Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκλείδωμα βεβαιώσεων οριστικής υποβολής


mkara

Recommended Posts

ρώτησα κι αλλο συμβολαιογράφο και μου λέει τα ίδια!

 

ότι τα συμβόλαια με βάση τη συσταση γράφουν 151τμ ενώ εγω με βάση τα σχέδια της αδειας (που οντως ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα) βγαζω κυριους χωρους 130τμ (και μια βεραντα 14τμ)

 

κι αυτός επιμένει ότι πρέπει να αλλαξουν ολα τα συμβολαια ολων των κληρονόμων.

Link to comment
Share on other sites

κατά αρχάς γιατί αναφέρεσαι σε κληρονόμους; (αποδοχή γίνεται ή μεταβολή ο.σ;;)

 

καλά είναι σοβαροί..

πως θα αλλάξει η σύσταση Ο.Ι, ο πίνακας χιλιοστών και τα τ.μ;;

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια πολυκατοικία με 5 διαμερίσματα

 

οι 3 ιδιοκτήτες δηλώνουν τις αυθαιρεσίες και οι άλλοι δεν τις δηλώνουν (δεν είναι δα και υποχρεωτικό-ούτε και οικονομικά εφικτό πάντα;)

 

για να αλλάξει η σύσταση θα πρέπει

1. το δεχθούν όλοι

2. να συμφωνήσουν όλοί και

3.να δώσεις βεβαιώσεις μεταβιβάσεων για όλες

4. η σύσταση θα ισχύει για 30 χρόνια;

 

ερωτήματα

1. συμφωνούν όλοι;

2, πως θα δώσεις βεβ-μετ/σεων όταν τα 2 έχουν αυθαίρετα;

 

Τώρα μπορεί να μου πείς

ότι για τα 2 που έχουν αυθαίρετα αφήνω τα ποσοστά και τα τ.μ αμετάβλητα (οπότε δεν χρειάζονται βεβ-μετ/σης) και αλλάζω τη σύσταση για τους άλλους 3 που τακτ/σαν (με τη σύμφωνη γνώμη και των 2 αυθ/των)

 

και αν του χρόνου τακτ/σει και ο 4ος ξαναλλάζω..

και αν του παραχρόνου τακτ/σει και ο 5ος ξαναλλάζω..

 

Για ρώτησε τι φόροι και τι συμβ/κά βγαίνουν κάθε φορά

αλλά το σπουδαιότερο όλων η σύσταση θα ισχύει για 30 χρόνια; Πως μπορεί να παραβλεφθεί;

Link to comment
Share on other sites

Aναφέρομαι σε κληρονόμους γιατί το οροφοδιαμέρισμα ήρθε στην κατοχή κάποιων μετά από αποδοχή κληρονομιας. Να τους λέμε ιδιοκτήτες για να μην υπάρχει παρεξήγηση.

Τώρα το οροφοδιαμερισμα ανήκει σε 5 ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου.

Το ισόγειο διαμέρισμα ανήκει σε έναν. Και υπάρχει Ο.Ι. για το κτίριο.

 

Ο συμβολαιογράφος λέει ότι πρέπει να αλλάξουν και ΟΛΑ τα συμβολαια που έχουν συνταχθεί μεχρι τώρα, και σε αυτήν την περίπτωση για αυτό το πονεμένο οροφοδιαμέρισμα έχουν γίνει αρκετά συμβόλαια μεταβιβάσεων (πριν το 4014)

Και επιμένει ο συμβολαιογράφος να έρθουν όλοι όσοι είχαν κάνει τις μεταβιβάσεις και να κάνουν τροποποίηση στα συμβόλαια μεταβιβάσεων και τροποποίηση της Ο.Ι.

 

 

Ολα τα παραλογα αυτά ερωτηματα που θέτεις τα αντιμετωπίζω τις τελευταιες 2 εβδομάδες και δεν μπορώ να βρω κάποια λύση. Για αυτό επιμένω πανω στα ίδια ερωτήματα. Ο ιδιοκτήτης που ξεκίνησε την τακτοποίηση για να αγοράσει το μερίδιο ενος αλλου ιδιοκτήτη, τωρα που εχει προκύψει θεμα διορθωσης συμβολαιων και συστασης Ο.Ι. έχει αρχίσει να μετανοιώνει που ξεκίνησε την τακτοποίηση και δεν ξέρω τι να του πω.

Το βασικό πρόβλημα είναι οτι καποιοι απο τους συνιδιοκτητες δεν θα συμφωνήσουν στην τροποποιηση συμβολαιων και Ο.Ι.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

απ' αυτά που αναφέρεις αγαπητέ Παύλο

εγώ καταλαβαίνω ότι έγιναν λάθος αποδοχές κληρονομιάς (και πράγματι αυτές πρέπει να διορθωθούν)

 

Να σε ρωτήσω όμως και κάτι άλλο

Η σύσταση ο.ι είχε γίνει από τον θανόντα ΝΑΙ ή ΟΧΙ; ή

συστήθηκε μετά (από τους κληρονόμους του;;)

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση εγινε τότε, λίγες ημέρες μετα την εκδοση της Ο.Α. απο τον θανόντα (τοτε ιδιοκτητης του οροφου) και ενος εκ των τωρινων ιδιοκτητων (τοτε και τωρα ιδιοκτητης του ισογειου, και τωρα συνιδιοκτητης του οροφου)

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εχω τακτοποιηση αυθαιρετου στο οποιο εχει πληρωθει το προστιμο εφαπαξ. Δεν εχουν γινει τα σχεδια όμως ο ιδιοκτητης θελει για δικους του λόγους την οριστικη υποβολη (και ας δωσω τα σχεδια αργοτερα). Σε περιπτωσει που τελικα του κανω την οριστικη υποβολη...θα μπορω στο μελλον (σε περιπτωση λάθους) να κανω αιτηση..για ξεκλειδωμα..?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα μπορείς βεβαίως, τον ιδιοκτήτη των ρωτάς αν θα θέλει να πληρώσει το π.χ. παραπάνω πρόστιμο αν βγει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συγνωμη συναδελφοι εμενα δεν μου δεχεται στην βεβαιωση να παω απο οριστικη υποβολη σε προσωρινη μηπως μπορει καποιοσ να μου πει τι ακριβως πρεπει να πατησω και που?μηπως κανω καποιο λαθοσ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.