Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μόνωση τζακιού


gatokratoras

Recommended Posts

Καλημέρα θέλω να τοποθετήσω το τζακι που εχω επισυναψει σε μια γωνια στο σαλονι και εχω καποιες αποριες, η αριστερη πλευρα που θα ειναι κολλημενη στον τοιχο πρεπει να μπεις αναμεσα της και στον τοιχο καποιο μονωτικο λογω της ζεστης που θα εχει το τζακι? Επίσης η πίσω πλευρα θα ακουμπαει σε μια γυψοσανιδα πλατους μισο μετρο στην οποια περναει η καμιναδα του απο κατω οροφου, υπαρχει και εκει κινδυνος? Και κατι τελευταιο επειδη θελω να το ντυσω με πετρα η μαρμαρο στην φατσα του τζακιου που εχει και πυροτουβλο και τσιμεντο τι υλικα ειναι τα καλυτερα να βαλω για να μη μου τα πεταξει?

Link to comment
Share on other sites

τοτε δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα για τους τοιχους αλλα τη καμιναδας πρεπει να την τυλιξεις με πετροβαμβακα. οχι υαλοβαμβακα μην μπερδευτεις

Link to comment
Share on other sites

το πισω μερος του που θα ακουμπαει πανω στην γυψοσανιδα της καμιναδας του κατω οροφου δε θα υπαρχει προβλημα εκει?Για ποιο λογο μπαινει ο πετροβαμβακας? Επισης με τι υλικο να συνδεσω την καμιναδα με την φουσκα και με την τρυπα που περιμενει πανω στο ταβανι?

Link to comment
Share on other sites

Ο πετροβάμβακας είναι θερμομονωτικό άκαυστο υλικό.

Άρα, όπου θέλεις θερμομόνωση και έχεις υψηλές θερμοκρασίες, χρησιμοποιείς πετροβάμβακα.

 

Την καμινάδα της θερμομονώνεις για να τραβά τον καπνό. Αυτό θα γίνει με το να μην ψυχθεί νωρίς, πριν βγει από την καμινάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να την τυλιξω με πετροβαμβακα ή υπαρχουνε και απο την μανα τους επενδεδυμενες? Δε μου απςαντησε κανεις ρε παιδια για τις ενωσεις τις καμιναδας να τις κανω με μπετο? Υπαρχει καποιο αλλο ειδικο υλικο?

Edited by gatokratoras
Link to comment
Share on other sites

Ανοξείδωτος αγωγός για καμινάδα απ' την αρχή μέχρι το τέλος, υπάρχουν γωνιές και ειδικά τεμάχια. Υπάρχει διπλού τοιχώματος με μόνωση αλλά βγαίνει πολύ ακριβότερος απο την επένδυση απλού αγωγού με πετροβάμβακα. Επίσης καλό είναι όπου χρησιμοποιήσεις γυψοσανίδα, να βάλεις πυράντοχη(ροζ χρώμα) .

Τα τζάκια αυτά απ' οτι κατάλαβα είναι τα "απλά", σκέφτικες για ενεργειακό;

Link to comment
Share on other sites

για τα τεχνικά...

ό,τι ακριβώς είπαν οι τεχνικοί...

 

πλήν

το τζακι πρεπει να εχει πορτα..

.

αλλοιώς δουλευεις για τον ξυλεμπορο τον χειμώνα

 

[να μην πώ για τις απώλειες του R/C....το καλοκαίρι...]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.