Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για αποθήκευση αδρανών υλικών


tsiaram

Recommended Posts

Καλησπέρα, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σε εντός οικισμού με Ε=4στρέμματα, αδόμητο, μου ζητάνε άδεια για εναπόθεση-αποθήκευση αδρανών υλικών.Τι ακριβώς να προσκομίσω;Όταν ρώτησα μου είπαν να πάω σε κανένα μηχανικό που γνωρίζει

Link to comment
Share on other sites

αυτα που βρηκα ειναι

ο ν. 3982/11 ΦΕΚ Α143/11

και το ΦΕΚ Β 1275/12 με σχετικη ΥΑ

 

προγενεστερες ρυθμισεις ειναι στο

ΦΕΚ Β 1068/91

Β 227/95

Β 1329/2000

Νομιζω τα δυο πρωτα σε καλυπτουν

 

καλο διαβασμα

τα λεμε...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αυτα που βρηκα ειναι

ο ν. 3982/11 ΦΕΚ Α143/11

και το ΦΕΚ Β 1275/12 με σχετικη ΥΑ

 

προγενεστερες ρυθμισεις ειναι στο

ΦΕΚ Β 1068/91

Β 227/95

Β 1329/2000

Νομιζω τα δυο πρωτα σε καλυπτουν

 

καλο διαβασμα

τα λεμε...

Καλησπέρα και πάλι!

Επανέρχομαι γιατί τελικά βάλανε πρόστιμο στο παραπάνω θέμα και τωρα δεν ξέρω τι ακριβώς να βάλω στο σύστημα του ΤΕΕ για την αυθαίρετη δραστηριότητα.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το γραφείο δόμησης τα ελάχιστα ποσά 500€ για ανέγερση και 500€ για διατήρηση. Κάνανε αυτοψία και είχε μείνει ένας τελευταίος σωρός απο άμμο και σύμφωνα με αυτό βγάλανε πρόστιμο. Πέρα απο αυτό μου είπανε οτι πρέπει οπωσδήποτε να βγάλω άδεια και σίγουρα να χτίσω κάτι, π.χ. ένα γραφείο. Το θέμα είναι οτι ο πελάτης δεν έχει να χτίσει συν οτι το νοικιάζει για να αφήνει εκεί τα υλικά.

 

Το γραφείο δόμησης τα ελάχιστα ποσά 500€ για ανέγερση και 500€ για διατήρηση. Κάνανε αυτοψία και είχε μείνει ένας τελευταίος σωρός απο άμμο και σύμφωνα με αυτό βγάλανε πρόστιμο. Πέρα απο αυτό μου είπανε οτι πρέπει οπωσδήποτε να βγάλω άδεια και σίγουρα να χτίσω κάτι, π.χ. ένα γραφείο. Το θέμα είναι οτι ο πελάτης δεν έχει να χτίσει συν οτι το νοικιάζει για να αφήνει εκεί τα υλικά.

Εχω πάρει απαλλαγή απο το περιβάλλον και έχω και χρήσεις γής.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

"Ενας τελευταίος σωρός από άμμο"

Ποιά όμως ακριβώς είναι η παράβαση που οδηγεί σε πρίστιμα αυθαιρέτου? (Δηλ ποιά διάταξη παραβιάστηκε?) Διότι πχ η παράβαση διατάξεων για χρήσεις γής δεν είναι πολεοδομική παράβαση ώστε να οδηγεί σε πρόστιμο αυθαιρέτου, αλλά οδηγεί σε εφαρμογή του άρθρου 22 του Ν 1650/86 και σφράγιση κατά την Αποφ-44242/2361/89 (ΦΕΚ-380/Β/89).

Link to comment
Share on other sites

"Διαπίστωσαμε τα εξης: Επιχώσεις οικοπέδου με προιόντα εκσκαφής"

Αυτόγράφει η έκθεση αυτοψίας

 

Σύμφωνα με το Ν.4014/11

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ προβλέπει άδεια δόμησης (άρθρο 4 παρ 1β) γιά εσκσαφές - επιχώσεις μόνο όταν έχουν ως σκοπό τη δόμηση. Γιά άλλες περιπτώσεις απλώς αναφέρει άλλες εγκρίσεις (άρθρο 2 παρ 23)

Ενα ωραίο κείμενο (προ ΝΟΚ πάντως) είναι εδώ:

www.alexpolis.gr/assets/5pl.doc

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.