Jump to content
  • Θέσεις Εργασίας Μηχανικών στην Θεσσαλονίκη
moneftsis

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης

Recommended Posts

 Δημήτρη, μπορώ στην βεβαίωση να επικαλεστώ τον Ν4117/13 ή δεν ισχύει άλλο?  

 

("ΚΑΤ ΈΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ν. 4117/2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΤΗΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘΜ. ...... ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί να έχει λήξει? 2 μήνες ισχύει.

Ο συμβολαιογράφος και να μην παραλάβει την δήλωση (που θα την παραλάβει διότι εκεί περιγράφονται και οι λεπτομέρειες της ρύθμισης), θα την αναζητήσει διότι η βεβαίωση θα αναφέρει " ...ΤΗΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘΜ. ...... ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ"

 

Το ερώτημά μου είναι μήπως δεν επιτρέπεται πλέον αυτή η διαδικασία.

η βεβαίωση όμως έχει φιξ κείμενο που δεν μπορείς να το πειράξεις. Γι' αυτό λέω να το εξασφαλίσεις εσύ με κάποιο μαγικό τρόπο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω πληρώσει το 30% του προστίμου.

 

Πρέπει υποχρεωτικά να προχωρήσω σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής για να εκδώσω βεβαίωση ή

 

μπορώ να την εκδώσω με νέα δήλωση, αναγράφοντας "ΚΑΤ ΈΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ν. 4117/2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΤΗΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘΜ. ...... ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ", διατηρώντας την αρχική δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής.

 

Η δεύτερη επιλογή με εξυπηρετεί καλύτερα διότι μπορούν να γίνουν διορθώσεις εκ των υστέρων χωρίς να απαιτείται αίτηση στον διαχειριστή κλπ.

Από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ:

 

9. ΕΚΔΟΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ (μέσω δήλωσης αυθαιρέτου)

Για να εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης μέσω δήλωσης αυθαιρέτου Ν.4178/2013, θα πρέπει να προχωρήσετε σε οριστική υπαγωγή, δηλώνοντας υπεύθυνα ότι έχετε στην κατοχή σας όλα τα απαιτούμενα σχέδια/στοιχεία και θα τα υποβάλλετε ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας (βλ. παρ. 1 άρθρου 2 της ΥΑ 2254/2013)

Ü Η προώθηση της δήλωσης σε οριστική υπαγωγή, μπορεί πλέον να γίνει και μετά την καταβολή τουλάχιστον του 30% του συνολικού ποσού προστίμου.

Πριν την προώθηση σε οριστική υπαγωγή, βεβαιωθείτε ότι στην τεχνική σας έκθεση έχετε κάνει ειδική μνεία για την καταβολή του 30% του προστίμου καθώς και για την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας  (βλ. αναλυτικά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 2 της ΥΑ 2254/2013)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.