Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης


Recommended Posts

Σωστά!

 

Όσον αφορά την "πρακτική" πλευρά του ζητήματος, αν έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου, η δήλωση μπορεί να προχωρήσει σε κατάσταση οριστικής υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδή θα μου το βγάλει σαν επιλογή στο σύστημα με την πρώτη υποβολή; ή όταν θα βγάλω την εντολή πληρωμής αυτός θα πληρώσει το 30% και μετά θα με αφήσει να εκδόσω βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι στη διαδικασία. Θα πρέπει να πληρωθεί το παράβολο και το τέλος υπέρ ΤΕΕ και στη συνέχεια κάποιες δόσεις, ώστε συνολικά να έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου. Μετά, μπορείς να κάνεις υποβολή και η δήλωσή σου να μεταφερθεί σε κατάσταση οριστικής υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Μεταφορά από 4014

έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου

πριν την μεταφορά

 

τώρα στον 4178

δεν μου βγάζει βεβαίωση

 

μήπως πρέπει να πληρωθεί το 30% του προστίμου του 4178?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Μεταφορά από 4014

έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου

πριν την μεταφορά

 

τώρα στον 4178

δεν μου βγάζει βεβαίωση

 

μήπως πρέπει να πληρωθεί το 30% του προστίμου του 4178?

1. πληρώθηκε το ΤΕΕ;

2. αν το νέο πρόστιμο είναι μεγαλύτερο και αλλάζουν και τα τετραγωνικά ή τα κουτάκια τους, 

τότε θα πρέπει να πληρωθεί το νέο 30%

αν το νέο πρόστιμο είναι μεγαλύτερο αλλά δεν αλλάζουν τα τετραγωνικά ή τα κουτάκια τους

(και αλλάζουν μόνο οι συντελεστές προσαύξησης κλπ)

τότε το νέο πρόστιμο θα αγνοηθεί και θα παραμείνει το παλιό

(φαντάζομαι ότι μιλάμε για δήλωση πληρωμένη, γιατί αν είναι με δόσεις τότε θα ισχύσει το νέο πρόστιμο σε κάθε περίπτωση)

Αν σκοπεύεις να αλλάξεις το πρόστιμο, θα έλεγα να μην βγάλεις βεβαίωση μόλις πληρωθεί το ΤΕΕ και πριν αλλάξεις τη δήλωση.

Θα ήταν λίγο πονηριά, και ενδεχομένως επικίνδυνο για τον νέο ιδιοκτήτη

(θα είναι λίγο σαν να κάνεις νέα δήλωση πάνω στην παλιά)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφε

 

έχει πληρωθεί το ΤΕΕ

είχαμε διαφορά στο πρόστιμο κατά την μεταφορά

(έβαλα υπέρβαση κάλυψης, που δεν είχα δηλώσει στον 4014)

 

συνολικό πρότιμο 9000

υπόλοιπο προς πληρωμή 4200

 

μήπως πρέπει να κάνω ξανά υποβολή για να μπορώ να πάρω βεβαιώση?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω πληρώσει το 30% του προστίμου.

 

Πρέπει υποχρεωτικά να προχωρήσω σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής για να εκδώσω βεβαίωση ή

 

μπορώ να την εκδώσω με νέα δήλωση, αναγράφοντας "ΚΑΤ ΈΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ν. 4117/2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΤΗΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘΜ. ...... ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ", διατηρώντας την αρχική δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής.

 

Η δεύτερη επιλογή με εξυπηρετεί καλύτερα διότι μπορούν να γίνουν διορθώσεις εκ των υστέρων χωρίς να απαιτείται αίτηση στον διαχειριστή κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρώσει το 30% του προστίμου.

 

Πρέπει υποχρεωτικά να προχωρήσω σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής για να εκδώσω βεβαίωση ή

 

μπορώ να την εκδώσω με νέα δήλωση, αναγράφοντας "ΚΑΤ ΈΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ν. 4117/2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΤΗΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘΜ. ...... ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ", διατηρώντας την αρχική δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής.

 

Η δεύτερη επιλογή με εξυπηρετεί καλύτερα διότι μπορούν να γίνουν διορθώσεις εκ των υστέρων χωρίς να απαιτείται αίτηση στον διαχειριστή κλπ.

Είσαι σε δύσκολη θέση.

Αν βγάλεις βεβαίωση από τη δήλωση, αυτή θα έχει ήδη λήξει. (εγώ δεν αλλάζω ποτέ ημερομηνία αυτοψίας για λόγους ασφαλείας)

Νομίζω πρέπει να βγάλεις καινούρια βεβαίωση με καινούρια αυτοψία, 

και να βρεις τρόπο να σιγουρευτείς ότι ο συμβολαιογράφος και ο αγοραστής θα παραλάβουν και τη δήλωση που φαίνεται το ποσοστό εξόφλησης, 

και όλα τα σχετικά της δήλωσης που θα αναλάβει πλέον ο νέος ιδιοκτήτης (σχέδια κλπ)

Αν του έπαιρνες και μία εξουσιοδότηση / Υ.Δ. ωραία που θα ήταν!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχει λήξει? 2 μήνες ισχύει.

Ο συμβολαιογράφος και να μην παραλάβει την δήλωση (που θα την παραλάβει διότι εκεί περιγράφονται και οι λεπτομέρειες της ρύθμισης), θα την αναζητήσει διότι η βεβαίωση θα αναφέρει " ...ΤΗΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘΜ. ...... ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ"

 

Το ερώτημά μου είναι μήπως δεν επιτρέπεται πλέον αυτή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 4

 

4. Κατ' εξαίρεση, μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου ή ποσοστού 30% αυτού, επιτρέπεται, για το ίδιο χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο, η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, τη δε υποχρέωση ολοκλήρωσης της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.