Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απώλεια φακέλου απο την πολεοδομία και Βεβαίωση νομιμότητας


Recommended Posts

ΙΟΑΝΝΑ σε μια περίπτωση με απώλεια φακέλου όπου τα μόνα που είχα ήταν στέλεχος-τοπογραφικό και κατόψεις σύστασης, έδωσα βεβαίωση συνοδευτικά με μια τεχνική έκθεση που περιγράφω αναλυτικά ότι κατά την αυτοψία δεν παρατηρήθηκαν διαφορές στο εμβαδόν του οικοπέδου και στη θέση της οικοδομής βάσει εγκεκριμένου τοπογραφικού και στελέχους, και δεν παρατηρήθηκαν διαφορές σε κάλυψη-ύψος-δόμηση σε σχέση με τα αναγραφόμενα στο στέλεχος, τη σύσταση και τις κατόψεις της Ο.Ι.

Η ιδιοκτησία βέβαια δεν είχε εμφανείς αυθαιρεσίες και για αυτό κινήθηκα έτσι.

 

Μετά από συζήτηση με το συμβολαιογράφο έμαθα ότι δεν είμαι ο μόνος που δεν έκανε ανασύσταση αλλά έδωσε βεβαίωση με αυτό το τρόπο, μιας και οι περισσότεροι συνάδερφοι ακολουθούν αυτή τη τακτική.

Την ίδια άποψη είχε και η ΥΔΟΜ της γειτονιάς μου, που εμμέσως με προέτρεψε (και φυσικά προφορικά και ανεπίσημα) να μην πάω σε ανασύσταση αλλά να βασιστώ στην Σ.Ο.Ι. με δεδομένη τη βεβαίωση απώλειας του φακέλου.

 

Για να μην υπάρξει παρανόηση, δεν υποστηρίζω πως αυτή είναι η σωστή και η ενδεδειγμένη τακτική. Απλώς παραθέτω την δικιά μου εμπειρία σε μια αντίστοιχη υπόθεση.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, σε περιπτώσεις που έχει χαθεί ο φάκελος από την πολεοδομία κι έχουμε μόνο το στέλεχος, τότε ΔΕΝ μπορούμε να εκδώσουμε βεβαίωση 4014. Δεν έχουμε στη διάθεσή μας τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου.

Δεν μπορούμε να στηριχτούμε στα σχέδια της σύστασης. Αυτά δεν είναι εγκεκριμένα.

Η μόνη διέξοδος είναι με το έγγραφο της απώλειας του φακέλου, να γίνει ολική ή μερική ανασύσταση φακέλου στην οικεία πολεοδομία, να αποκτήσουμε εγκεκριμένα σχέδια και στη συνέχεια να προβούμε στην έκδοση βεβαίωσης 4014.

Οι συνάδελφοι μηχανικοί που δεν ακολουθούν αυτή τη διαδικασία (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα) αυθαιρετούν!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Ιάσωνα.

Επίσης αναλαμβάνουν ατομικά την ευθύνη για το πολεοδομικό σύνομο του περιγράμματος ως προ 55 αντί της πολεοδομίας, με τις όποιες συνέπειες μπορεί να εχει αυτό σε μελλοντική αμφισβήτηση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω τραγικο να διδεται βεβαιωση διχως ανασυσταση...

Λες και το μοναδικο που μας απασχολει ειναι το περιγραμμα...

Λες και ξερουμε ποσα διαμερισματα ειχε μελετηθει στην Πολεοδομια να εχει ο καθε οροφος η σε τι θεση και με τι διαστασεις επρεπε να ειναι το κλιμακοστασιο και οι λοιποι κοινοχρηστοι χωροι...

Λες και ξερουμε αν ειχε φωταγωγους που δεν κατασκευαστηκαν, αν ειχε ημιυπαιθριους χωρους, ανοικτους η κλειστους η κι εγω δεν ξερω τι...

 

Εχω ακουσει κι αλλους συναδελφους με την κλασσικη ατακα "ελα μωρε" να δινουν βεβαιωση χωρις να εχουν στα χερια τους εγκεκριμενα σχεδια...

Τι να πω... Λυπαμαι πολυ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε φακελο πολεοδομιας ανευρεθησαν ΟΛΑ τα σχεδια, ΠΛΗΝ του 3ου και τελευταιου οροφου...

Η οικοδομη αποτελειται απο ανωγειο, 1ο, 2ο και 3ο τυπικο οροφο.

Βρεθηκαν σχεδια 1ου και 2ου τυπικου οροφου αλλα τα του 3ου εξαφανισμενα.

Οροφοδιαμερισματα, τυπικοι οροφοι, προκυπτει και απο τα νουμερα στο στελεχος της αδειας.

 

Θα βεβαιωνατε με τα σχεδια 1ου και 2ου, εφοσον συμφωνουσαν με την πραγματικη κατασταση η θα προχωρουσατε σε ανασυσταση?

Link to comment
Share on other sites

Στηριζόμενος, τόσο στο διάγραμμα κάλυψης, όσο και στις κατόψεις 1ου και 2ου, ναι θα εξέδιδα βεβαίωση 4014 αν όλα ήταν ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

...εκτός κι αν ο 3ος είναι σε εσοχή, οπότε υπάρχει η επιφύλαξη του πόσο μπροστά μπορεί να ήρθε τελικά το διαμέρισμα. Αν και ο 3ος όροφος δεν είναι ψηλά και υποθέτω δεν είναι σε εσοχή. Απλά επειδή δεν περιλαμβάνεται σε κάτοψη τυπικού ορόφου, το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα εκδίδατε βεβαίωση μεταβιβασης καταστήματος βάσει της θεωρημένης κάτοψης από τη Διεύθυνση Υγιεινής της Νομαρχίας (με στρογγυλή σφραγίδα) στη περίπτωση που δεν υπάρχουν τα εγκεκριμένα σχέδια στο αρχείο της πολεοδομίας?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.