Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

Βρες ενα καυστηρατζη να σου δωσει φυλλο ελεγχου με αποδοση 60%, εκτος οριων και προδιαγραφων και καθαρισες.

Εγω σε παρομοια περιπτωση αντικαταστασης λεβητα με λεβητα αυτο εκανα

Σε περιπτωση προτασης αντικαταστασης λεβητα με ΑΘ, το αιτιολογησα διαφορετικα (οικονομια, τιμη πετρελαιου, φιλικο στο περιβαλλον, χαμηλοτερες εκπομπες καυσαεριων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Βρες ενα καυστηρατζη να σου δωσει φυλλο ελεγχου με αποδοση 60%, εκτος οριων και προδιαγραφων και καθαρισες.

Εγω σε παρομοια περιπτωση αντικαταστασης λεβητα με λεβητα αυτο εκανα

Σε περιπτωση προτασης αντικαταστασης λεβητα με ΑΘ, το αιτιολογησα διαφορετικα (οικονομια, τιμη πετρελαιου, φιλικο στο περιβαλλον, χαμηλοτερες εκπομπες καυσαεριων κλπ)

Grazie Inzaghi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Ερώτηση: Τοπικός λέβητας πετρελαίου, εγκατεστημένος σε μπαλκόνι για θέρμανση του διαμερίσματος, χρειάζεται υπερδιαστασιολόγηση επειδή είναι πετρελαίου; Έχω βρει τις προδιαγραφές του με βαθμό απόδοσης και ονομαστική ισχύ. Το κακό είναι πως δεν έχω φύλλο ελέγχου. Είναι 6 χρονών, ελάχιστα χρησιμοποιημένος σε πολύ καλή κατάσταση. Διάβασα όλα τα παραπάνω ποστ και σκέφτομαι πως έχω δύο επιλογές:

 

1. Να βρω απόδοση από τύπο πίνακα 4.2 σελ. 90, που σίγουρα είναι η δυσμενέστερη περίπτωση και να κάνω υπερδιαστασιολόγηση

2. Να βάλω ονομαστική ισχύ και απόδοση από τα specs.

 

Ποια η γνώμη σας; Προσωπικά, θεωρώ πως είμαι πιο καλυμμένη με το 1, αλλά θεωρώ πως επειδή πρόκειται για 4-5 καλοριφέρ σε ένα διαμέρισμα 70 τμ η απόδοση και η ισχύς του λέβητα λογικά πρέπει να πλησιάζει πολύ αυτή στα specs.

Edited by Liselef
Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ-1 σελ 91 γράφει:

 

"Για του τοπικούς λέβητες δεν λαμβανονται υπόψη οι συντελεστές για υπερδιαστασιολόγηση."

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζει 'φυσικού αερίου' όμως.. Σε αυτή την παράγραφο έχω απορία. Την ερμηνεύω ως εξής: Εφόσον ξεκινάει λέγοντας για τοπικούς λέβητες αερίου και τίποτα άλλο, δεν μπορεί μετά να γενικεύει για τους τοπικούς λέβητες. Εξ΄ αρχής αυτή την παράγραφο είχα κατά νου κάνοντας την ερώτηση. 

 

Συγκεκριμένα αναφέρει: "Για τους τοπικούς λέβητες φυσικού αερίου παραγωγής θερμότητας ή/και ΖΝΧ, ο β.α. απόδοσης λαμβάνεται ίσος με το βαθμό απόδοσης που δίνουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και βάσει της πιστοποίησής του. Για τους τοπικούς λέβητες δεν λαμβάνονται υπόψη οι συντελεστές για υπερδιαστασιολόγηση." Θεωρητικά δλδ, συνεχίζει τη διευκρίνιση, κατ'εμέ, για τους λέβητες φυσικού αερίου.

Edited by Liselef
Link to comment
Share on other sites

Για τοπικούς λέβητες αερίου μιλάει στην πρώτη γραμμή, κατά τη γνώμη στη δεύτερη γραμμή μιλάει για τοπικούς λέβητες γενικά.

 

Βέβαια αν θέλεις τη γνώμη μου, έχονταςασχοληθεί αρκετά με επίτοιχους λέβητες αερίου, επειδή στους περισσότερους από αυτούς είναι δυνατή η ρύθμιση της παροχής αερίου και κατά συνέπεια και της ισχύος και πολλές φορές είναι και αναλογικοί, δηλαδή ρυθμίζεται η ισχύς σύμφωνα με το φορτίο, έχει νόημα το να μην ληφθεί υπόψη η υπερδιαστασιολόγηση. Στις υπόλοιπες περίπτωσεις πρέπει να γίνει έλεγχος υπερδιαστιολόγησης.

 

Αν θέλεις όμως να είσαι σωστός σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ (αλλά στην πράξη λάθος), δεν πρέπει να κάνεις έκεγχο υπερδιαστασιολόγησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι πρόκειται για την πρώτη μου επιθεώρηση σε διαμέρισμα με επίτοιχο λεβητα φυσικού αερίου με θερμική ισχύ 24Κw με βαπ 0,92 ( στοίχεια τα οποία άντλησα απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά). Ως προς το δίκτυο διανομής τι ισχύ και απόδοση εισάγουμε στο λογισμικό?

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ανατρεχοντας αρκετα σε παλαιοτερες αναρτησεις, θεωρησα σκοπιμο το θεμα που ρωτησα νωριτερα στις Αποριες για ενεργειακες μελετες κ επιθεωρησεις να το επαναδιατυπωσω εδω που ειναι και το καταλληλο topic.

 

Μεχρι στιγμης γνωριζαμε οτι τοπικα συστηματα θερμανσης, συμφωνα και με τις τελευταιες διευκρινισεις των ΤΟΤΕΕ αλλα και την απαντηση σε mail στον Panos Vicious , νοουνται οι επιτοιχοι λεβητες φυσικου αεριου και οι ατομικοι λεβητες πετρελαιου στο μπαλκονι διαμερισματος που, τουλαχιστον εδω στη Βορειο Ελλαδα συναντωνται κατα κωρον.

Στη συντριπτικη πλεοψηφια αυτων, καλυπταν τις απαιτησεις σε θερμανση και ΖΝΧ ενος διαμερισματος μονον.

Και στην περιπτωση που αυτα ΔΕΝ ηταν τοποθετημενα στο μπαλκονι η επιτοιχα αλλα σε διαφορετικο επιπεδο απο το διαμερισμα, αντιμετωπιζονταν ως κεντρικα συστηματα με απωλειες ΔΔ και υπερδιαστασιολογηση αντιστοιχα ενιοτε.

 

 

 

Επισυνάπτω την απάντηση της ΕΥΕΠΕΝ προς τον συνάδελφο panos_vicious σε σχετική ερώτηση που αφορούσε τη διάκριση τοπικών και κεντρικών συστημάτων και τη χρήση της προηγούμενης παραγράφου της ΤΟΤΕΕ1 (με όλο το θάρρος Πάνο, την άδεια αναδημοσίευσης που μου είχες δώσει κάποτε τη θεωρώ διαρκείας :) ).

 

<<Απάντηση:

Η έννοια "ατομικό" μπορεί να χαρακτηριστεί ένα σύστημα που χρησιμοποιείται αποκλειστικά στο χώρο ενός χρήστη (ατομικό τοπικό ηλεκτρικό καλοριφέρ ή ηλεκτρική τοπική θερμάστρα κτλ), ή αποκλειστικά για την κάλυψη φορτίων μιας μεμονωμένης ιδιοκτησίας (κατάστημα, διαμέρισμα) όπου θα μπορούσε να είναι ένας τοπικός ή κεντρικός λέβητας, μια αντλία θερμότητας τοπική ή κεντρική κτλ.

Στην ΤΟΤΕΕ γίνεται αναφορά μόνο για τοπικό ή κεντρικό σύστημα, διότι αυτό που ενδιαφέρει τους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης, είναι αν το ατομικό σύστημα είναι τοπικό ή κεντρικό.

Τα συστήματα που παράγουν την απαιτούμενη θερμική/ψυκτική ενέργεια μέσα στο χώρο του οποίου πρέπει να καλυφθούν τα φορτία καλούνται "τοπικές μονάδες" όπως ένα τζάκι, ένας τοπικός λέβητας αερίου, μια σόμπα, ένα θερμοσυσσωρευτής κ.ά. για τα οποία από το δίκτυο διανομής τους (συνήθως πολύ μικρό) δεν λαμβάνονται υπόψη θερμικές/ψυκτικές απώλειες, καθώς διέρχονται μέσα από τους εξεταζόμενους θερμαινόμενους/ψυχόμενους χώρους.

Αντίθετα τα συστήματα που παράγουν την απαιτούμενη θερμική/ψυκτική ενέργεια σε άλλο χώρο (λεβητοστάσια υπογείων, οροφή κτλ) έξω από τον χώρο του οποίου πρέπει να καλυφθούν αποκλειστικά τα φορτία καλούνται "κεντρικές μονάδες" όπως είναι πολλοί λέβητες ή αντλίες θερμότητας και τα οποία διαθέτουν δίκτυο διανομής το οποίο διέρχεται έξω από τους εξεταζόμενους θερμαινόμενους/ψυχόμενους χώρους και παρουσιάζει απώλειες που δεν ανακτούνται.

Συνεπώς, ανάλογα με το σύστημα που διαθέτει το υπό εξέταση κτίριο ορίζονται κάθε φορά οι βαθμοί απόδοσης για την παραγωγή, διανομή και τερματικές μονάδες σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην ΤΟΤΕΕ-1 και στο εγχειρίδιο του λογισμικού.>>

 

Πηγαινω σημερα σε γκαρσονιερα στη Θεσσαλονικη που εχει, μεν, τοπικο συστημα θερμανσης με λεβητα στο μπαλκονι (με το συλλεκτη να βρισκεται ακριβως απο κατω και τις σωληνωσεις να μπαινουν απευθειας στο χωρο), ο οποιος ομως καλυπτει τη γκαρσονιερα ΚΑΙ το διπλα στουντιο (του ιδιου ιδιοκτητη) που καποτε ηταν ενα ωραιοτατο δυαρι διαμερισμα και διαχωριστηκαν σε δυο.

Ετσι εχουμε 2 ηλεκτροβανες, ωρομετρητες για καθε διακλαδωση και θερμαινει δυο διαμερισματα, δινοντας αντιστοιχα και ΖΝΧ.

 

Πως αντιμετωπιζεται μια τετοια περιπτωση? Ως τοπικο συστημα, καθοτι επιτοιχος λεβητας?

Η ως κεντρικο συστημα επειδη δεν καλυπτει τις αναγκες ενος διαμερισματος μοναχα?

 

Ο χαρακτηρισμος ενος συστηματος θερμανσης ως τοπικο η κεντρικο εχει να κανει με το χωρο εγκαταστασης του σιγουρα. Εχει να κανει και με το ποσες ιδιοκτησιες καλυπτει? Η μας ειναι αδιαφορο?

 

Και ελεγχο υπερδιαστασιολογησης να κανω, ο προκυπτων συντελεστης θα βγει 1 γιατι Pgen minimum = 20 kW και ο λεβητας ειναι 24αρης.

Η ισχυς των βοηθητικων συστηματων επιμεριζεται.

Απωλειες δικατυου διανομης θα λαβω η οχι?

Και τι αυτοματισμους θα θεσω? Γ η Δ?

 

Επισυναπτω και σχετικη φωτογραφια.

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Ευχαριστώ!

post-47080-0-77583600-1472856708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό (κατά ΕΥΕΠΕΝ: <<...ή αποκλειστικά για την κάλυψη φορτίων μιας μεμονωμένης ιδιοκτησίας (κατάστημα, διαμέρισμα)...>>) σύστημα, με απώλειες δ.δ. (και για τις δυο ιδιοκτησίες).

Για το Γ ή Δ στους αυτοματισμούς:

  • πιθανόν να έχει κυκλοφορητή inverter και εσωτερική αντιστάθμιση (μας και δεν ανέφερες κάτι για εξωτερική αντιστάθμιση) ή
  • πιθανόν να έχει απλό κυκλοφορητή τριών ταχυτήτων και καυστήρα προοδευτικής λειτουργίας

να γίνεται δηλαδή προσπάθεια να κρατηθεί σταθερό το ΔΤ (προσαγωγής-επιστροφής). Θα το δεις εσύ, το τι υπάρχει.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό (κατά ΕΥΕΠΕΝ: <<...ή αποκλειστικά για την κάλυψη φορτίων μιας μεμονωμένης ιδιοκτησίας (κατάστημα, διαμέρισμα)...>>) σύστημα, με απώλειες δ.δ. (και για τις δυο ιδιοκτησίες).

Για το Γ ή Δ στους αυτοματισμούς:

  • πιθανόν να έχει κυκλοφορητή inverter και εσωτερική αντιστάθμιση (μας και δεν ανέφερες κάτι για εξωτερική αντιστάθμιση) ή
  • πιθανόν να έχει απλό κυκλοφορητή τριών ταχυτήτων και καυστήρα προοδευτικής λειτουργίας

να γίνεται δηλαδή προσπάθεια να κρατηθεί σταθερό το ΔΤ (προσαγωγής-επιστροφής). Θα το δεις εσύ, το τι υπάρχει.

 

Τι εκλαμβανω εγω...

 

<<Η έννοια "ατομικό" μπορεί να χαρακτηριστεί ένα σύστημα που χρησιμοποιείται αποκλειστικά στο χώρο ενός χρήστη (ατομικό τοπικό ηλεκτρικό καλοριφέρ ή ηλεκτρική τοπική θερμάστρα κτλ), ή αποκλειστικά για την κάλυψη φορτίων μιας μεμονωμένης ιδιοκτησίας (κατάστημα, διαμέρισμα) όπου θα μπορούσε να είναι ένας τοπικός ή κεντρικός λέβητας, μια αντλία θερμότητας τοπική ή κεντρική κτλ.

Στην ΤΟΤΕΕ γίνεται αναφορά μόνο για τοπικό ή κεντρικό σύστημα, διότι αυτό που ενδιαφέρει τους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης, είναι αν το ατομικό σύστημα είναι τοπικό ή κεντρικό.

Τα συστήματα που παράγουν την απαιτούμενη θερμική/ψυκτική ενέργεια μέσα στο χώρο του οποίου πρέπει να καλυφθούν τα φορτία καλούνται "τοπικές μονάδες" όπως ένα τζάκι, ένας τοπικός λέβητας αερίου, μια σόμπα, ένα θερμοσυσσωρευτής κ.ά. για τα οποία από το δίκτυο διανομής τους (συνήθως πολύ μικρό) δεν λαμβάνονται υπόψη θερμικές/ψυκτικές απώλειες, καθώς διέρχονται μέσα από τους εξεταζόμενους θερμαινόμενους/ψυχόμενους χώρους.

Αντίθετα τα συστήματα που παράγουν την απαιτούμενη θερμική/ψυκτική ενέργεια σε άλλο χώρο (λεβητοστάσια υπογείων, οροφή κτλ) έξω από τον χώρο του οποίου πρέπει να καλυφθούν αποκλειστικά τα φορτία καλούνται "κεντρικές μονάδες" όπως είναι πολλοί λέβητες ή αντλίες θερμότητας και τα οποία διαθέτουν δίκτυο διανομής το οποίο διέρχεται έξω από τους εξεταζόμενους θερμαινόμενους/ψυχόμενους χώρους και παρουσιάζει απώλειες που δεν ανακτούνται.

Συνεπώς, ανάλογα με το σύστημα που διαθέτει το υπό εξέταση κτίριο ορίζονται κάθε φορά οι βαθμοί απόδοσης για την παραγωγή, διανομή και τερματικές μονάδες σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην ΤΟΤΕΕ-1 και στο εγχειρίδιο του λογισμικού.>>

 

 

Αυτο που αναφερεις αφορα την ερμηνεια της εννοιας ΑΤΟΜΙΚΟ οπου θα μπορουσε να ειναι ενας ΤΟΠΙΚΟΣ ή ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ λέβητας

Η ατομικη θερμανση μπορει να ειναι τοπικη η κεντρικη αλλα αφορα ΜΙΑ ιδιοκτησια αποκλειστικα.

Εμας μας ενδιαφερει μονο ο διαχωρισμος της εννοιας τοπικος η κεντρικος λεβητας

 

 

Inzaghi διάβασε ξανά την απάντηση της ΕΥΕΠΕΝ για το θέμα του τοπικού κλπ συστήματος μερικά μηνύματα πριν.

Κι εγώ έχω εν μέρει τις διαφωνίες μου και σε αυτό όπως κι εσύ και σε πολλά άλλα, αλλά αφού η θέση της υπηρεσίας επίσημα (κάθε e-mail με ονοματεπώνυμο είναι επίσημο έγγραφο) ξεκαθαρίζει τι σημαίνει τοπικό και τι κεντρικό νομίζω ότι τελείωσε το θέμα.

Δεν υπάρχει ατομικό σύστημα για την ΤΟΤΕΕ.

Τα συστήματα είναι είτε τοπικά είτε κεντρικά.

Τοπικά είναι όσα παράγουν την ενέργεια μέσα ή σχεδόν μέσα (στο μπαλκόνι) στο χώρο.

Κεντρικά είναι όσα παράγουν την ενέργεια έξω από τον χώρο (υπόγειο, δώμα κλπ), οπότε και έχουν δίκτυο διανομής που έχει μη ανακτήσιμες απώλειες.

Δεν έχει να κάνει με το αν το σύστημα καλύπτει μόνο μία ιδιοκτησία ή περισσότερες.

Και αφού στο υπόγειο θεωρείται κεντρικό τότε θέλει και την υπερδιαστασιολόγησή του, σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ.

Τώρα πως θα κάνεις την υπερδιαστασιολόγηση είναι άλλο θέμα.

 

Καπου εδω τα ιδια λεει και ο hkamp σε μια παλαιοτερη συζητηση που βρηκα.

Οτι ο διαχωρισμος τοπικου με κεντρικο δεν εχει να κανει με ιδιοκτησιες. Τουλαχιστον αυτο εκλαμβανω εγω.

 

Στην προκειμένη περίπτωση, πριν το διαχωρισμό του διαμερίσματος στα δύο, ήταν τοπικό σύστημα και μετά το διαχωρισμό νοείται ως κεντρικό?

 

Μου φαίνεται λίγο χαζό το ίδιο σύστημα, στο ίδιο σημείο να λογιζεται στη μία ως τοπικό και στην άλλη ως κεντρικό.

 

Για ποιες απώλειες δικτύου μιλάμε, όταν δεν υφίσταται δίκτυο?

 

Να πεις έχει αυτοσχέδιο λεβητοστασιο σε μπαλκόνι και εγώ μελεταω το έτερο διαμέρισμα, να το καταλάβω. Εν προκειμενω είναι ένα κλασσικό λεβητακι επιτοιχο όπως τόσα που βλέπουμε!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.