Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης


Recommended Posts

Σίγουρα θα περιμένουμε μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα,Δε νομίζω να μποοεί να γίνει κάτι άλλο γιατί αλλιώς θα μπλέξουν πολύ τα πράγματα.Ολα θα πρέπει να ενσωματωθούν στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον θα γίνει μετά την ψήφιση του φορολογικού, για να μην ...γλυτώσει κανένας τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Με νεώτερη ενημέρωση.Το ΤΕΕ προτείνει να προχωράμε σε έκδοση χειρόγραφης βεβαίωσης που θα αναφέρει την ειδική περίπτωση (του 30%) πάντα σε προσυνενόηση με τον συμβολαιογράφο.

Δεν ξέρω πόσο μέσα στη νομιμότητα βρίσκεται αυτή η προτροπή του ΤΕΕ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Υπάρχει σε κάποια εγκύκλιο ή ανεπίσημα το έμαθες Manolis gon?

 

Τώρα βέβαια η χειρόγραφη θα μας βολέψει ενώ πριν λίγες ημέρες βγάλαμε τα μαχαίρια....

Link to comment
Share on other sites

Ας προσέχουμε κι ας μην βιαστούμε......

 

Ο νόμος δεν είναι "σαφής", μπορεί να "παρερμηνευτεί" αυτό το από 31.1.2013....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν προτείνανε χειρόγραφη αλλά νέα βεβαίωση και να γραφτεί πάνω σε αυτή ο αριθμός της πράξης νομοθετικού περιεχομένου.Ηταν απάντηση σε ηλεκτρονική αίτηση στο σύστημα.Προφανώς ανεπίσημη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

Συνάδελοφος μου είπε, μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ ότι δεν πρόκειται να υπάρξει αλλαγή στο σύστημα και ότι με τις πληρωμές των αντίστοιχων δόσεων μέσω τραπέζης που να ισοδυναμούν στο 30% γίνεται η διαδικασία. Το μόνο που θα κάνουν είναι ο υπολογισμός της έκπτωσης του 10% που θα αφαιρεθεί από τις υπόλοιπες. Τώρα για τη βεβαίωση άγνωστο τι γίνεται.Αυτή η ηλεκτρονική αίτηση - απάντηση στο σύστημα που αναφέρει Manolis gon που τη βρίσκουμε;

Εγώ στο μεταξύ έχω πελάτη που έχει πληρώσει το τέλος υπαγωγής από τις 10/12 και περιμένουμε την "άλλαγή" για να προχωρήσουμε, τη στιγμή που 10/1 θα πρέπει να πληρωθεί κάποια δόση. Γνωρίζει κανείς τελικά τι ισχύει; Άδικα περιμένω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους! Προσπαθώ να υπολογίσω για το Πρόστιμο ενός αυθαιρέτου ποιο είναι το ποσό που θα πληρωθεί ως 30% του προστίμου και που θα μπει η έκπτωση του 10%....Το πρόβλημα μου είναι ότι αφαιρώ και παλαιότερο ήδη καταβληθέν πρόστιμο 1000 ευρω.

Έστω λοιπόν ΠΡΟΣΤΙΜΟ 11.000 ευρώ , καταβληθέν πρόστιμο 1000 ευρώ και παράβολο 2000 ευρώ.

ΑΡΑ: μετά από έκπτωση 10% -->> 9.900 ευρώ

Αφαιρώ παλαιότερο -->> 8.800 ευρώ

ΜΈΧΡΙ 31/1 ΚΑΤΑΒΆΛΩ 30% του 8.800 (=2.640 ε) -->> 2.739,15 ευρώ(όπου περιέχεται το παράβολο και 5 δόσεις από 147,83 ευρώ)

Μετά οι δόσεις είναι: 41 δόσεις από 147,83 ευρώ

Σωστά?????

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διότι το 30% του 11.000 είναι 3.300 κι αυτά πρέπει να έχουν καταβληθεί.

Έχεις καταβάλλει 1.000 και 2.000 ίσον 3.000.

Αν πας σε δόσεις θα έχεις 8.000 : 46 = 173,91.

Οπότε αν πληρώσεις και τις δύο πρώτες δόσεις, δηλαδή, 347.82, θα απομένουν για εξόφληση ακόμα 7.652,18.

Τότε θ' αφαιρεθεί η έκπτωση του 10%, οπότε θα έχεις υπόλοιπο για πληρωμή 6.552,18

Δηλαδή, 6552,18 : 44 = 148,91 η κάθε δόση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.