Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

Σε περιπτωση στον πειραια, ο ιατρικος συλλογος πειραια - οχι αθηνων- ζητα ΒΧΚ, και επειδη ειναι διαμερισμα σε πολυκατοικια περικαλω, παμε για κανονικοτατη αλλαγη χρησης, το ιδιο μου ειπε και η αρμοδια πολεοδομια οποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νάσο όπως έχει αναφερθεί ξανά σε αυτές τις περιπτώσεις δημιουργείται πρόβλημα με τη σκάλα.Λογικά και στην δική σου περίπτωση αφου πρόκειται για πολυκατοικια η σκάλα θα είναι τύπου ΙΙΙ.Για την αλλαγή χρήσης από κατοικία σε γραφείο που είναι τα ιατρεία, απαιτείται σκάλα τύπου ή Ι ή ΙΙ.Δες το (αν έχεις τέτοια σκάλα) με την πολεοδομία Πειραια και ενημέρωσε και εμάς για το τι θα σου ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

'Αν ο χώρος που θα γίνει ιατρείο, είναι στην οικοδομική άδεια κατάστημα, χρειάζεται αλλαγή χρήσης ή όχι;

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων και το κείμενο του μηνύματος, πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πελατης ενδιαφερεται να μετατρεψει αποθηκη σε ιατρειο . Η βεβαιωση της πολεοδομιας για χρησεις γης αναφερει < για χρηση αμιγους κατοικιας > . Περιλαμβανεται το ιατρειο εκει ?

 

Αν οχι πιθανες λυσεις ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με τη χρήση θεωρω ότι είσαι οκ (το έχω κάνει)αν και κάποιες πολεοδομίες διαφωνούν

 

Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙ > Κεφάλαιο-Ι > Αρθρον-230

(Αρθ-1 ΠΔ/23-2/6-3-87, Αρθ-1 παρ.1 ΠΔ-8/19-12-90)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΝ

Οι χρήσεις γης στις περιοχές των γενικών πολεοδομικών σχεδίων, καθορίζονται σε κατηγορίες ως ακολούθως:

Α) Σύμφωνα με τη γενική πολεοδομική λειτουργία τους:

1. Αμιγής κατοικία.

2. Γενική κατοικία.

3. Πολεοδομικά κέντρα, κεντρικές λειτουργίες πόλης, τοπικό κέντρο συνοικίας, γειτονιάς.

4. Μη οχλούσα βιομηχανία, βιοτεχνία, βιομηχανικό και βιοτεχνικό πάρκο (χαμηλή, μέση όχληση). Βιομηχανικό Πάρκο (ΒΙΠΑ), Βιοτεχνικό Πάρκο (ΒΙΟΠΑ) προς εξυγίανση.

5. Οχλούσα βιομηχανία, βιοτεχνία (υψηλή όχληση).

6. Χονδρεμπόριο.

7. Τουρισμός, αναψυχή.

8. Ελεύθεροι χώροι, αστικό πράσινο.

9. Κοινωφελείς εξυπηρετήσεις.

Β) Σύμφωνα με την ειδική πολεοδομική λειτουργία τους:

1. Κατοικία.

Κατ' εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος,συμβιβαστού προς την κυρία χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κλπ).

 

Ομως πρέπει να δείς εάν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης για την αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε ιατρείο καθώς και εάν καλύπτεσαι από φωτισμό αερισμό σκάλα κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ξερει καποιος συναδελφος ποιοι χωροι απαιτουνται για την αδεια λειτουργιας καρδιολογικου ιατρειου ?

ευχαριστω πολυ, εκ των προτερων

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

6) Διάγραμμα κάτοψης 1/50 σε δυο αντίγραφα με τις διαστάσεις των χωρών και την επεξήγηση του προορισμού τους, θεωρημένο από διπλωματούχο μηχανικό ο οποίος πιστοποιεί ότι πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές όπως αυτές ορίζονται στο Π.Δ. 84/01. Στην κάτοψη θα είναι σχεδιασμένα όλα τα ιατρεία και οδοντιατρεία λειτουργίας και στο σχέδιο θα αναγράφεται το όνομα του ιατρού και οδοντιάτρου αντίστοιχα που χρησιμοποιεί κάθε ιατρείο η οδοντιατρείο.

 

 

Παιδία, πόσα θα παίρνατε η έχετε πάρει για να κάνετε αυτή την εργασία??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν.... η πελάτης μου (οδοντίατρος) που ενδιαφέρεται να νοικιάσει ένα χώρο σε νεοχτισμένη πολυκατοικία (στην οποία έχει ανοίξει ήδη ένα οδοντιατρείο στον 2ο όροφο) μου ζήτησε να κάνω το διάγραμμα κάτοψης που αναφέρουμε παραπάνω.

Το πρόβλημα είναι το εξής.... οι τύποι που το έφτιαξαν, κάλυψαν λιγάκι τον Η/Υ, κατα 80 εκατοστά, και οι τελικοί χώροι είναι διαφορετικοί από την επίσημη κάτοψη.

Λέτε να υπάρξει κάπου πρόβλημα με την πολεοδομία, ή η κάτοψη είναι μόνο για έλεγχο από την Διεύθυνση Υγιεινής όσων αφορά τα ελάχιστα τετραγωνικά των επιμέρους χώρων?

 

Επίσης, εφόσον πρόκειται για ενοικίαση, θα χρειαστεί και πάλι Βεβαίωση Κύριας Χρήσης? Πως μπορώ να τσεκάρω αν είμαι εντάξει έτσι όπως είναι τώρα το κτίριο? Ο ιδιοκτήτης υποστηρίζει ότι όλα τα διαμερίσματα είναι και για επαγγελματική χρήση αλλά και για κατοικίες.

 

Είμαι νέος και έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα των χρήσεων.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.