Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας στην Αίγινα - Απορίες και συντήρηση


YorgosS

Recommended Posts

Στο σπίτι μου στην Αίγινα έχω εγκαταστήσει εδώ και 10 περίπου χρόνια μια αντλία θερμότητας Interklima με fancoils.

Τον προηγούμενο χειμώνα δούλευε τα σαββατοκύριακα, αλλά χρειαζόταν να κάνω συχνές επανακκινήσεις γιατί μου έριχνε την ασφάλεια. Το καλοκαίρι που το γύρισα στην ψύξη, έβγαζε συνέχεια κάποια ηλεκτρονική βλάβη. Μίλησα με κάποιον μηχανικό που μου είπε πως για να δουλεύει στη θέρμανση και όχι στην ψύξη μάλλον χρειάζεται ψυκτικό υγρό. Το άφησα εκεί.

Τώρα όμως μετακόμισα με την οικογένειά μου στην Αίγινα και η θέρμανση το χειμώνα είναι απαραίτητη.

 

Δύο θέματα με απασχολούν. Το πρώτο έχει να κάνει με τη συντήρηση. Χρειάζεται ένα service - τοπροηγούμενο έγινε πριν από 2 χρόνια, αλλά το συνεργείο της εταιρίας για να έρθει στην Αίγινα είναι εξαιρετικά ασύμφορο οικονομικά. Έχει κανείς κάποια λύση ή πρόταση;

 

Το άλλο θέμα ή γενικότερη απορία: μπορώ να συνδυάσω την αντλία θερμότητας με κάποιο άλλο σύστημα (πχ συλλέκτες και δοχείο αδράνειας ή κάτι άλλο) που να μου επιτρέπει να ζεσταίνω συνδυαστικά το σπίτι (περίπου 180 τετραγωνικά) πιο αξιόπιστα ή οικονομικά;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς, ειδικά αν έχεις κεραμίδια προς νότο ή ελεύθερη ταράτσα, και το σύστημα μπορεί να σου δίνει και ΖΝΧ.

Μικρό πρόβλημα θα έχεις το καλοκαίρι, που θα πρέπει τους ηλιακούς συλλέκτες να τους σκεπάζεις, αν δεν έχεις πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που δουλευει στη θερμανση και οχι στη ψυξη. Οτι σου εριχνε την ασφαλεια το χειμωνα και το καλοκαιρι σου εβγαζε βλαβη. Αν μου το ελεγες εμενα δε θα συμπερανα οτι δεν εχει ψυκτικο. Ψυκτικο θελει και το χειμωνα.

Σου εφερνε κρυο-ζεστο αερα και απλα εκοβε? τι γινοταν ακριβως.

Σιγουρα θελεις ειδικο να το δει. Και συγκεκριμενα μηχανικο να σου πει και πως θα γινει με συλλεκτες, δοχειο αδρανεια κτλ και τι κερδος θα εχεις ...

Link to comment
Share on other sites

στην Αίγινα δεν υπάρχουν ψυκτικοί που μπορούν να το δουν; (κανονικοί ψυκτικοί όχι τοποθετητές spilt) για να κόβει από βλάβη θα υπάρχει και ο κωδικός βλάβης στην οθόνη του μηχανήματος, από την περιγραφή της βλάβης ένας ψυκτικός μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δυο-τρία επιπλέον στοιχεία λοιπόν:

Κατά καιρούς, για το σύστημα πρέπει να έχω φέρει σχεδόν όλους τους ψυκτικούς της Αίγινας. Οι περισσότεροι ήταν ειλικρινείς και δεν αναλάμβαναν τη συντήρηση ή κάποιες μικροεπισκευές. Για να φέρω συνεργείο της εταιρίας όπως έκανα 2 φορές. είναι οικονομικά ασύμφορο. Άρα πρέπει να έρθει κάποιος ψυκτικός από την Αθήνα. Ίσως θα πρέπει να ψάξω ποιος άλλος έχει στο νησί ανάλογο σύστημα για να βρούμε μαζί μια λύση στο service.

 

Όσο για το συμπληρωματικό σύστημα, δεν έχω κεραμύδια ή διαθέσιμη ταράτσα. Στον κήπο πίσω από το σπίτι που βλέπει νοτιά, δεν γίνεται να εγκατασταθούν οι συλλέκτες? Καμμιά ιδέα για το που θα βρω μηχανικό για τη μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε μας λίγο για την συμβίωση σου με την αντλία αυτά τα 10 χρόνια.

Είσαι ευχαριστημένος από θέματα κατανάλωσης,ποιότητα θέρμανσης και βλαβών;

Επίσης έχει ενδιαφέρον να μας πεις πως τα πήγε με τα πολλά τα κρύα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο αντλίας θερμότητας είναι; http://www.interklim.../downloads.html

Πες μας και τι ενδειξη βλαβης σου εβγαζε αλλα και στη θερμανση κατω απο ποιες συνθηκες σου εριχνε ασφαλεια και λιγα λογια για την αποδοση την περιοδο των βλαβων (πριν και μετα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.