Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

Τελικά υπάρχει απάντηση σε αυτό το ερώτημα:

Δηλ. σε μια κατοικία πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης για άδεια λειτουργίας ιατρείου αν το ιατρείο δεν βρίσκεται εντός της μόνιμης κατοικίας αυτού που ασκεί το ελεύθερο επάγγελμα ; (άρθρο 1 ΠΔ 58/18).?????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, θα ήθελα και εγω να θέσω ενα ερώτημα όσον αφορά τα ιατρεία.  Θα ήθελα να μάθω σε ποια ειδικη κατηγορία βάση  χρησης γης εντάσσονται τα ιατρεία: γραφεία? περίθαλψη ? Κτίρια Κοινωνικής πρόνοιας ? 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, katerina1984 said:

Καλησπέρα, θα ήθελα και εγω να θέσω ενα ερώτημα όσον αφορά τα ιατρεία.  Θα ήθελα να μάθω σε ποια ειδικη κατηγορία βάση  χρησης γης εντάσσονται τα ιατρεία: γραφεία? περίθαλψη ? Κτίρια Κοινωνικής πρόνοιας ? 

Ιατρεία => γραφεία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
On 26/2/2019 at 11:28 ΠΜ, katerina1984 said:

Απάντηση πολεοδομίας...ΧΡΗΣΕΙΣ ΓΗΣ ΙΑΤΡΕΙΑ.PDF

Δηλ. σύμφωνα μ αυτό τα ιατρεία εντάσσονται πλεόν στα κτήρια πρόνοιας λόγω απόφασης ΣτΕ&46433/3-11-2016 εγγράφου Δ/νσης Πολεοδ/κου Σχεδιασμού και Τράπεζας Γης του ΥΠΕΝ;

Κι ο Κτηριοδομικός Κανονισμός αρθ.3 παρ.1.Ε. "Κατ' εξαίρεση, τα οδοντιατρεία και τα ιατρεία που δεν διαθέτουν νοσηλευτική κλίνη ούτε μονάδα εφαρμογής ισοτόπων ούτε ακτινονολογικό εργαστήριο ούτε εγκαταστάσεις φυσιοθεραπείας ανήκουν στην κατηγορία Θ Γραφείων." πάει στον κουβά και τον ξεχνάμε;

Υπάρχει κάποιος άλλος με πρόσφατη εμπειρία;

Εντωμεταξύ παίζει να παίρνω απάντηση από την epoleodomia μέσω πλατφόρμας ΤΕΕ για χρήση γης σε συγκεκριμένη περιοχή στην Αττική;

Edited by fasina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλαδή για αδεια λειτουργιας ιατρείου σε χώρο καταστηματος απαιτειται καποια διαδικασία; πχ ενημερωση για αλλαγη χρησης; (το καταστημα εχει εξαιρεση απο κατεδαφιση με Ν.1337/83 και δεν ειμαι σιγουρος οτι τα αυθαιρετα αλλαζουν χρηση).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24/6/2019 at 6:19 ΜΜ, fasina said:

Δηλ. σύμφωνα μ αυτό τα ιατρεία εντάσσονται πλεόν στα κτήρια πρόνοιας λόγω απόφασης ΣτΕ&46433/3-11-2016 εγγράφου Δ/νσης Πολεοδ/κου Σχεδιασμού και Τράπεζας Γης του ΥΠΕΝ;

Κι ο Κτηριοδομικός Κανονισμός αρθ.3 παρ.1.Ε. "Κατ' εξαίρεση, τα οδοντιατρεία και τα ιατρεία που δεν διαθέτουν νοσηλευτική κλίνη ούτε μονάδα εφαρμογής ισοτόπων ούτε ακτινονολογικό εργαστήριο ούτε εγκαταστάσεις φυσιοθεραπείας ανήκουν στην κατηγορία Θ Γραφείων." πάει στον κουβά και τον ξεχνάμε;

Υπάρχει κάποιος άλλος με πρόσφατη εμπειρία;

Εντωμεταξύ παίζει να παίρνω απάντηση από την epoleodomia μέσω πλατφόρμας ΤΕΕ για χρήση γης σε συγκεκριμένη περιοχή στην Αττική;

Ξέρει κανείς κάτι για το παραπάνω? Κατάστημα ή γραφείο που θα χρησιμοποιηθεί ως ιατρείο θέλει αλλαγή χρήσης δηλαδή?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 18/7/2019 at 1:20 ΜΜ, adadim said:

Ξέρει κανείς κάτι για το παραπάνω? Κατάστημα ή γραφείο που θα χρησιμοποιηθεί ως ιατρείο θέλει αλλαγή χρήσης δηλαδή?

Συνάδελφε πήρες απάντηση για το συγκεκριμένο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω απάντηση. Αν γνωρίζει κάποιος άλλος ας απαντήσει. Εγώ παλιότερα πάντως όσα ιατρεία έφτιαξα που στην οικοδομική άδεια φαίνονται ως γραφεία δεν τους άλλαξα χρήση και πήραν μια χαρά άδεια από τον ιατρικό σύλλογο. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα κάτι και για αυτόκαι εγώ ρώτησα...

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα... Με βάση τον Νοκ που απαιτείται χώρος υγιεινής για ΑΜΕΑ και εξαιρούνται όταν ειναι μικρότερα των 100τμ  απαιτείται κάποια διαδικασία για την εξαίρεση αυτή; 

"Υφιστάμενα κτίρια με χρήσεις εμπορίου και γραφείων, εκτός των κτιρίων που στεγάζουν γραφεία υπηρεσιών του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου φορέα, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, νομικών προσώπων ιδιωτικού δικαίου, οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης πρώτης και δεύτερης βαθμίδας, καθώς επίσης και καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος με ανάπτυγμα τραπεζοκαθισμάτων στον εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο, με μικτό εμβαδόν μικρότερο από 100 τ.μ. "
  

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.