Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαιωμένα πρόστιμα σε ΔΟΥ. Δύνανται να διαγραφούν;


heartsp

Recommended Posts

Έχω κάνει αίτηση διαγραφής βεβαιωμένου προστίμου σε πελάτη μου. Και μάλιστα του διαγράψανε από την ΔΟΥ τα πρόστιμα. Θέλουνε στην πολεοδομία:

1) Οριστική υπαγωγή 4014/2011.

2) Σχέδια τομές, κατόψεις, τοπογραφικό και δήλωση μηχανικού ότι αυτά θα κατατεθούν στο σύστημα.

3) Μου ζήτησαν βεβαίωση οφειλόμενου ποσού απο την ΔΟΥ, κάτι που πρέπει να το ζητήσουν αυτεπάγγελτα οι ίδιοι οι υπάλληλοι. Βέβαια εδώ είναι ακόμα Ελλαδιστάν.

4) Αίτηση γενική από την πολεοδομία.

 

Δεν θυμάμαι αν ξεχνάω κάτι.

 

Τελικά η δουλειά έγινε αυτό έχει σημασία.

 

Αυτά για αίτηση διαγραφής άκουσα πως μπορείς να κάνεις και αίτηση αναστολής επιβολής των προστίμων με προσωρινή υπαγωγή και αφού πληρωθούν όλες οι δόσεις κάνεις οριστική και αίτηση διαγραφής.

Edited by jja
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... άκουσα πως μπορείς να κάνεις και αίτηση αναστολής επιβολής των προστίμων με προσωρινή υπαγωγή και αφού πληρωθούν όλες οι δόσεις κάνεις οριστική και αίτηση διαγραφής.

 

Συνάδελφε, μήπως έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο σε αυτό;

Σε πελάτη μου, έστειλαν πρόστιμο στην ΔΟΥ, μετά την συνεδρίαση της επιτροπής (...) αφού έκριναν οτι η αίτηση (προσωρινής) υπαγωγής, δεν συμφωνεί με τα (ελλιπή κι εσφαλμένα) στοιχεία τους. Οπότε ο πολίτης είναι κυριολεκτικά ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΈΝΟΣ απο την ΔΟΥ...

Στην αίτησή μου δε, για διαγραφή, απάντησαν οτι (ουσιαστικά) θέλουν να κάνουν λεπτομερή έλεγχο της δήλωσής μου (σε κάτι που είναι κατά νόμον αναρμόδιοι αφου αυτό δεν προβλέπεται απο την νομοθεσία), να εξωφλήσει το πρόστιμο (4014) κλπ που κι εσύ αναφέρεις.

Οποιος ξέρει να βοηθήσει για τεκμηρίωση, ας το κάνει κ προκαταβολικά τον ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να μας πεις

αλλά για πες μας!!

κρίθηκε ως "οριστικά αυθαίρετο" το κτίσμα ή η κατασκευή σου απο την Επιτροπή κρίσεως αυθαιρέτων;;

ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να μας πεις

αλλά για πες μας!!

κρίθηκε ως "οριστικά αυθαίρετο" το κτίσμα ή η κατασκευή σου απο την Επιτροπή κρίσεως αυθαιρέτων;;

ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;

προφανώς και κρίθηκε, αφου του έστειλαν και το πρόστιμο στην ΔΟΥ, παρά την ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ υπαγωγή του στον 4014.

Το θέμα είναι : έχουν αρμοδιότητα για κάτι τέτοιο; Μπορούν να ζητάνε Ο,ΤΙ θέλουν;

Το θέμα είναι σοβαρό για τον κάθε συμπολίτη μας που αποκλείεται απο την ΔΟΥ...

@ΚΑΝΑ : διάβασε λίγο προσεκτικά, είμαι σαφής σε ό,τι γράφω. Ευχαριστώ.

Edited by maroudas
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μία ερώτηση σχετική με το θέμα.

 

Πελάτης μου έχει κατασκευάσει πέργκολα στο μπαλκόνι του (πρόστιμο 500 ευρώ εφάπαξ) και του έχει γίνει καταγγελία εδώ και 4 χρόνια. Πλήρωσε 400 ευρώ πρόστιμο ανέγερσης και 250 διατήρησης. Από ότι έχει γραφτεί στα πρώτα μηνύματα του θέματος φαίνεται ότι αν προχωρήσει σε τακτοποίηση με 4014/11 και έχει απόδειξη πληρωμών, προφανως δεν πληρώνει τιποτα. Σωστά ή σφάλω κάπου;

 

Στη συνέχεια θα πρέπει να ενημερωθεί η εφορία και η πολεοδομία μέσω κάποιων εγγράφων για την εν λόγω τακτοποίηση ώστε νε θεραπευτεί το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

το θέμα των αρμοδιοτήτων Υ.ΔΟΜ στις δηλ/σεις Ν 4014 το έχουμε ξαναζητήσει (τώρα δεν μπορώ να το ψάξω-σχετικές αναφορές θα βρείς όμως στο άρθρο 24 Ν 4014 και στην εγκ 7 και 1 του 2012)

Αν θές όμως να τελειώνεις μια και καλή να απευθυνθείς με προσφυγή σου (κατά της συγκ πράξης Υ.ΔΟΜ-την οποία ελπίζω να έχεις έγγραφη)- ή με αίτηση θεραπείας στο ΣΥΠΟΘΑ (σχετικά τα άρθρα 30 έως 34) στο οποίο μεταβιβάστηκαν οι αρμοδιότητες Επιτρ κρίσεων Αυθ/των

 

Θα την καταθέσεις στην Υ.ΔΟΜ σου και παράλληλα να ζητάς η Υ.ΔΟΜ σου να ανακαλέσει τα πρόστιμα από την Δ,Ο,Υ λόγω της υποβολής της αίτησης Θεραπείας και της προσφυγής σου (στην οποία θα λες και θα ισχυρίζεσαι ότι η αίτ θεραπείας ακυρώνει την πρωθύστερη απόφαση-κρίση της Ε.Κ.ΑΥΘ/ΤΩΝ ως "οριστικά αυθαιρέτου")

 

να κάνω μία ερώτηση σχετική με το θέμα.

 

Πελάτης μου έχει κατασκευάσει πέργκολα στο μπαλκόνι του (πρόστιμο 500 ευρώ εφάπαξ) και του έχει γίνει καταγγελία εδώ και 4 χρόνια. Πλήρωσε 400 ευρώ πρόστιμο ανέγερσης και 250 διατήρησης. Από ότι έχει γραφτεί στα πρώτα μηνύματα του θέματος φαίνεται ότι αν προχωρήσει σε τακτοποίηση με 4014/11 και έχει απόδειξη πληρωμών, προφανως δεν πληρώνει τιποτα. Σωστά ή σφάλω κάπου;

 

Στη συνέχεια θα πρέπει να ενημερωθεί η εφορία και η πολεοδομία μέσω κάποιων εγγράφων για την εν λόγω τακτοποίηση ώστε νε θεραπευτεί το πρόστιμο;

δες την εγκ 7 2012

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα των αρμοδιοτήτων Υ.ΔΟΜ στις δηλ/σεις Ν 4014 το έχουμε ξαναζητήσει (τώρα δεν μπορώ να το ψάξω-σχετικές αναφορές θα βρείς όμως στο άρθρο 24 Ν 4014 και στην εγκ 7 και 1 του 2012)

Αν θές όμως να τελειώνεις μια και καλή να απευθυνθείς με προσφυγή σου (κατά της συγκ πράξης Υ.ΔΟΜ-την οποία ελπίζω να έχεις έγγραφη)- ή με αίτηση θεραπείας στο ΣΥΠΟΘΑ (σχετικά τα άρθρα 30 έως 34) στο οποίο μεταβιβάστηκαν οι αρμοδιότητες Επιτρ κρίσεων Αυθ/των

 

Θα την καταθέσεις στην Υ.ΔΟΜ σου και παράλληλα να ζητάς η Υ.ΔΟΜ σου να ανακαλέσει τα πρόστιμα από την Δ,Ο,Υ λόγω της υποβολής της αίτησης Θεραπείας (η οποία θα λες ότι ακυρώνει την πρωθύστερη απόφαση-κρίση της Ε.Κ.ΑΥΘ/ΤΩΝ ως "οριστικά αυθαιρέτου")

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Την έχω έτοιμη την προσφυγή στο ΣΥΠΟΘΑ (θέλει πλέον και παράβολο 50 ευρώ νομίζω;), αλλα το συμβούλιο ΔΕΝ έχει ακόμα συσταθεί...!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει συσταθεί μάλλον θα κάνεις:

Πρώτα μια αίτηση Θεραπείας (στην οποία θα λές ότι δεν έχουν αρμοδ/τα ελέγχου σύμφωνα με αυτά της εγκ 7 και του του Ν 4014 περί μη αρμοδιότητας τους) που θα την υποβάλεις στη Υ.ΔΟΜ και εκείνη οφείλει να την διαβιβάσει στην Ε.Κ.Αυθ/των (νομίζω ότι η εγκ 7 ΚΕΦ Γ παρ 4 του 2012 αναφέρει -"από συτάσεως ΣΥΠΟΘΑ καταργούνται κτλ" -έλεγξ' το) και

Δεύτερον άλλη αίτηση στην Υ.ΔΟΜ να ακυρώσει τα πρόστιμα και εκεί μέσα θα ισχυρίζεσαι ότι η αίτ θεραπείας ακυρώνει την πρωθύστερη απόφαση-κρίση της Ε.Κ.ΑΥΘ/ΤΩΝ και επομένως ότι το αυθαίρετο δεν κρίθηκε ως "οριστικό αυθαίρετο" και ότι αναμένεις την νέα κρίση

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ---#18

Και πάλι ευχαριστώ. Αναλυτικός και πλήρως διαφωτιστικός συνάδελφε!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Από Manolisgon

Δεν χρειάζονται σχέδια:

 

ια τη διαγραφή των προστίμων υποβάλλεται στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης αίτηση του ενδιαφερομένου, η οποία συνοδεύεται από:

 

1) τη βεβαίωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και

 

2) υπεύθυνη δήλωση ότι τα πρόστιμα, των οποίων ζητείται η διαγραφή, αφορούν το ακίνητο, το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος.

 

Η Υπηρεσία Δόμησης εκδίδει πράξη με την οποία ακυρώνει τον οικείο χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου και την αποστέλλει στην αρμόδια φορολογική αρχή, σε περίπτωση που τα πρόστιμα έχουν βεβαιωθεί και φορολογικά, προκειμένου η φορολογική αρχή να διαγράψει κάθε σχετική πράξη (ταμειακή βεβαίωση), που έχει ως νόμιμο έρεισμα το χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου.".

 

Tα παραπάνω από που τα έχεις αντιγράψει Μανώλη;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.