Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Το θέμα είναι μια χαρά ως τώρα.... γιατί πάτε να το γ...τε με προσωπικές αντεγκλήσεις??? Παρακαλώ κι οι δυο (akius & thodoris1982) να ηρεμήσετε.....

Άλλο είναι το θέμα κι όχι πως φθάσαμε ως εδώ.

 

συγγνωμη προσωπικα

αλλα αν ακομα και τωρα τα λεφτα πανε στον ΚΑΙΑΔΑ τοτε θαχουμε ΣΥΝΕΧΩΣ αυξησεις στις εισφορες μας χωρις αντικρισμα

 

οι δικες μας εισφορες ειναι ΚΑΘΑΡΑ αυξημενες για να βουλωσουν τρυπες ΑΛΛΟΥ......και οσο αυτες οι τρυπες δεν κλεινουν γιατι δεν αλλαζουν νοοτροπια οι κομματαρχες τοτε ΕΣΑΕΙ ο μηχανικος θα πληρωνει αυξημενες εισφορες

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρωτα απ'ολα καλο θα ηταν να διασκευασεις το προηγουμενο σου μηνυμα. Ξεπερνας καθε οριο και αναγαγεις διαφορετικες αντιληψεις σε προσωπικο θεμα.

 

Akius μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει τα κειμενα μου καλα.

 

Σου ειπα εγω πως δεν φταινε τα κομματα σε καθε τους εκδοχη? Ειδες εμενα ποτε να χαιδευω ολα τα πεπραγμενα των τελευταιων 40 ετων? Σε πληροφορω πως πολλους απο τους χειροτερους ανθρωπους που εχω γνωρισει στην ζωη μου τους εχω γνωρισει μεσα στους διαφορους κομματικους σωληνες. Μαλιστα για να στο κανω πιο σαφες θεωρω πως οι φοιτητικες παραταξεις ειναι ισως το χειροτερο κομματι της Ελληνικης νεολαιας.

 

Αλλο ομως αυτο και αλλο αυτο που προσπαθεις να με πεισεις εσυ και πολλοι αλλοι σαν και σενα. Οτι δηλαδη για ολα τα δεινα της χωρας ευθυνονται 5-10-20-100-500 η κατι χιλιαδες ατομα σε ολη την Ελλαδα ενω ο φτωχος και τιμιος λαος δεν εφταιγε σε τιποτα.

 

Ε λοιπον τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι. Το συντριπτικα μεγαλυτερο κομματι των πολιτων εχει ευθυνες για το καταντημα της χωρας. Εκτος αν εσυ πιστευεις πως ολοι οι δ.υ. ειναι κομματικα στελεχη παροτι απο το 1998 μεγαλο μερος των προσληψεων γινονταν μεσω ΑΣΕΠ, οτι οι χιλιαδες ελευθεροι επαγγελματιες που φοροδιαφευγουν ειναι ολοι κομματικα στελεχη, οι υπαλληλοι που παιρνουνε μιζες ειναι ολοι κομματικα στελεχη, οι κατασκευαστες που δηλωνανε αλλη τιμη απο αυτη που παιρνανε στα συμβολαια ειναι ομοιως η μηπως οι Μηχανικοι που καθε τρεις και λιγο πιεζαν το κρατος για να αυξανει τις ελαχιστες κ.λ.π.

 

Λοιπον καποια στιγμη το παραμυθακι αυτο πρεπει να τελειωνει μια και καλη.

 

Αληθεια μεχρι το 2009 που τα δυο μεγαλα κομματα παιρνανε ποσοστα σχεδον στο 90% ποιος τους ψηφιζε? Οι εξωγήινοι?

Τοτε βεβαια εσυ και πολλοι αλλοι τα βρισκατε ολα ωραια γιατι υπηρχε χρημα. Και αν καποιο ρουσφετι δεν γινοταν τοτε πηγαιναμε στον "απεναντι" και ζηταγαμε το ρουσφετι. Τωρα λοιπον τελειωσε το χρημα και εσυ και πολλοι αλλοι "εκπληκτοι" καταλαβατε για το κακο ΠΑΣΟΚ που σας κατεστρεψε η τα κακα αλλα κομματα...Ενω οσο το "συστημα" δουλευε καλα δεν ετρεχε μια....

 

Αυτο που γινεται σημερα ειναι μια προσγειωση στον πραγματικο κοσμο και για σενα και για πολλους αλλους. Εναν κοσμο οπου πρεπει να ξοδευεις λιγοτερα απ' οσα εχεις, εναν κοσμο που δεν μπορεις να παριστανεις τον επιχειρηματια με κρατικη προστασια, εναν κοσμο που δεν μπορεις να ζητας αυτοτελη φορολογηση για σενα και κλιμακα για τους αλλους, εναν κοσμο που δεν μπορει το δημοσιο να μισθοδοτει χιλιαδες αχρηστους υπαλληλους, εναν κοσμο που το κρατος δεν μπορει να προσφερει στους πολιτες τα παντα τζαμπα την ιδια στιγμη που οι πολιτες κοιταζουν πως θα φοροδιαφυγουν, εναν κοσμο που δεν μπορεις να βγαζεις 5 φορες τους επιστημονες που θες και μετα να αναρωτιεσαι γιατι δεν βρισκουν δουλεια, εναν κοσμο που ο καθε πολιτης θα πρεπει να αγωνιζεται καθε μερα για την επιβιωση και οχι να περιμενει να γινει πλουσιος μεσα σε 3 χρονια, εναν κοσμο οπου αν δεν εισαι ανταγωνιστικος θα σου παρει καποιος αλλος τον πελατη / επενδυση. Ε , λοιπον εγω σε καλωσοριζω σε αυτο τον κοσμο!

 

Υ.Γ. Αν το "παρτυ" οπως λες συνεχιζοταν δεν θα ειχαν φυγει ολα τα ρουσφετια και ολοι οι βολεμενοι προς Συριζα, Καμμενο και ΧΑ. Το οτι τα πρωην μεγαλα κομματα αδειασαν σημαινει πως το μαγαζι δεν μπορει να προσφερει στην πελατεια πια αυτα που θελει και η πελατεια εφυγε προς αλλους υποψηφιους βολευτες.

 

Υ.Γ.2. Μεσα στις πολιτικες παραταξεις και σε ολα τα κομματα υπαρχουν και ανθρωποι καλοι και λαμογια. Το να γενικευεις τα παντα ειναι ενδειξη φασιστικης αντιληψης που εχεις για τους συμπολιτες σου.

 

Υ.Γ.3. Το οτι οπως μες λες δεν ανηκεις πουθενα δεν σε κανει και Αγγελο. Μην νομιζεις λοιπον πως οποιος ερχεται εδω μεσα και παριστανει τον "ανευ" χρωματος ειναι και αναμαρτητος.

 

Σαν συμβουλη μονο να σου πω να προσπαθησεις να ηρεμησεις λιγο γιατι ειναι προφανες πως εισαι πολυ πιεσμενος. Ουτε τα προβληματα λυνονται ετσι και μονο στην υγεια σου κανεις ζημια. Με τοσο εχθρα και φανατισμο μεσα σου ειναι αδυνατον να απολαυσεις την ζωη.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ πες ότι δεν το χρειάζεσαι. Θα γλιτώσεις 65€ τον χρόνο, είναι αμελητέο ποσό.

Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική. Το ΤΣΜΕΔΕ χρειάζεται μόνο αν θέλεις να παρέχεις υπηρεσίες μηχανικού (μελέτη - επίβλεψη) .

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτές οι υπηρεσίες, μπορείς να εργαστείς και χωρίς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έχεις δικαίωμα να εργαστείς ως υπάλληλος με ΙΚΑ σε οποιαδήποτε επιχείρηση, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται σφραγίδα μηχανικού.

Έχεις δικαίωμα να εργαστείς ως δημόσιος υπάλληλος με ασφάλεια δημοσίου, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται σφραγίδα μηχανικού.

Έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις ένα κατάστημα (καφενείο, μαγαζί με επώνυμα ρούχα, franchise, οτιδίποτε) και να ασφαλιστείς στο ΕΤΑΑ. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι σφραγίδα μηχανικού.

 

Γι'αυτό λένε πως το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει την ιδιότητα. Θέλεις να έχεις δικαίωμα υπογραφής; Θα ασφαλιστείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν θέλεις; Απλά δεν γράφεσαι και κάνεις όποιο άλλο επάγγελμα θες.

 

Το θεμα μας είναι το πως θα ανταπεξέλθουμε στις υπέρογκες αυξήσεις του ΤΣΜΕΔΕ όσοι επιλέξαμε να ασκήσουμε το επάγγελμα του μηχανικού και έχουμε ήδη επενδύσει χιλιάδες ώρες διαβάσματος (για νόμους, εγκυκλίους, κανονισμούς) και δεκάδες χιλιάδες ευρώ για το γραφείο (έπιπλα, υπολογιστής, Plotter, λογισμικό, κτλ). Από την μια δυσκολευόμαστε να ανταπεξέλθουμε στις υποχρεώσεις μας και από την άλλη δεν μπορούμε να αντέξουμε να χάσουμε όσα έχουμε επενδύσει στην δουλειά μας.

 

Συνάδελφε δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

Για να εργαστώ σερβιτόρος πρέπει να πληρώνω και ΤΣΜΕΔΕ.

Για να μην πληρώνω και ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να ξεγραφτώ από αυτό.

Για να ξεγραφτώ από αυτό πρέπει να παραδώσω την σφραγίδα και να διαγραφώ από το ΤΕΕ.

Ευτυχώς που δεν μας ζητάνε να καταθέσουμε και το πτυχίο....

Ισχύουν αυτά σε όλους τους κλάδους;

Και αφού δεν ισχύουν, σε τι διαφέρουμε εμείς από τους άλλους κλάδους.

Και αφού διαφέρουμε γιατί σε όλα τα άλλα μας φέρονται το ίδιο;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι μηχανικοί συμφωνείτε με την πρόταση του ΤΕΕ που εκφράζει ο πρόεδρός μας στο site του ΤΕΕ για να συμπληρώσουμε το υπόδειγμα της αίτησης Ένστασης προς το ΔΣ του ΕΤΑΑ ? Ποιά είναι η γνώμη σας? Πρέπει να γίνει από όλους μας αυτή η κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι, δεν πρέπει να ξανακάνουμε εκλογές.....

Δεν αξίζουν στον ελληνικό λαό οι εκλογές......

Ποιός ο λόγος λοιπόν;;;;;

 

Να δουλέψουν τα ΜΜΕ, οι τυπογραφικές, οι διαφημιστικές, οι κομματικοί στρατοί κλπ κλπ ... λίγο το έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι οποια πραξη αντιδρασης ειναι καλη....

 

απλα θεωρω οτι ως μηχανικοι εχουμε μεγαλοι ευθυνες που το αφησαμε τελευταια στιγμη.....και δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω....

οταν ερχοντουσαν τα λεφτα προσωπικα δεν ασχοληθηκα λες και δεν θα με αγγιζε

 

απο τους συνδικαλιστες μας τι περιμεναμε απο την στιγμη που αυτων ''αλλοι'' πληρωνουν το τσμεδε τους

 

 

υγ να τελειωνει το θεμα θοδωρη γιατι το κουρασαμε....δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω ουτε με θεωρω αναμαρτητο ...οσο για τις ευθυνες ο φτωχος που ενας πολιτικος τουδωσε ενα μαιμου επιδομα πιο πολλες ευθυνες θα ζητησω απο τον πολιτικο...ειναι θεμα αναλογιων....

οσο για τα κομματα δες οτι ο πρωθυπουργος απο κινητικοτητα-διαθεσιμοτητα ΕΞΑΙΡΕΙ αυτους που δορισε στα μουσεια ως υπουργος πολιτισμου να δεις αν οντως το παρτυ τελειωσε......μπορω να σου αναφερω και αλαλ παραδειγματα γιατι οι γνωστοι μου ανηκουν σε κομματικους στρατους επομενως μαθαινω τι γινεται

 

ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε γιατι το κουρασαμε και κουρασαμε και τους συναδελφους....

υγ 2 μπας και αριστεριζεις ? γιατι την ατακα οτι εχεις φασιστικη αντιληψη συνηθως την χρησιμοποιουν οι ''αριστεροι '' (χαριν αστεισμου 8-) )

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ πες ότι δεν το χρειάζεσαι. Θα γλιτώσεις 65€ τον χρόνο, είναι αμελητέο ποσό.

Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική. Το ΤΣΜΕΔΕ χρειάζεται μόνο αν θέλεις να παρέχεις υπηρεσίες μηχανικού (μελέτη - επίβλεψη) .

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτές οι υπηρεσίες, μπορείς να εργαστείς και χωρίς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έχεις δικαίωμα να εργαστείς ως υπάλληλος με ΙΚΑ σε οποιαδήποτε επιχείρηση, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται σφραγίδα μηχανικού.

Έχεις δικαίωμα να εργαστείς ως δημόσιος υπάλληλος με ασφάλεια δημοσίου, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται σφραγίδα μηχανικού.

Έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις ένα κατάστημα (καφενείο, μαγαζί με επώνυμα ρούχα, franchise, οτιδίποτε) και να ασφαλιστείς στο ΕΤΑΑ. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι σφραγίδα μηχανικού.

 

Γι'αυτό λένε πως το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει την ιδιότητα. Θέλεις να έχεις δικαίωμα υπογραφής; Θα ασφαλιστείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν θέλεις; Απλά δεν γράφεσαι και κάνεις όποιο άλλο επάγγελμα θες.

 

Το θεμα μας είναι το πως θα ανταπεξέλθουμε στις υπέρογκες αυξήσεις του ΤΣΜΕΔΕ όσοι επιλέξαμε να ασκήσουμε το επάγγελμα του μηχανικού και έχουμε ήδη επενδύσει χιλιάδες ώρες διαβάσματος (για νόμους, εγκυκλίους, κανονισμούς) και δεκάδες χιλιάδες ευρώ για το γραφείο (έπιπλα, υπολογιστής, Plotter, λογισμικό, κτλ). Από την μια δυσκολευόμαστε να ανταπεξέλθουμε στις υποχρεώσεις μας και από την άλλη δεν μπορούμε να αντέξουμε να χάσουμε όσα έχουμε επενδύσει στην δουλειά μας.

 

 

με την λογική σου ΟΛΟΙ μετα τα 18 να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ασφαλισμένοι σε κάποιο ταμείο ασχετως αν δουλεύουν ή όχι.¨Ωστε να έχουν το δικαίωμα να εργαστούν.

Τι διαβάζουμε θεε μου....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

Για να εργαστώ σερβιτόρος πρέπει να πληρώνω και ΤΣΜΕΔΕ.

Για να μην πληρώνω και ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να ξεγραφτώ από αυτό.

Για να ξεγραφτώ από αυτό πρέπει να παραδώσω την σφραγίδα και να διαγραφώ από το ΤΕΕ.

Ευτυχώς που δεν μας ζητάνε να καταθέσουμε και το πτυχίο....

Ισχύουν αυτά σε όλους τους κλάδους;

Και αφού δεν ισχύουν, σε τι διαφέρουμε εμείς από τους άλλους κλάδους.

Και αφού διαφέρουμε γιατί σε όλα τα άλλα μας φέρονται το ίδιο;

 

sdim διάβασετό ξανά αρκετές φορές να το εμπεδώσεις..... Αρκετές, δεν είναι δύσκολο...

 

Και μετά πες μου για τη συντεχνία ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ για να αρπάζουν τα λαμόγια τα λεφτά όσων τόλμησαν να σπουδάσουν μηχανικοί.... Ασε τις σφραγίδες και τις σαχλαμάρες.... Δεν ασχολούνται όλοι με μελάνια και ταμπόν....

Εγω ρε φίλε στο ξαναλέω γουστάρω να κάθομαι σπίτι και να τα ξύνω.....Γιατί μου τα ζαλίζει το ΤΣΜΕΔΕ κάθε εξάμηνο??? Δεν θέλω ασφάλεια βρε αδερφέ....έχω δική μου...

Θέλω να δουλέψω σαν σερβιτόρος σε καφέ που έχει κάτι καλά κομμάτια.... Ο Μπάμπης θέλει να με έχει με ΙΚΑ...Το ΤΣΜΕΔΕ τι ζόρι τραβάει?

Επειδή κάποτε πιτσιρικάς είχα την έμπνευση να σπουδάσω μηχανικός, να μου τσαμπουνάει ταμείο μηχανικού εφ'όρου ζωής?

Γιατί πρέπει να κουβαλάω ένα ΤΣΜΕΔΕ συνεχώς? Τώρα που κάθομαι να μην πληρώνω κανένα ταμείο και να είμαι άνεργος κανονικά......Τι νομίζουν ότι θα τα πάρουν από μενα ή δεν θα βρώ άλλους τρόπους να τους την κάνω??

Μετά σου λένε κατέθεσε άδεια κτλ....Τι σχέση έχει η άδεια, το πτυχίο, με το ΤΣΜΕΔΕ......Ασε που η συντεχνία δεν επιτρέπει να καταθέσεις άδεια για τους πιο πάνω απλούς λόγους γιατί θα χάσουν τα γκαφρά....Λες και θα τα πάρουν χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.