Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα. Φίλη μου γιατρός μίσθωσε έναν χώρο σε διόροφο κτίριο για να να τον λειτουργήσει σαν ιδιωτικό ιατρείο.

Μου ζήτησε να κάνω το διάγραμμα κάλυψης με τις διαστάσεις των χώρων, πρέπει να προσέξω κάτι; Να ζητήσω και την άδεια;

Επίσης υπάρχει κάποια προδιαγραφή για την τουαλέτα ότι πρέπει να έχει παράθυρο ή όχι; Στο προεδρικό διάταγμα αναφέρονται οι ελάχιστες απαιτήσεις για τα εμβαδά απ' ότι διάβασα. Το ρωτάω γιατί το μπάνιο είναι τυφλό, θα υπάρχει πρόβλημα μ' αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μιλαμε για ΔΚ φυσικα..αλλα για κατοψεις των χωρων....

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το τυφλο wc...

Γενικα ισχυει οτι λεει το ΠΔ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

Ηθελα να σας ρωτήσω εαν πρέπει να είναι επαγγελματική στέγη το ιατρείο ή οχι. Γιατί απο τη νομαρχεία Αθηνών μου ζητησαν αλλαγή χρήσης σε επαγγελματική στέγη.

Είδα παραπανω που λέγατε οτι πρεπει να γίνει αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε γραφείο, τι σημαίνει αύτο? τι χρειάζεται για να γίνει αυτή η αλλαγή χρήσης? σας παρακαλώ έχω πελαγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... η πελάτης μου (οδοντίατρος) που ενδιαφέρεται να νοικιάσει ένα χώρο σε νεοχτισμένη πολυκατοικία (στην οποία έχει ανοίξει ήδη ένα οδοντιατρείο στον 2ο όροφο) μου ζήτησε να κάνω το διάγραμμα κάτοψης που αναφέρουμε παραπάνω.

Το πρόβλημα είναι το εξής.... οι τύποι που το έφτιαξαν, κάλυψαν λιγάκι τον Η/Υ, κατα 80 εκατοστά, και οι τελικοί χώροι είναι διαφορετικοί από την επίσημη κάτοψη.

Λέτε να υπάρξει κάπου πρόβλημα με την πολεοδομία, ή η κάτοψη είναι μόνο για έλεγχο από την Διεύθυνση Υγιεινής όσων αφορά τα ελάχιστα τετραγωνικά των επιμέρους χώρων?

 

Επίσης, εφόσον πρόκειται για ενοικίαση, θα χρειαστεί και πάλι Βεβαίωση Κύριας Χρήσης? Πως μπορώ να τσεκάρω αν είμαι εντάξει έτσι όπως είναι τώρα το κτίριο? Ο ιδιοκτήτης υποστηρίζει ότι όλα τα διαμερίσματα είναι και για επαγγελματική χρήση αλλά και για κατοικίες.

 

Είμαι νέος και έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα των χρήσεων.....

 

Καλησπέρα και από μένα.....

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον Varvaroudi, δηλ. η πελάτισσά μου έχει νοικιάσει ένα διαμέρισμα και τώρα θέλει να μετατρέψει ένα μέρος του σε ιατρείο (ο ιδιοκτήτης του βεβαιώνει πως το διαμέρισμα είναι και για επαγγελματική χρήση), αλλά η υφιστάμενη κατάστασή του είναι διαφορετική από τα σχέδια της οικ. αδείας. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται αναθεώρηση και αλλαγή χρήσης, ή μπορούμε να την αποφύγουμε δείχνοντας την "αποτύπωση του ιατρείου;

Στην δεύτερη περίπτωση ο μηχανικός έχει πρόβλημα με την πολεοδομία;

Και αν τελικά απαιτείται η αναθεώρηση, τα έξοδα βαραίνουν τον ιδιοκτήτη ή τον ενοικιαστή ιατρό;

Συγνώμη που σας βομβαρδίζω με ερωτήματα αλλά τελικά δεν απαντήθηκαν για τον προηγούμενο συνάδελφο και τυχαίνει να είμαι και εγώ νέα μηχανικός και πραγματικά βρίσκω πολύ χρήσιμο το site αυτό...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικός φέρει ευθύνη ανάλογα με το τι υπογράφει

υπογράφει Αποτύπωση > πρέπει να είναι σωστή

υπογράφει Αρχιτεκτονική πρόταση

κλπ

 

σηνήθως τα έξοδα βαραίνουν τον ενοικιαστή, γίνεται όμως μια συμφωνία με τον ιδιοκτήτη να μην πληρώνει το ενοικιο για ορισμένους μήνες επειδή δεν μπορεί να δουλέψει εφόσον δεν έχει άδεια

οι ιδιοκτήτες σηνήθως δέχονται

 

κάνε ένα κόπο να ενήμέρώσεις τη συζήτηση όταν βρεις την άκρη

για να γνωρίζει τι έγινε ο επόμενος που έχει την ίδια απορία

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ηθελα να σας ενημερώσω ότι μπορεί να στεγαστεί το γραφείο του ιατρού στον η/υ χώρο, φτανει να έχει τακτοποιηθεί σαν "άλλη χρήση", και οχι σαν κατοικία. το έμαθα από την πολεοδομία κεντρικού τομέα. Απλώς ανεβαίνει το κόστος του προστιμου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κάτι κι αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας θα σας είμαι ευγνώμων:

Αν θυμάμαι καλά, ίσχυε κάποτε η συστέγαση κατοικίας και ιατρείου.

Με το Π.Δ. 84/01 αυτό καταργήθηκε;

Επειδή στον κανονισμό της πολυκατοικίας της πελάτισσας μου δεν επιτρέπονται τα "αμιγώς ιατρεία". Προφανώς αυτό διαμορφώθηκε παλιά που ίσχυε η μη αμιγής χρήση.

 

Ρώτησε ήδη στη νομαρχία και δεν της είπαν κάτι σχετικό...δεν της είπαν δηλαδή ότι απαγορεύεται η μικτή χρήση κατοικίας-ιατρείου. Τι να σημαίνει όλο αυτό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Απευθύνθηκα στην Δ/νση Υγιεινής Ν. Θεσ/νίκης και με διαβεβαίωσαν ότι δεν απαιτούν οι ίδιοι βεβαίωση κύριας χρήσης για χώρο ιατρείου, ούτε ακριβή αντίγραφα από πολεοδομία. Παρόλαυτα, μου είπαν ότι μπορεί να τα ζητήσει ο μηχανικός της επιτροπής που θα κανει αυτοψία.

 

Καθώς δεν έχω ξανασχοληθεί με το θέμα, θα ήθελα μια βοήθεια όσον αφορά την αμοιβή στη περίπτωση που μου ζητηθεί μια αναλυτική αποτύπωση με την αντίστοιχη βεβαίωση ότι πληροί τις προδιαγραφές του Π.Δ. 84/2001. Ο συγκεκριμένος χώρος έχει συνολική επιφάνεια 36m2.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σκέψου πόσα πηγαινε-έλα θα έχεις

πολεοδομία, αποτύπωση, εκτυπώσεις, επίσκεψη στον ιατρικό συλλογο

ευθύνη υπογραφής

πόσες μέρες θα σου φάει 2-3;

η αμοιβή για ρυθμιση ΗΧ είναι 232+ΦΠΑ (σχεδόν 1 μέρα)

εσύ πόσο θεωρείς πως κοστολογείται μια πολλαπλάσια εργασία;

 

 

μην ξεχάσεις να τονίσεις πως δεν αφορά ΒΚΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.