Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκλείδωμα βεβαιώσεων οριστικής υποβολής


mkara

Recommended Posts

Η ερώτηση μου γίνεται πιο σαφής: Μπορεί να γίνει η συμβολαιογραφική πράξη με μία βεβαίωση και μετά να εκδοθεί νέα διορθωμένη βεβαίωση χωρίς να χρειαστεί και διόρθωση του συμβολαίου? Όταν μιλάω για διόρθωση εννοώ π.χ. διόρθωση στην περιγραφή ή οποιαδήποτε διόρθωση στα στοιχεία του ακινήτου ή των ιδιοκτητών και όχι αλλαγή της μορφής της βεβαίωσης (π.χ. από εξολοκλήρου νόμιμο σε νομιμοποιημένο)

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου γίνεται πιο σαφής: Μπορεί να γίνει η συμβολαιογραφική πράξη με μία βεβαίωση και μετά να εκδοθεί νέα διορθωμένη βεβαίωση χωρίς να χρειαστεί και διόρθωση του συμβολαίου? Όταν μιλάω για διόρθωση εννοώ π.χ. διόρθωση στην περιγραφή ή οποιαδήποτε διόρθωση στα στοιχεία του ακινήτου ή των ιδιοκτητών και όχι αλλαγή της μορφής της βεβαίωσης (π.χ. από εξολοκλήρου νόμιμο σε νομιμοποιημένο)

 

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει αλλαγή στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη βεβαίωση για ποιο λόγο θα εκδοθεί και που θα χρησιμοποιηθεί αφού το συμβόλαιο έχει γίνει?

Μήπως επιστράφηκε το συμβόλαιο από το υποθηκοφυλακείο με λάθη στη βεβαίωση και τώρα θα πρέπει να διορθωθεί?(μια περίπτωση έτσι για την κουβέντα) Αν λοιπόν αιτηθούμε να ανοίξει η βεβαίωση για λόγους όμως που διορθώνονται , τότε μετά τη διόρθωση ο μοναδικός αριθμός παραμένει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα κι εγώ. Ο μοναδικός αριθμός ακινήτου παραμένει ίδιος και μετά τη διόρθωση-προσθήκη που έκανα στην περιγραφή (για να αναφερθώ και στα παρακολουθήματα, παρόλο που δεν έχω πειστεί πλήρως οτι πρέπει να γίνεται αυτό). Οι πελάτες και οι συμβολαιογράφοι ήταν όμηροι των ορέξεων του ΤΕΕ και προκειμένου να αποσυμπιέσω την κατάσταση προσπαθούσα να μηχανευτώ μια λύση.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω εκδοσει βεβαιωση εδω κ ενα μηνα κ δεν εχει χρησιμοποιηθει.επειδη μεσολαβουν γιορτες φοβαμαι πως θα ληξει. σκεφτηκα μια λυση για να ανανεωσω την διαρκεια ισχύος. να κανω αιτηση για επιστροφη σε προσωρινη υπαγωγη κ να βγαλω νεα δηλωση με αλλη ημερομηνια αυτοψιας, με την οποια θα γραφω πως αντικαθίσταται η προηγουμενη. πιστευετε πως ειμαι σωστός?? ακουω τις αποψεις σαας ή καποια αλλη λυση

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος.

Άσε το χρονικό διάστημα να παρέλθει κι αν δεν γίνουν τα συμβόλαια βγάλε νέα βεβαίωση από το σύστημα, ξαναβάζοντας τα στοιχεία του ακινητου.

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ δεν πληρώνεις για βεβαιώσεις. ΑΠΥ μπορείς να κόψεις 50 ευρώ. Θα πληρώσεις μόνο ΦΠΑ 23%.

Κι από την άλλη αν το κάνεις τώρα και δεν ολοκληρωθούν πάλι τα συμβόλαια σε δύο μήνες, τότε τι θα κάνεις;;

 

Kαι στο κάτω - κάτω της γραφής δική σου υπαιτιότητα είναι;;;

Ας πληρώσει άλλα 60 ευρώ ο ιδιοκτήτης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ή μην πάρεις τίποτα. Συμφωνηθείσα αμοιβή = 0. Ούτε ΑΠΥ, ούτε τίποτα. Αφού στοιχεία ιδιοκτήτη και ιδιοκτησίας είναι τα ίδια...

Το ίδιο το ΤΕΕ δεν έχει υποδείξει να μη διορθώνουμε παλιές βεβαιώσεις, αλλά να εκδίδουμε νέες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.