[Έτσι και αλλιώς για να γίνει η μεταβίβαση δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξει και η σύσταση

Το μόνο απαραίτητο και υποχρεωτικό που θέλει η συμβολαιογράφος από σένα είναι η "βεβαίωση μεταβίβασης" και το 5/σελιδο-παράλλειψή μου (και τίποτα άλλο-αν όμως θες μπορείς να συντάξεις και την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κάτοψη και να την δώσεις-ΟΧΙ ότι αν δεν την συντάξεις μπορεί κάποιος να σου επισυνάψει ποινικές ευθύνες-αλλά αυτό -΄συνταξη νέας κάτοψης-κρίνεται σχεδόν απαραίτητο για ηθικούς και μόνο λόγους δικού σου)]

 

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

Επομένως παίρνεις την άδεια και την παραλληλίζεις με την πραγματικότητα

Δηλώνεις στο σύστημα τις υπερβάσεις, εξοφλεί ο ιδιοκτήτης όλα τα πρόστιμα,

και αφού τα εξοφλήσει του δίνεις τη βεβαίωση μεταβίβασης μαζί με τα πραγματικά τ.μ και όλο το 5/φυλλο που βγάζει το σύστ ΤΕΕ και την πραγματική κάτοψη του ορόφου με τη σφραγίδα σου επάνω

Ως τ.μ του διαμερίσματος βάζεις αυτό που το διαμέρισμα έχει βάσει του εξωτερικού περιγράμματος ΤΟΥ, χωρίς το εμβαδό κλιμ/σίου και τα εμβαδά των Η/Χ τα οποία μπορείς -και καλό θα είναι- να τα αναγράφεις στην κάτοψη και αυτά (είτε αναλυτικά χ*ζ+δ*μ=..τ.μ είτε απ' ευθείας ως π.χ 45τ.μ)

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

Αν τώρα οι 2 συν/τες συμφωνήσουν να αλλάξουν και τη σύσταση (τροποποιώντας και τα χιλιοστά του πίνακα αναλογιών) τότε θα πρέπει με τον ίδιο τρόπο να ελέγξεις και το ισόγειο σου και:

a.αν έχει παραβάσεις να τις δηλώσεις πρώτα και μετά να δώσεις τη "βεβαίωση μεταβίβασης

ή

b.αν δεν έχει να εκδόσεις απ' ευθείας τη "βεβαίωση μεταβίβασης και για το ισόγειο" άσχετα αν μεγαλώνουν ή μικραίνουν τα τ.μ (επειδή ο αρχ μηχανικός είχε λάθος τ.μ από μαλ.. του)

 

τα a & b

πέραν της βεβ μεταβίβασης, αυτής του ορόφου

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

Επομένως παίρνεις την άδεια και την παραλληλίζεις με την πραγματικότητα

Δηλώνεις στο σύστημα τις υπερβάσεις, εξοφλεί ο ιδιοκτήτης όλα τα πρόστιμα,

και αφού τα εξοφλήσει του δίνεις τη βεβαίωση μεταβίβασης μαζί με τα πραγματικά τ.μ και όλο το 5/φυλλο που βγάζει το σύστ ΤΕΕ και την πραγματική κάτοψη του ορόφου με τη σφραγίδα σου επάνω

Ως τ.μ του διαμερίσματος βάζεις αυτό που το διαμέρισμα έχει βάσει του εξωτερικού περιγράμματος ΤΟΥ, χωρίς το εμβαδό κλιμ/σίου και τα εμβαδά των Η/Χ τα οποία μπορείς -και καλό θα είναι- να τα αναγράφεις στην κάτοψη και αυτά (είτε αναλυτικά χ*ζ+δ*μ=..τ.μ είτε απ' ευθείας ως π.χ 45τ.μ)

 

εστω ότι δώσω την βεβαίωση και το 5σέλιδο, χωρίς να δώσω κάτοψη. (Αν και μου το έφερε γυρω γυρω, "δεν θα πρέπει να δώσεις νέα κάτοψη? ")

 

ο συμβολαιογράφος στο συμβόλαιο της μεταβίβασης θα γράψει οτι μεταβιβάζεται διαμέρισμα 130τμ που θα έχω μετρήσει εγώ?

 

 

Δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη μεταβίβαση επειδη σε όλα τα συμβολαια μέχρι τώρα το διαμέρισμα είχε δηλωθει 151τμ ?

 

είναι πολλοι οι συνιδιοκτητες. Στη δικη μου μεταβίβαση, θα μεταβιβαστει το διαμερισμα δηλωμενο με 130τμ ενω οι υπόλοιποι ιδιοκτητες θα εχουν συμβολαιο με 151τμ

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

πάλι σκέφτεσαι για πράγματα που δεν έπρεπε να σ' ενδιαφέρουν... (εννοείτε ότι αν πάνε και εκείνοι για μεταβίβαση θα πρέπει και εκείνοι να τα διορθώσουν σύμφωνα με τη Β.Μ του μηχανικού)

Link to comment
Share on other sites

πάλι σκέφτεσαι για πράγματα που δεν έπρεπε να σ' ενδιαφέρουν... (εννοείτε ότι αν πάνε και εκείνοι για μεταβίβαση θα πρέπει και εκείνοι να τα διορθώσουν σύμφωνα με τη Β.Μ του μηχανικού)

 

Δηλαδή μπορώ εγώ να μεταβιβάσω με την επιφάνεια που έχω μετρήσει.

Στο συμβόλαιο μου θα αναγράφεται η επιφάνεια που μέτρησα τωρα κι όχι η επιφάνεια της σύστασης που αναγραφόταν μέχρι τώρα?

 

Και παράλληλα τα συμβόλαια των υπολοίπων να μείνουν ως έχουν, με την επιφάνεια της σύστασης, χωρίς να χρειάζεται να αλλάξουν τα συμβόλαια κι αυτοί μαζί με εμένα.

 

Ο συμβολαιογράφος εκεί κολλάει. Οτι εαν αλλάξουμε το δικό μου συμβόλαιο τώρα, θα πρέπει να αλλάξουμε ταυτόχρονα και τα συμβολαια όλων των άλλων ιδιοκτητών κι ας μην κάνουν μεταβίβαση ποτέ.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

είπαμε Πάυλο - δεν αλλάζεις τα χιλιοστά του πίνακα αναλογισμού, άσχετα αν αλλάζουν τα τ.μ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

είπαμε Πάυλο - δεν αλλάζεις τα χιλιοστά του πίνακα αναλογισμού, άσχετα αν αλλάζουν τα τ.μ ΣΟΥ

 

τα χιλιοστά δεν τα αλλάζω.

 

Όμως αλλάζει η επιφάνεια.

ΠΧ ηταν 151τμ στην σύσταση και στα συμβόλαια, ενώ τώρα τα μετράω λιγότερα.

 

Δεν θα πρέπει να αλλάξει στον πινακα αναλογισμού η επιφάνεια του διαμερισματος και στα συμβόλαια των υπολοίπων?

 

καθε φορά που πάω στον συμβολαιογράφο, αυτά ακριβώς μου λέει και δεν προχωραει τη μεταβίβαση.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.