Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαιωμένα πρόστιμα σε ΔΟΥ. Δύνανται να διαγραφούν;


heartsp

Recommended Posts

ναι είναι πολύ χρήσιμη για τον συνάδελφο, η μεταφορά της απάντησης του Μανώλη, εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι μίa διόρθωση στην ορολογίa:

κaτά το άρθρο 24 του Ν 2690/99 aίτηση θερaπείaς γίνετaι ότaν δεν είνaι δυνaτή άσκηση ειδικής διοικητικής ή ενδικοφaνούς προσφυγής.

Η προσφυγή επί διοικητικών πράξεων σχετικών με aυθaίρετa, πaλιά στις επιτροπές του ΠΔ 267/98 κaι τώρa στο ΣΥΠΟΘA, είνaι ενδικοφaνείς, οπότε δεν φέρουν τον τίτλο "aίτηση θερaπείaς"

Edited by anton64
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Tα παραπάνω από που τα έχεις αντιγράψει Μανώλη;

 

Από την παρ.5δ Αρθ-29 του Ν-4067/12 ΦΕΚ-79/Α/9-4-12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. σε πελάτη μου έχει βεβαιωθεί και έχει αποσταλεί από την εφορία πρόστιμο για πολεοδομικές παραβάσεις που είχε σε ακίνητο του, για το οποίο του είχε γίνει καταγγελία. έχω κάνει την υπαγωγή στον 4014/2011 και έχω πρωτοκολλήσει και άδεια νομιμοποιήσης στην πολεοδομία πολύ πριν του έρθει το ''ραβασάκι'' από την εφορία. το ερωτημά μου είναι πότε θα γίνει η διαγραφή του προστίμου ; με την δήλωση της υπαγωγής ή μετά την έκδοση της άδειας νομιμοποιήσης; γιατί ο άνθρωπος ούτε φορ. ενημερότητα δεν μπορεί να πάρει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

"Η βεβαίωση υπαγωγής/περαίωσης στη ρύθμιση 4014/11 ως προς την καταβολή του συνόλου του ενιαίου ειδικού προστίμου" που ζητείται σύμφωνα με την εγκύκλιο 17, εκτυπώνεται μόνο μετά την οριστική υποβολή?

Δηλαδή εαν έχω εξοφλήσει το πρόστιμο αλλά δεν έχω ολοκληρώση την υπαγωγή δεν μπορω να κάνω αίτηση για διαγραφή προστίμου?

Και όσοι έχουν επιλέξει διαδικασία δόσεων, συνεχίζουν να πληρώνουν πρόστιμα ενώ έχουν ενταχθει στον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνετια με αυθαίρετα κτίσματα που έχουν κατεδαφιστεί πριν τον 7ο/2011 αλλά υπάρχει ακόμη βεβαιωμένο πρόστιμο στη ΔΟΥ. Η αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να δηλωθεί? και αν ναι γίνεατι η παραπάνω διαδικασία για την διαγραφή του απλήρωτου προστίμου?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

"Η βεβαίωση υπαγωγής/περαίωσης στη ρύθμιση 4014/11 ως προς την καταβολή του συνόλου του ενιαίου ειδικού προστίμου" που ζητείται σύμφωνα με την εγκύκλιο 17, εκτυπώνεται μόνο μετά την οριστική υποβολή?

Δηλαδή εαν έχω εξοφλήσει το πρόστιμο αλλά δεν έχω ολοκληρώση την υπαγωγή δεν μπορω να κάνω αίτηση για διαγραφή προστίμου?

Και όσοι έχουν επιλέξει διαδικασία δόσεων, συνεχίζουν να πληρώνουν πρόστιμα ενώ έχουν ενταχθει στον 4014?

Η διαγραφή των προστίμων γίνεται με την αποπληρωμή του προστίμου του 4014 και χρειάζεται η περαίωση.Αν είσαι σε δόσεις τότε δε γίνεται διαγραφή αλλά ανάκληση και με την αποπληρωμή γίνεται η διαγραφή των παλαιοτέρων προστίμων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.