Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Φιλος μηχανικος που πηγε στο νοσοκομειο γτ δεν ηταν καλα, πληρωσε κανονικα 85Ε για εξετασεις.

Ασφαλισμενος κανονικα στο Τσμεδε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι γίνεται και εδώ στην Αθήνα. Πληρώνεις και μετά με απόδειξη γιατρού και γνωμάτευση από το νοσοκομείο πας και στα πιστώνουν σε λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

 

"... ασφαλιστικά ο µηχανικός δεν υπάγεται ποτέ στην κατηγορία του ανέργου καθόσον, ακόµα και όντας µισθωτός και έχοντας απολέσει την θέση εξαρτηµένης εργασίας

του, αυτοµάτως αντιµετωπίζεται ασφαλιστικά ως ελεύθερος επαγγελµατίας, ενώ όντας ελεύθερος επαγγελµατίας ακόµα και αν πραγµατικά δεν ασκεί το επάγγελµα δεν υφίσταται γι’ αυτόν κατάσταση

ανεργίας..."

 

 

Για δειτε και αυτο παιδια: http://www.enikos.gr...s_sto_TEE_.html

Εχεις καταφέρει να μην χαθεί η μπάλλα, όπως χάθηκε σε μένα πχ :smile: . Γιατί μετά......δεν μαζεύοται με την καμία σου λέω!!

πλεον μαγκες παει το πλεονεκτημα που ειχε ενας νεος μηχανικος για εταιρεια, δηλαδη το οτι ηταν φθηνος ασφαλιστικα, οποτε συμψηφιζονταν το κοστος για την εκπαιδευση του.

 

αλλα ειπαμε, οι μηχανικοι δεν εχουν ανεργια...

 

μεχρι αποδειξεως του εναντιον ομως...κοντοζυγωνει η ωρα αμοιβαδες του εταα.....

 

Αρχικά +1000 ειδικά sundance, τα λες ωραία, θα τα πούμε και με μηνύματα..

 

Για τα παραπάνω....

 

Προσωπικά 2 χρόνια γραμμένη, τον τελευταίο χρόνο δε πληρώνω, δεν ασχολούμαι και προφανώς θα κάνω παύση-διαγραφή και ό,τι ακολουθεί και ας μη με ξαναγράψουν μετά, θα είναι αστείοι και ας μείνουν να πληρώνουν μόνοι τους . (ikaros13 μια από τα ίδια και εγώ!)

Και για τα προγράμματα του ΕΣΠΑ για τους καταρτιζόμενους ανέργους μηχανικούς και μη, επειδή συμμετέχω σε ένα, για να μη τρολλάρω, θα το γράψω ως εξής..

 

"ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑμεΑ δικαιούται π.χ. 5,35 Ε/ώρα σε σχέση με τα 4,85Ε των υπολοίπων(μικτά). Λογικό. Αλλά αν π.χ.το κωφό άτομο τυχαίνει να είναι μηχανικός, δεν δικαιούται επίδομα ΑμεΑ. Είσαι μηχανικός? Δεν είσαι άνεργος... και προφανώς ούτε άτομο με ειδικές ανάγκες."

Link to comment
Share on other sites

μονη μας ελπιδα ΣτΕ!!!!!

 

Σωστά...παίζει να έχουν βγει στη σύνταξη τα παιδιά σου πρώτα και μετά να δικαιωθείς...

Link to comment
Share on other sites

το βιβλιαριο ειναι ΛΕΥΚΟ....τα λεφτα πουχω απρει 8 χρονια απο τσμεδε ειναι ΜΗΔΕΝ.......καιφανταζομαι σαν εμενα ειναι πολλοι

 

μετα σου λενε οτι επεσε τοταμειο εξω :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε ,τι ημερομηνία πληρωμής έχει το ειδοποιητήριο β' εξαμήνου 2012? (Δεν το έχω πάρει ακόμα)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

31/10/2012 συνάδελφε (δεν ήταν έυκολο να το βρω μέσα στην στοίβα των απλήρωτων ειδοποιητηρίων... :( )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

31/10/2012 συνάδελφε (δεν ήταν έυκολο να το βρω μέσα στην στοίβα των απλήρωτων ειδοποιητηρίων... :( )

 

Μη νιώθεις άσχημα. Εγώ πλέον εκτός των απλήρωτων 6μηνου, έχω και 7,5 χιλιάρικα παλιό χρέος. Με μεγάλη χαρά (στα όρια του σαδισμού), θα συνεχίσω έτσι και θα τους δώσω κάτι όταν θα τους βλέπω είτε να καταρρέουν και θα μου διαγράψουν το 100% των προσαυξήσεων ή να σοβαρεύονται και να πειστώ ότι αξίζει να τα πάρουν. Αλλιώς ούτε 1 Ευρώ που θα κουρευτεί από τους αλήτες διοικητές της ΤτΕ και τους "υπουργούς" Εργασίας. Το ίδιο άλλωστε αποφάσισα να κάνω και με το φόρο. Ψίχουλα μου ζήτησαν (αναλογικά με άλλους πάντα), αλλά δεν πρόκειται να τους τα δώσω επίτηδες. Είναι το τελευταίο (αν και υποψιάζομαι το ισχυρότερο "χαρτί" μας). Εφόσον ο Έλληνας απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι ανίκανος να διεκδικήσει το προφανές δίκιο του όταν του βάλουν μπροστά του στολές (είτε κοστούμια ή αστυνομικές φόρμες και κράνη-στα μεν πρώτα του βγαίνει "σεβασμός" και υποκλίνεται στον κάθε απατεώνα, στα δε δεύτερα φοβάται και το βάζει στα πόδια), θέλω να πιστεύω ότι θα δοθεί η λύση τελικά με την άλλη οδό.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.