Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης


Recommended Posts

Όχι, μέσω αίτησης από την ήδη υπάρχουσα δήλωση 4014 (όπως π.χ. αυτή για αλλαγή εφάπαξ σε δόσεις).

Θα τη στέλνουμε, θα την τσεκάρουν κι αν όλα είναι ΟΚ, θα ανοίγει στα πρόσθετα στοιχεία κι άλλο pdf....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα που λες στο συστημα του ΤΕΕ. Ενδεχομενως να γινει ετσι οπως το λες οταν το ενημερωσουν. Εγω θελω να δωσω την βεβαιωση στον ανθρωπο να κανει συμβολαια σημερα. Για την ακριβεια σε μια ωρα ;) οποτε αναγκαστικα κανω αιτηση για βεβαιωση συμφωνα με τα γραφομενα στο mail που ελαβα απο το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει συμβόλαιο σήμερα!

Θα μπορούσε αν είχε εξοφλήσει το συνολικό πρόστιμο.

Αυτό που σου έγραψαν από το ΤΕΕ θα σε οδηγήσει απλώς στο να ...εκτεθείς!!!!

Κι αν τελικά ο συμβολαιογράφος με την "μη νόμιμη" βεβαίωση 4014 που θ' αναγκαστείς να του δώσεις κάνει το συμβόλαιο, τότε δεν πρόκειται να μετεγγραφεί αυτό από τον Υποθηκοφύλακα...

 

Συνιστώ τη δέουσα προσοχή (χωρίς παρεξήγηση).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου . Η κατασταση ειναι ρευστη.

Οπως και να εχει ο πελατης θα ενημερωθει για τα ενδεχομενα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν . Aπο την πλευρα μου ως Μηχανικος δεν κανω κατι παρανομο. Ακολουθω οδηγιες που εχω λαβει απο κρατικα οργανα ( βλεπε ΤΕΕκαι ΥΠΕΚΑ ) . Σε καθε περιπτωση υπαρχουν και τα αποδεικτικα στοιχεια των mail .

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μπεις στο σύστημα, να εκδώσεις νέα Βεβαίωση 4014, στην οποία θα "βάλεις" ως κείμενο το ότι, το συγκεκριμένο ακίνητο έχει αυθαιρεσίες οι οποίες ρυθμίστηκαν με τον 4014 ...μπλα, μπλα, ....

Θα το κάνεις;;;;

 

To "ρυθμίστηκαν" το βάζουμε όταν έχουμε οριστικοποίηση της δήλωσης....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό ακριβώς αναφέρονται όλες οι επισημάνσεις μου....

Πάω ...πάσο, αν δεν σε έχω πείσει ακόμα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πρόβλημα είναι πως η βεβαίωση θα είναι ψευδής αφού πουθενά δεν θα αναφέρεται ο νόμος που δίνει το δικαίωμα της μεταβίβασης και με βάση αυτόν τον νόμο έχει εκδοθεί η συγκεκριμένη βεβαίωση.

Θα πρέπει να υπάρχει και 3η επιλογή ή να προστεθεί στις εξαιρέσεις του άρθρου 23 η πληρωμή του 30%, κάτι που το θεωρώ καλύτερο ώστε να μην χρειαστεί αλλαγή στην πλατφόρμα...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί ο Φαέθων μου έδωσε μια ιδέα...

 

Στη βεβαίωση που δίνουμε για τα ρυθμισμένα λέει το εξής:

 

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

 

Με την Π.Ν.Π. αντικαθίσται η εξαίρεση στ. "για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο" και την θέση της παίρνει η φράση "για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή η καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού προστίμου έως 31/01/2013, όπως ορίζεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο". Η 31.01.2013 έγινε 31.05.2013.

 

Άρα όσα έχουν πληρώσει εμπρόθεσμα το 30% έχουν μπει στις εξαιρέσεις και επομένως η βεβαίωση που θα δώσουμε σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι ψευδής. Κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.