Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

κουζίνα σε υπόγειο???


kitsos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Μόλις σήμερα ήρθε ένας πελάτης μου για να βάλουμε μπροστά μία δουλειά. το κτίριο έχει το ισόγειό του (μαγαζιά,πυλωτή,2 εισόδους), το υπόγειο, και δύο ορόφους. Η αρχική του σκέψη ήταν να το κάνει σπίτια και στο ισόγειο κάποια καταστήματα. Στην πορεία λοιπόν έπεσε στο τραπέζι η ιδέα μετατροπής του κτιρίου σε μονάδα φροντίδας ηλικιωμένων. η απορία μου είναι η εξής: η κουζίνα μπορεί να στεγαστεί στο υπόγειο ωστε να έχω κέρδος σε χώρους στο ισόγειο?

Link to comment
Share on other sites

....: η κουζίνα μπορεί να στεγαστεί στο υπόγειο ωστε να έχω κέρδος σε χώρους στο ισόγειο?

Η συγκεκριμένη κουζίνα θα έχει τα ελάχιστα απαιτούμενα του κτιριοδομικού κανονισμού?

Link to comment
Share on other sites

...η κουζινα στο υπογειο, "μετραει" στον σδ.. σαν κυριος χώρος,

διοτι προκειται για χωρο όπου "διαβιουν" εργαζόμενοι....

με ελαχιστο εμβαδον -αν θυμάμαι καλά- 60 τμ.

αρα θα πρεπει να έχεις υπολοιπο σδ...

[και να θυμηθείς...οι κουζινες δεν εχουν σοβατεπί...εχουν οβάλ " καταλήξεις".....

 

κατα τα λοιπα θα δεις ειδικες διαταξεις για τετοιου είδους "μοναδες"

τα λεμε...

 

διδονι ..... την καλημερα μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει επιπλέον να έχεις το απαιτούμενο ελάχιστο ελεύθερο ύψος και τον ελάχιστο απαιτούμενο φωτισμό-αερισμό.

 

συν αυτά που σου είπε ο dimitrisGM που και εκεί θα πρέπει να συνάδουν όλα με βάσει τις υγειονομικές διατάξεις...

 

άρα...βήμα 1ο επίσκεψη πολεοδομία, 2ο επίσκεψη δνση υγείας, 3ο μελέτη στο γραφείο (μπορεί το 3ο να είναι και 1ο).

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

....απαιτούμενο ελάχιστο ελεύθερο ύψος και τον ελάχιστο απαιτούμενο φωτισμό-αερισμό.

..

Άρα όπως είπα προ κάθε βηματισμού σε πολεοδομίες, διαβάζει τον κτιριοδομικό κανονισμό που προβλέπει για αυτά.

 

90% δεν θα μπορεί αλλά του το είπα με τρόπο … :smile:

 

 

....

εδιτ

Μπονζούρ Δημήτριε, βρε συ με εκπλήσσεις ακόμα και για το σοβατεπί….

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Άρα όπως είπα προ κάθε βηματισμού σε πολεοδομίες, διαβάζει τον κτιριοδομικό κανονισμό που προβλέπει για αυτά.

 

90% δεν θα μπορεί αλλά του το είπα με τρόπο … :smile:

 

 

....

εδιτ

Μπονζούρ Δημήτριε, βρε συ με εκπλήσσεις ακόμα και για το σοβατεπί….

 

αγαπητέ συνάδελφε, τα ίδια είπαμε...απλά από όποια μεριά και αν το κοιτάξει...θέλει πρώτα διάβασμα...!!!

το δυστύχημα είναι οτι πολλοί απο εμας μπερδεύουμε τον Κτηριοδομικό με τον ΓΟΚ-ΝΟΚ (όπως θες πές τον) και την πατάμε την μπανάνα...

Link to comment
Share on other sites

η ιδέα μετατροπής του κτιρίου σε μονάδα φροντίδας ηλικιωμένων. η απορία μου είναι η εξής: η κουζίνα μπορεί να στεγαστεί στο υπόγειο ωστε να έχω κέρδος σε χώρους στο ισόγειο?

 

Σε άλλες περιπτώσεις (δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει σε όλες) η κουζίνα (π.χ. σε ξενοδοχείο που το είχα ψάξει) δε μπορεί να έχει δάπεδο σε στάθμη χαμηλότερη από 1.00 μ. από τον διαμορφωμένο περιβάλλοντα χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.