Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στάσιμοι οικισμοί


Recommended Posts

Κοίταξε, το σωστό είναι να προσδιοριστεί το όριο που τέμνει το γήπεδο σε προ 23 όριο και το υπόλοιπο-εκτός προ 23 τμήμα μέχρι το πέρας της ακτίνας των 800 μ. Το πως θα γίνει αυτό στο περιγράφω σε προηγούμενα. Στην ουσία εσύ  θα πάρεις την ευθύνη αντιπαραβάλοντας τις ιδιοκτησίες του σκαριφήματος, με αυτές που ενδεχομένως θα σου υποδείξουν οι περίοικοι και θα έχεις τα σημεία για να τα βάλεις στο τοπογραφικό. Ακόμη και αίτηση να κάνεις η υπηρεσία θα "πατήσει" και θα μνημονεύσει το δικό σου τοπογραφικό, αφού φυσικά θέσει τις επιφυλάξεις της (χωρίς έλεγχο τίτλων, βάσει του τοπογραφικού του τάδε μηχανικού κλπ). Στην όλη προσπάθεια, ελέγχεις και το απόσπασμα ΓΥΣ 1/5000 να δεις-έστω και εποπτικά- την πυκνότητα των σπιτιών στην περιοχή του συνεκτικού τμήματος. Αυτό θα έκανε και η Υπηρεσία σε πρώτη φάση. Αν δηλαδή, μέσα στο συνεκτικό τμήμα, έβλεπες από το 1/5000 της ΓΥΣ 2-3 σπίτια, τότε θα άρχιζαν οι υποψίες ότι κάπου έχει γίνει λάθος. Συνδυαστική είναι η όλη διαδικασία και κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει για λάθος, από την στιγμή που δεν υπάρχει σκαρίφημα ορίων εξαρτημένο στο ΕΓΣΑ 87 ή σε παλαιότερο σύστημα. Εξάλλου, η λέξη σκαρίφημα, αντιπροσωπεύει κάτι που δεν είναι μετρήσιμο και απλώς αποτελεί ένα βοήθημα εντοπισμού. Σε αντίστοιχη δουλειά που είχα αναλάβει πριν κάποια χρόνια έκανα ακριβώς την διαδικασία που περιγράφω, χωρίς να υποβάλλω αίτηση στην Πολεοδομία. 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 391
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Η αλήθεια είναι ότι έχω να γράψω πάρα πολύ καιρό στο φόρουμ αλλά η χθεσινή εγκύκλιος για την εκτός σχεδίου δόμηση και συγκεκριμένα η αναφορά της στο από 6-12-1982 Π.Δ., το οποίο αγνοούσα μέχρι χθες, σε συνδυασμό με τις 35 σελίδες εδώ πέρα μου δημιούργησαν την εξής απορία:

Για να διέπεται ένας οικισμός από το από 6-12-1982 Π.Δ. πρέπει να υπάρχει απόφαση νομάρχη ότι ο οικισμός δομείται σύμφωνα με το από 6-12-1982 Π.Δ. και απόφαση κοινοτικού συμβουλίου για το κέντρο οικισμού ή αρκεί μόνο η απόφαση του κοινοτικού συμβουλίου υπό την προϋπόθεση ότι ο οικισμός είναι στον κατάλογο των στάσιμων οικισμών του ΦΕΚ 292/Δ/1983 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω γήπεδο το οποίο αναγράφεται στο συμβόλαιο αγοραπωλησίας ως  μη άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα με την εκτός σχεδίου δόμηση,

Το γήπεδο όμως βρίσκεται εντός ζώνης 800 μ σε στάσιμο οικισμό οπότε σύμφωνα με το Π.Δ  για στάσιμους οικισμούυς του 82 χτίζει 200 τ.μ.

Το συμβόλαιο είναι λάθος,

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση για να εκδώσω άδεια?
Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

.. στο συμβόλαιο αγοραπωλησίας ως  μη άρτιο και οικοδομήσιμο ...

Το συμβόλαιο είναι λάθος,

....

Δεν ορίζουν τα συμβόλαια αν ένα Γήπεδα ή Οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Είτε σωστό να είναι είτε λάθος.

Κάνεις έλεγχο ή και προέγκριση όρων δόμησης στο Τοπογραφικό τμήμα της ΥΔΟΜ που αφορά το ακίνητο σου.

Αν πράγματι λάβεις αρτιότητα και οικδομησιμότητα για το συγκεκριμένο προχωράς κανονικά στην έκδοση της Οικοδομικής Άδειας.

 

Επικουρικά σαν καλός επαγγελματίας ενημερώνεις για το όποιο σφάλμα στον τίτλο τον ιδιοκτήτη, τον συμβολαιογράφο και τον τοπογράφο που έχει προσαρτήσει το τίτλος για να δουν αν και τι πρέπει να κάνουν.

Πχ ένα ενδεχόμενο αν ο τίτλος είναι και πρόσφατος άρα οι όροι δόμησης δεν είναι κάτι παλαιό, ο υπολογισμός της φορολόγησης που θα έχει το ακίνητο ως μη άρτιο και οικοδομήσιμο λογικά θα είναι διαφορετικός αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Δεν αφορά όμως εσένα τον Μηχανικό αυτό αλλά την συμβολαιογράφο πρώτα από όλα αλλά και τον Μηχανικό αν έχει βάλει λάθος όρους δόμησης σε τοπογραφικό.

 

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

Έχω γήπεδο το οποίο αναγράφεται στο συμβόλαιο αγοραπωλησίας ως  μη άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα με την εκτός σχεδίου δόμηση,

Το γήπεδο όμως βρίσκεται εντός ζώνης 800 μ σε στάσιμο οικισμό οπότε σύμφωνα με το Π.Δ  για στάσιμους οικισμούυς του 82 χτίζει 200 τ.μ.

Το συμβόλαιο είναι λάθος,

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση για να εκδώσω άδεια?
 

Yπήρχαν κάτι "μπουμπούκια" παλιά που έγραφαν ότι είναι εκτός οικισμού μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, όταν επρόκειτο για συμβόλαιο ώστε να μην υπολογιστεί στην αντικειμενική ως εντός οικισμού και να έχει ο ιδιοκτήτης μικρότερη φορολογική επιβάρυνση. Η πληροφορία αρτιότητας του συμβολαίου δεν μας ενδιαφέρει. Το ακίνητο θα ελεγχθεί ενδελεχώς εκ νέου. Μπορεί ο οικισμός να οριοθετήθηκε και να μην ισχύει το ΦΕΚ 588/Δ/82. Μπορεί να εγκρίθηκε ΣΧΟΟΑΠ/ ΓΠΣ στην περιοχή, μπορεί το γήπεδο να κατατμήθηκε μετά το 82 και να μεταβιβάστηκε σε μη μόνιμο ή μη καταγόμενο στην περιοχή κλπ. Πολλές οι υποθέσεις. Το πιθανότερο βεβαίως είναι ότι ακόμη και αν γράφονταν ως άρτιο, η επιφάνειά του να παρουσιάσει απόκλιση σε σχέση με νεώτερη αποτύπωση και να χρειαστεί τροποποίηση συμβολαίου για να βγάλεις άδεια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδο είναι εντός ορίου οικισμού  και πάει με το Π.Δ του 82,(έχω ρωτήσει αρκετούς τοπογράφους)

Η πολεοδομία ελέγχει τίτλους ιδιοκτησίας??

Νομίζω όχι(100 % σίγουρος),

Άρα άδεια βγάζω κανονικά,

Το θέμα είναι ότι θα το βρει μπροστά του ο ιδιοκτήτης σε μελλοντική μεταβίβαση....

Εμένα τι ευθύνες με επιβαρύνουν σε περίπτωση κωλύματος σε μία μελλοντική μεταβίβαση?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γήπεδο, εντός οικισμού, δεν υπάρχει. Οικόπεδο, ναι

Η ΥΔΟΜ έχει δικαίωμα να ελέγξει οτιδήποτε απαιτείται για τη σωστή διεκπεραίωση της άδειας. Σίγουρα ελέγχει τίτλους όταν πρόκειται για κατά παρέκκλιση αρτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

Το γήπεδο είναι εντός ορίου οικισμού  και πάει με το Π.Δ του 82,(έχω ρωτήσει αρκετούς τοπογράφους)

Η πολεοδομία ελέγχει τίτλους ιδιοκτησίας??

Νομίζω όχι(100 % σίγουρος),

Άρα άδεια βγάζω κανονικά,

Το θέμα είναι ότι θα το βρει μπροστά του ο ιδιοκτήτης σε μελλοντική μεταβίβαση....

Εμένα τι ευθύνες με επιβαρύνουν σε περίπτωση κωλύματος σε μία μελλοντική μεταβίβαση?

Το αν βγάζεις άδεια "κανονικά" όπως λες εξαρτάται από το αν το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και από το αν δεν υπάρχει διαφορά επιφάνειας βάσει του τίτλου και πρόσφατης αποτύπωσης, αν και πολλές ΥΔΟΜ για τοπογραφικά μετά το 2013 δεν δέχονται καμία απόκλιση εμβαδού μεταξύ τίτλου και τοπογραφικού άδειας. Το ότι ρώτησες τοπογράφους δεν μου λέει τίποτα. Όπως επίσης δε μου λέει τίποτα το ότι το οικόπεδο είναι εντός ακτίνας 800 μ από το κέντρο του οικισμού. Παραπάνω αναφέρω ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου το οικόπεδο καθίσταται μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, πόσο μάλλον εντός ενός τέτοιου οικισμού με ιδιόμορφο πολεοδομικό καθεστώς. Έχεις στα χέρια σου πρόσφατο τοπογραφικό με σφραγίδα που να λέει ότι είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ή κατά κανόνα και οικοδομήσιμο;   Αν η απάντηση είναι θετική, το επόμενο ερώτημα είναι, έχεις απόκλιση μεταξύ επιφάνειας τίτλου και τοπογραφικού; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.