Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
moneftsis

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης

Recommended Posts

Αφου δεν έχει ψηφιστεί ακόμα σιγά μην τρέξουν να το κάνουν.Παράνομο θα είναι.Υπομονή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή η μόνη λύση είναι να πληρωθεί ολόκληρο το ποσό της τακτοποίησης προκειμένου να πάρει κάποιος την πολυπόθητη βεβαίωση μεταβίβασης? Αν ξανακλείσει το σύστημα του ΤΕΕ (πράγμα που είναι πιθανό) θα μπορεί αυτό να γίνει χειρόγραφα σύμφωνα με τo ΦΕΚ 211?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να κλείσει το σύστημα του ΤΕΕ (που θα κλείσει την ερχόμενη Πέμπτη) ΟΛΑ γίνονται.... (βεβαίως πρέπει να έχει εξοφληθεί το σύνολο του προστίμου εκτός κι αν προλάβουν και βγάλουν το ΦΕΚ με το 30% που το θεωρώ απίθανο έως 31.1.2013).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να έχουμε και "επίσημη¨απάντηση, έστειλα ερώτηση στο τεε για το αν έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα πληρωμής του 30%

για τη πραγματοποίηση συμβολαίων και μου απάντησαν:

Η εφαρμογή των νέων ρυθμίσεων (έκπτωση 10% κλπ) που ανακοινώθηκαν από το ΥΠΕΚΑ στις 11.9.2012 (http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=2014&language=el-GR)

θα υλοποιηθεί μετά την έκδοση των νομοθετικών παρεμβάσεων που προαναγγέλθηκαν, οπότε θα γίνουν γνωστές οι σχετικές προϋποθέσεις

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή, ...πιασ' τ' αυγό και κούρευτο!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε βόδια του ΤΕΕ και του ΥΠΕΚΑ, ο κόσμος θέλει να κάνει μεταβιβάσεις και γονικές παροχές μήπως και αυξηθούν οι αντικειμενικές.

 

Αλλάξτε επιτέλους το σύστημα ώστε να δέχεται την πληρωμή του 30%.....!!

 

Ακόμη δεν έχει ψηφιστεί η παράταση των αυθαιρέτων ?

 

Υ.Γ. Αυτός ο υφυπουργός ο ΠΑΟΚτζης....δεν μου γεμίζει το μάτι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φ.Ε.Κ. τεύχος Α', αρ. φύλλου 237/5-12-2012

 

 

Άρθρο 14

Ρύθμιση θεμάτων αυθαιρέτων

1. Η περίπτωση στ) της παρ.2 του άρθρου 23 του

ν. 4014/2011 (Α΄ 209) αντικαθίσταται ως εξής:

“στ. για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή

η καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού προστίμου έως 31/01/2013, όπως ορίζεται

στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον

παρόντα νόμο”

2. Στην παρ. 8 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 προστίθεται περίπτωση στ ως εξής:

«στ. Σε περίπτωση καταβολής ποσοστού 30% του συνολικού ποσού προστίμου έως 31/01/2013

παρέχεται έκπτωση 10% επί του συνολικού ποσού. Οι επόμενες προς εξόφληση δόσεις

κατανέμονται αντιστοίχως.

3. Η ισχύς της διάταξης της περίπτ. γ της παρ. 8 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 αναστέλλεται

μέχρι την 31/01/2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έγινε τελικά?

 

Το ΦΕΚ βγήκε,αλλά το σύστημα δεν προσαρμόστηκε,ενώ ισχύει αυτό που λέει ο nik απο πάνω.

 

Φ.Ε.Κ. τεύχος Α', αρ. φύλλου 237/5-12-2012

 

 

Άρθρο 14

Ρύθμιση θεμάτων αυθαιρέτων

1. Η περίπτωση στ) της παρ.2 του άρθρου 23 του

ν. 4014/2011 (Α΄ 209) αντικαθίσταται ως εξής:

“στ. για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή

η καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού προστίμου έως 31/01/2013, όπως ορίζεται

στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον

παρόντα νόμο”

2. Στην παρ. 8 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 προστίθεται περίπτωση στ ως εξής:

«στ. Σε περίπτωση καταβολής ποσοστού 30% του συνολικού ποσού προστίμου έως 31/01/2013

παρέχεται έκπτωση 10% επί του συνολικού ποσού. Οι επόμενες προς εξόφληση δόσεις

κατανέμονται αντιστοίχως.

3. Η ισχύς της διάταξης της περίπτ. γ της παρ. 8 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 αναστέλλεται

μέχρι την 31/01/2013.

 

Μήπως μπορούμε να εκδόσουμε χειρόγραφη βεβαίωση? Οι αντικειμενικές δεν ξέρω αν θα αυξηθούν άμεσα,αλλά όσον αφορά τις γονικές θα μειωθεί το αφορολόγητο που είναι στις 150.000 στο μισό...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα απαιτείται βεβαίωση από το ΤΕΕ για την εξόφληση αυτού του 30% του συνολικού προστίμου, η οποία βεβαίωση θα προσκομίζεται στον συμβολαιογράφο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και ορθώς...το θέμα είναι τι κάνουμε μέχρι να δεήσει το ΤΕΕ να προσαρμόσει το σύστημα,ώστε να εκδίδεται αυτή η βεβαίωση πληρωμής του 30%.

 

Ο νόμος είναι ηδη σε ισχύ.Έχω πελάτη που θέλει να τελειώνει πριν την αλλαγή του χρόνου...

Edited by Manolis gon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.