Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαλλαγή απο ΠΠΔ ν.4014/11


tsiaram

Recommended Posts

Καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων,

σε οικόπεδο εντός οικισμού με Ε=4 στρέμματα, αδόμητο, πελάτης αφήνει προσωρινά άμμο,χαλίκι σε σωρούς λόγω της ιδιότητάς του σαν εργολάβος Δημοσίων Έργων. Σύμφωνα με το ν.4014/11 είναι κατηγορία Β α/α 10 "χώροι αποθήκευσης και διακίνησης οικοδομικών υλικών που περιλαμβάνουν διακίνηση χύδην υλικών (άμμο,χαλίκι)" και σύμφωνα με την αποψή μου μπορώ να πάρω απαλλαγή απο περιβαλλοντικούς όρους διότι ναι μεν εντός οικισμού αλλά και μικρότερο των 5 στρεμμάτων.

Ειμαι σωστή;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι Εντός Οικισμού εγώ το ερμηνεύω ότι ανήκεις στη Κατηγορία Β, υποπερίπτωση α) Εντός σχεδίου πόλης, όπου δεν παίζει ρόλο το εμβαδόν. Οπότε δεν παίρνεις απαλλαγή αλλά πηγαίνεις για Πρότυπες Περιβαλλοντικές Δεσμεύσεις.

 

Απαλλαγή θα έπαιρνες αν ήταν εκτός σχεδίου γιατί έχεις λιγότερο από 5 στρέμματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα, οτι θεωρώ εφόσον το αναλύει εντός ή εκτός σχεδίου πόλης και Ε>5 στρεμμάτων οτι το ή ειναι διαζευκτικό και ισχύει το Ε και για τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το και Ε>5 στρεμμάτων αναφέρεται αποκλειστικά στα εκτός σχεδίου. Και το κρίνω αυτό με βάση προηγούμενη εμπειρία μου σε άλλη κατηγορία που πάλι υπήρχε παρόμοιο διαζευκτικό. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια ερώτηση στο αρμόδιο τμήμα περιβάλλοντος γιατί είναι και πως το ερμηνεύει ο κάθε υπάλληλος.

 

Και για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι για ποιο πράγμα μιλάμε ανεβάζω το σχετικό απόσπασμα από την κατάταξη έργων.

 

2h8205c.jpg

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρη η κατηγοριοποίηση. ΣΟυ λέει:

 

Α) Αν εισαι εντός σχεδίου (ανεξαρτητως εμβαδού)

Β) Αν εισαι εκτός σχεδίο με εμβαδό πάνω από 5 στρ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.