Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκλείδωμα βεβαιώσεων οριστικής υποβολής


mkara

Recommended Posts

έχεις δικιο....αν το ξαναανοιξεις ανοιγει μονο για κτισματα....οχι για αδομητα....την πατησα κ γω..ειναι προφανως λαθος του συστηματος

 

 

 

επειδη ειναι μονο για κτισματα απ οτι καταλαβαινω μπορεις να το κανεις..

 

στην περίπτωση που σου ξαναανοιξαν το σύστημα για το αδόμητο, έβγαλες τελικά βεβαίωση για αδόμητο επιλέγοντας την περίπτωση 1 της βεβαίωσης? είχες πρόβλημα με συμβολαιογράφο?

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση που σου ξαναανοιξαν το σύστημα για το αδόμητο, έβγαλες τελικά βεβαίωση για αδόμητο επιλέγοντας την περίπτωση 1 της βεβαίωσης? είχες πρόβλημα με συμβολαιογράφο?

 

Τελικά τι γίνεται γιατί πρέπει να πάω τη βεβαίωση αύριο επειγόντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Β. ΕΚΔΟΣΗ «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ» ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ άρθρου 23

Για την έκδοση «Βεβαίωσης» μεταβίβασης (όταν αυτή δεν προκύπτει μέσω δήλωσης αυθαιρέτου), ο αρμόδιος μηχανικός συμπληρώνει τα στοιχεία του ακινήτου όπου υπάρχουν και των ιδιοκτητών - πλην των στοιχείων υπολογισμού προστίμων στα φύλλα καταγραφής αυθαιρεσιών - και κάνει τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. Στη συνέχεια, υποβάλει τη δήλωση και ακολουθεί την αντίστοιχη περίπτωση μέσω σχετικών ερωτημάτων του συστήματος.

Οι περιπτώσεις αφορούν αναλυτικά:

  1. Βεβαίωση νομιμότητας (χωρίς αυθαιρεσίες)
  2. Βεβαίωση με αυθαιρεσίες που έχουν ρυθμιστεί (μέσω του ν. 4014/2011 ή άλλου προγενέστερου νόμου)
  3. Βεβαίωση αδόμητου (εάν δεν υπάρχει κτίσμα)

ΠΡΙΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ, ΕΙΝΑΙ:

 

Γ. ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ» – ΙΣΧΥΣ «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ»

Σύμφωνα με το νόμο, η «Βεβαίωση» μεταβίβασης του άρθρου 23, φέρει μοναδικό αριθμό και έχει ισχύ 2 μηνών από την ημερομηνία αυτοψίας που αναφέρεται στα στοιχεία της Βεβαίωσης. Για τον λόγο αυτό, συνιστάται στους μηχανικούς να μην προχωρούν στην τελευταία αυτοψία και την οριστική έκδοση «Βεβαίωσης» μέχρι να προσδιοριστεί ο χρόνος χρησιμοποίησής της (π.χ. ημ/νία σύνταξης συμβολαίου).

Σχετικά με το θέμα, επισημαίνεται ακόμη ότι:

  • Εάν έχει λήξει η ισχύς της «Βεβαίωσης» – έστω κι αν αυτή δεν χρησιμοποιήθηκε για οποιονδήποτε λόγο – ο μηχανικός οφείλει να προβεί σε νέα αυτοψία και έκδοση νέας «Βεβαίωσης».

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για ακύρωση «βεβαίωσης», λόγω λήξης της ισχύος της
.
  • Το ίδιο ισχύει και όταν έχει λήξει η ισχύς «Βεβαίωσης» που έχει προκύψει μέσω Δήλωσης αυθαιρέτου. Στην περίπτωση αυτή, ο μηχανικός οφείλει να προβεί σε νέα αυτοψία και έκδοση νέας «Βεβαίωσης», ανεξάρτητα από την δήλωση αυθαιρέτου.

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για επικαιροποίηση της ημερομηνίας αυτοψίας σε Δήλωση αυθαιρέτου
.

Ο μοναδικός αριθμός που απαιτείται για την σύνταξη συμβολαίου, αναφέρεται και αφορά αποκλειστικά και μόνο στην «Βεβαίωση»
.
Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έχω διαβάσει. Όταν έκανα την υποβολή σε ολοκληρωτική υπαγωγή επέλεξα την επιλογή 3 (ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΔΟΜΗΤΟΥ). Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι είχα κάνει ένα λάθος στα ποσοστά των ιδιοκτητών. Οπότε έκανα αίτηση και μου άνοιξαν τη δήλωση. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Έκανα τις διορθώσεις μου και όταν πάτησα το κουμπί για υποβολή δεν μου έβγαλε καμιά επιλογή με τις τρεις περιπτώσεις. Υπέθεσα ότι θα κρατάει την αρχική μου επιλογή 3 (Βεβαίωση αδόμητου) και ξανά κάνω υποβολή. Διαπιστώνω λοιπόν ότι δεν μου βγάζει πλέον το κείμενο που βγάζει για τα αδόμητα αλλά αναφέρει το κείμενο που δίνεται για βεβαιώσεις νομιμότητας (δηλαδή περίπτωση 1). Και ρωτάω τώρα τι κάνω; Μήπως είναι αδυναμία του συστήματος; Υπάρχει πρόβλημα για το συμβόλαιο;

ΥΣ Δεν έχει περάσει το δίμηνο. Η βεβαίωση είναι κανονικά σε ισχύ.

Προσπάθησα να εξηγήσω όσο το δυνατό καλύτερα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν κάνεις μία ΝΕΑ με 0 ευρώ αμοιβή;

(γράψε στην τεχνική έκθεση ή στην περιγραφή ότι γίνεται σε απανέκδοση της τάδε ...δήλωσης)

Link to comment
Share on other sites

Χαιδω, Πρώτον. Πριν κάνεις τις αλλαγές στα ποσοστά είχες τυπώσει τη βεβαίωση (αυτή για το αδόμητο)? Αν ναι τότε διαβασέ τη και δες αν γράφει κάτι που να μην ισχύει.Αν ολα είναι καλά τότε (ξανα)δινεις αυτή στο συμβολαιογράφο.

Δευτερον.Αν θες οπωσδήποτε να είναι όλα σωστά τότε γράψε στην υπάρχουσα βεβαίωση στην περιγραφή" ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ " μην προχωρήσεις σε οριστική υπαγωγή και βγάλε μια καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον κάπως έτσι θα το κάνω. Λέω να αφήσω αυτή που μου άνοιξαν σε προσωρινή υπαγωγή και να μην αναφέρω τίποτα στην καινούργια.

 

Χαιδω, Πρώτον. Πριν κάνεις τις αλλαγές στα ποσοστά είχες τυπώσει τη βεβαίωση (αυτή για το αδόμητο)? Αν ναι τότε διαβασέ τη και δες αν γράφει κάτι που να μην ισχύει.Αν ολα είναι καλά τότε (ξανα)δινεις αυτή στο συμβολαιογράφο.

Δευτερον.Αν θες οπωσδήποτε να είναι όλα σωστά τότε γράψε στην υπάρχουσα βεβαίωση στην περιγραφή" ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ " μην προχωρήσεις σε οριστική υπαγωγή και βγάλε μια καινούρια.

 

Τελικά το δεύτερο θα κάνω και εγώ αυτό σκεφτόμουν.

Ευχαριστώ πολύ Μanolis gon και ΚΑΝΑ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

όταν λες να μην αναφερεις τίποτα στην καινούρια τι εννοείς?

θα αφησεις την πρώτη σε προσωρινή υπαγωγή και θα κάνεις νεα εγγραφή αν καταλαβα καλά.

στην καινούρια θα βάλεις αμοιβη?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς με βεβαιότητα, αν ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου παραμένει ο ίδιος μετά το ξεκλείδωμα και μετά από ενδεχόμενες αλλαγές στα στοιχεία του?

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός αριθμός αναφέρεται στη βεβαίωση...

Από βλακεία τους μιλούν για μοναδικό αριθμό ακινήτου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.