Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

12 ώρες πριν, Liberal said:

@janna

Δεν υπάρχει ξεχωριστή αναφορά γιατί η νομιμότητα του χώρου, που θα χρησιμοποιηθεί ως ιατρείο, είναι προϋπόθεση για την έκδοση βεβαίωσης 

Που αναφέρεται αυτό ότι για έκδοση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης απαιτείται νομιμότητα κτιριου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δια της βεβαιώσεως αυτής, δηλώνεις ότι στον χώρο μπορεί να εγκατασταθεί η χρήση για την οποία έχεις πάρει σχετική βεβαίωση από την πολεοδομία (Ν.4495/17, άρθρο 107, παρ. 8).
Είναι δυνατόν να εξετάζουμε σε έναν μη νομίμως υφιστάμενο χώρο, εάν πληρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις για την εγκατάσταση της χρήσης που επιθυμούμε;
Γίνεται να υπάρχουν επιτρεπόμενες χρήσεις σε έναν αυθαίρετο χώρο;
Είναι (αυτονόητα) δεδομένο ότι ΒΧΚΧ μπορεί να εκδοθεί μόνο για νομίμως υφιστάμενους χώρους.
Βεβαίως, στο οικόπεδο μπορεί να υπάρχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές.
Αυτό δεν επηρεάζει την βεβαίωση.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 2/9/2014 at 9:30 ΠΜ, sarcs said:

Συνάδελφοι καλημέρα, μετά από αρκετό διαβασμα του ΠΔ 87 για τις χρήσεις, των ΠΔ 84/01 και του 2012 για τα ιατρεία, και  του περίφημου εγγράφου του 2008 από τη ΔΟΚΚ, καθώς και του συγκεκριμένου thread, δεν έχω κατάλάβει ακόμα :

σε περιοχή αμιγής κατοικιας επιτρέπεται διαμέρισμα να γινει ιατρείο?? ή επιτρέπεται τμήμα διαμερίσματος ως ιατρείο με την προυπόθεση ότι το υπόλοιπο τμήμα είναι κατοικία του ιατρού??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΣΤΕΓΑΣΗ ΙΑΤΡΕΙΩΝ

Καλησπέρα, θέλω να βγάλω άδεια λειτουργίας για απλή συστέγαση δύο γιατρών, παθολόγου και γυναικολόγου σε ιατρείο 65τ.μ.. Έχω βρει ότι ισχύει το ΦΕΚ 2302/Β/27-8-14 όπου αναφέρονται οι απαιτούμενες επιφάνειες.

Καταλαβαίνω ότι δεν ισχύει το ΦΕΚ2308/Β/2014 που μιλάει για πολυιατρεία...και οτι στην δική μου περίπτωση δεν μπορεί να υπάρχει κοινό wc ή κοινός χώρος αναμονής, σωστά?

Το γυναικολογικό ιατρείο χρειάζεται επιπλέον του 1 wc?

Μπορεί το wc να μην έχει φυσικό φωτισμό και αερισμό? προφανώς...αλλά ξέρω κι εγώ...

Όποιος έχει εμπειρία επί του θέματος ας βοηθήσει ,ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Roukat said:

...

Όποιος έχει εμπειρία επί του θέματος ας βοηθήσει ,ευχαριστώ!

Να ζητήσεις από τους 2 γιατρούς να σου δώσουν τις ελάχιστες προδιαγραφές του/των ιατρικού συλλόγου της περιοχής τους.

Δεν είναι πάντα το ίδιο κείμενο παντού.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Roukat said:

 

Μπορεί το wc να μην έχει φυσικό φωτισμό και αερισμό? προφανώς...αλλά ξέρω κι εγώ...

Όποιος έχει εμπειρία επί του θέματος ας βοηθήσει ,ευχαριστώ!

δες προδιαγραφές περιοχής, κάποιοι ιατρικοί σύλλογοι τα έχουν πολύ οργανωμένα κατά τόπους.

Τα wc δεν είναι κύριοι χώροι ιατρίων, οπότε και δεν απαιτείται να έχουν φυσικό φωτισμό αερισμό.

Η συστέγαση δύο ιατρείων δεν συνιστά πολυϊατρείο. Την απαίτηση wc θα την εξετάσεις για το σύνολο, όπως και τον χώρο αναμονής.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΠΔ 84/2001: ΑΡΘΡΟΝ-4 «ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ»

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "στ." (τέως περιπτ.ε) "Απλή συστέγαση στον ίδιο χώρο, χωρίς εταιρική σχέση, με ξεχωριστές άδειες δύο ή περισσότερων ιατρών της αυτής ή διαφορετικής ειδικότητας, δύο ή περισσότερων οδοντιάτρων καθώς επίσης και δύο ή περισσότερων γιατρών και οδοντιάτρων, επιτρέπεται μόνο με την προϋπόθεση ότι το σύνολο των διατιθεμένων χώρων κύριας χρήσης επαρκεί για την χορήγηση ξεχωριστών αδειών λειτουργίας, σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές του παραρτήματος Α του παρόντος προεδρικού διατάγματος".

Άρα μήπως το wc που δεν είναι Χ.Κ.Χ. μπορεί να είναι κοινό?

Ο χώρος αναμονής αναφέρεται ως Χ.Κ.Χ. άρα καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να είναι κοινός, δηλ. θέλει 8τμ αναμονή για την μία ειδικότητα και άλλα 8τμ για την άλλη.

 

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ για να ενημερώσω για την απάντηση που μου έδωσε ο σύλλογος:

«Όλα επιτρέπονται. Και συστέγαση και παράλληλη λειτουργία.

Και με κοινό χώρο αναμονής και με ένα WC.

Όταν είναι παράλληλη λειτουργία , απαιτούνται 2 ιατρεία (δηλ. 2 εξεταστήρια ξεχωριστά)

Όταν είναι συστέγαση , επιτρέπεται  κοινό ιατρείο , διαφορετικές όμως ώρες  ή  ημέρες λειτουργίας.

Ο ειδικός εξοπλισμός  όμως που χρησιμοποιεί η κάθε ειδικότητα τοποθετείται σε διακριτό χώρο.

Φυσικά απαιτείται αδειοδότηση από τον Ι.Σ. για κάθε ιατρό.»

Επίσης προφορικά ο μηχανικός που ελέγχει τα σχέδια των αδειών λειτουργίας μου είπε ότι το γυναικολογικό ιατρείο θέλει κι άλλο wc ασθενών που εξυπηρετεί το εξεταστήριο.

 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα. Δυο απορίες για Βεβαίωση Χώρου Κυριας Χρήσης για Ιατρείο σε Διαμέρισμα:

1) Υπάρχει διαμερισμάτωση με όμορο και με κοινόχρηστα. Οι χώροι όμως εξακολουθουν να είναι κυριας χρήσης. Δίνω βεβαίωση;

2) Υπάρχει κατάληψη φωταγωγού που ομως είναι σε σημείο (κουζίνα) που δεν συμμετέχει στους απαιτουμενους χώρους του ιατρείου και θα ειναι μόνιμα κλειστός. Δίνω βεβαίωση μόνο για τους χώρους του ιατρείου;

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

@sok_ratis

Το πρώτο πράγμα που εξετάζεται είναι κατά πόσον μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού, σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο περί αυθαιρέτων, για το διαμέρισμα. 
Δεν βεβαιώνεται η νομιμότητα για τμήμα της ιδιοκτησίας αλλά για ολόκληρη, ανεξαρτήτως από το ποιοι χώροι θα χρησιμοποιηθούν ως ιατρείο.

Edited by Ymeorter
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πως προκύπτει ότι εξετάζουμε νομιμότητα για βεβαίωση μηχανικού; Το μόνο που ζητείται στην άδεια λειτουργίας είναι οι χώροι να είναι ΧΚΧ σύμφωνα με τον Κτήριοδομικό. Δηλαδή φωτισμό, αερισμό, ύψος. Δεν λέω φυσικά να στερούνται άδειας, αλλά μια διαμερισματωση δεν σημαίνει ότι ο χώρος είναι αυθαίρετος όπως πχ ένας ΗΧ. Επίσης η εξέταση γίνεται μόνο για τους χώρους του ιατρείου, αυτό ζητάει το π.δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.