Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασια πληρωμης κρατησεων μηχανικου


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα.Μηπως μπορεί αν μου αναφερει επιγραμματικα πως γινεται η πληρωμη των εισφορων σε τεε,τσμεδε,εμπ καθώς και γαι τα φεμ??

 

1)Τυπώνω την εντολή πληρωμής απο το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ

2)πηγαινω στην ετε και πληρωνω τι??

 

2% επι της καθαρης νομιμης ελαχιστηςαμοιβης για το ΤΕΕ

και 3% επι της καθαρης νομιμης ελαχιστης αμοιβης για τσμεδε και εμπ

 

Τα εντυπα τα εχουν στην Τραπεζα??Χρειαζεται να εχω κατι μαζι μου εκτος απο το pdf της εντολής πληρωμής?

 

Κατοπιν,φεμ πληρωνω ποτε?που? και τι ποσοστο?

 

Τελος θελω να ρωτησω...σε περιπτωση απαλλαγης αμοιβης λογω συγγενειας που πηγαινω να απαλλαχτω και τι πληρωνω και που??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Επιγραμματικά,

 

-Εισφορές υπέρ ΤΕΕ,

στην εθνική τράπεζα με συμπληρωμένο το τρίπτυχο έντυπο (γραμμάτιο εισπραξης αμοιβών μηχανικών το οποίο στο δίνουν και στο κισέ) με το ποσό κατάθεσης και τα προσωπικά σου στοιχεία. Μαζί σου να έχεις και το έντυπο που εκδίδεται από το σύστημα αμοιβών. Προσωπικά δεν καταθέτω αμοιβή αλλά μόνο τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ και τα υπόλοιπα πεδία μηδενικά..σε κοιτάνε λίγο περίεργα αλλά το δέχονται.

 

-Εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ,

στην εθνική τράπεζα με συπληρωμένο το νέο έντυπο (είσπραξης πόρων υπέρ ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ) και υπολογισμένο το ποσοστό 3,072% και 2,048% επί της νόμιμης αμοιβής του έργου ως ποσό κατάθεσης. Υπάρχει κάποιο θέμα στο forum αποκλειστικά για αυτό το έγγραφο ως προς τι και πως συμπληρώνουμε, ρίξε μια ματιά..

 

-ΦΕΜ στην εφορία, με συμπληρωμένο το αντίστοιχο έντυπο ΦΕΜ που υπάρχει στα downloads, ποσοστό πληρωμής 10% επί του ποσού της απόδειξης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ οφειλω να το καταθεσω ανεξαρτητως υψους αμοιβης?

 

Επισης στην πολοεοδομια χρειαζονται και τις εισφορες ΤΣΜΕΔΕ για τον μηχανικο(κωδικός 12) οπως ειδα και για τον ιδιοκτητη (κωδικος 11)?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ναι , ανεξάρτητα του ποσού της ΑΠΥ, εφόσον πρόκειται για οικοδομική άδεια ( άδεια δόμησης)

Ναι και για το ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού και ιδιοκτήτη

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,επειδη το θεμα μου προκειται για τοπογραφικο διαγραμμα,απαλασσομαι του ΦΕΜ.ελπιζω να εννοησα ορθως.ευχαριστω πολυ

 

Σορρυ παλι...αλλα επειδη μπερδευτηκα...στις κρατησεις ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτητη(με κωδικο 11) τα ποσοστα ειναι 1,5 %ο (χιλιοστα δηλαδη) συν το χαρτοσημο που ειναι 2,4% * 1,5%ο? και το ποσο που πολλαπλασιαζω ειναι αυτο της νομιμης αμοιβης τηε εντολης πληρωμης??ναι?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, Στο ΤΣΜΕΔΕ του ιδιοκτήτη πολλαπλασιάζουμε με τον προϋπολογισμό του έργου και όχι με την αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τοπογραφικό διάγραμμα το ΦΕΜ είναι 4%.

 

Η συγκεκριμένη παρακράτηση είναι υποχρεωτική για εργασίες που εμπλέκεται πολεοδομία (πχ για έκδοση βεβαίωσης νομίμου περιγράμματος) όχι όμως για ιδιωτικές δουλειές. Βέβαια απο τη στιγμή που έχεις κόψει απόδειξη, πρακτικά δεν έχει νόημα να μην καταθέσεις ΦΕΜ. Ούτως ή αλλως η εφορία θα πάρει το ποσό της είτε προκαταβολικά μέσω ΦΕΜ, είτε μαζεμένα με την δήλωση..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θέλω να εκδόσω μια άδεια κατεδαφισης και κάνω τις εξης εργασίες:

 

1) Αποτύπωση αρχιτεκτονικών - Μελέτη

2) Τοπογραφικό -Μελέτη

3) Επίβλεψη - Επίβλεψη

 

Στο πρόγραμμα αμοιβών που έχω αναγκαστηκα και κάνω 2 "έργα"

 

α) το 1

β) το 2+3

 

Στην πολεοδομία μου είπε (αν θυμάμαι καλά) ότι για να βάλω τον φάκελο θέλει να πληρώσω τα φορολογικά για το τοπογραφικό (άρα το β)).

 

Ποια είναι η γνώμη σας? Τι θα πληρώνατε (αρχικά) για να βάλετε ένα τέτοιο φάκελο στην πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Για την άδεια κατεδάφισης θα ζητήσεις έγκριση δόμησης και άδεια δόμησης ταυτόχρονα, οπότε θα πληρώσεις όλες τις εισφορές και κρατήσεις από την αρχή.

 

Αποφ 7533 ΦΕΚ 251 Β 2012

Αρθρο 2 παρ 2

.......................

Για κατεδαφίσεις, εκσκαφές, επιχώσεις, διαμορφώσεις, κοπή

δέντρων εκδίδεται ταυτόχρονα έγκριση και άδεια δόμησης η

οποία ισχύει για ένα (1) έτος από την έκδοσή της.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτησω κατι, μηπως καποιος ξερει να μου πει... Ο πελατης (ή εγω) πρεπει να κανει καταθεση αμοιβης στο ταμειο ή μπορει να κανει μεταφορα διατραπεζικη, αφου καταργηθηκε το 2% του τεε? Υπαρχει καποιος νομος που υποχρεωνει να με πληρωσει με εκεινο το εντυπο ή μπορει να βαλει τα χρηματτα στον λογαριασμο μηχανικου στην εθνικη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.