Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα.

Μια ερώτηση ακόμα σχετικά με άδεια λειτουργίας ιατρείου.

Βρήκε πελάτης μου ένα χώρο που ενώ είναι δηλωμένο στην άδεια γραφείο και επιτρέπεται να γίνει ιατρείο, αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα (δε μπορώ να βρω άκρη από το ΦΕΚ 70/2001):

Ο χώρος υποδοχής δεν επικοινωνεί με το WC. Για να πάει δηλαδή κάποιος ασθενής πρέπει να περάσει μέσα από το γραφείο του. Αναφέρομαι σε ιατρείο ορθοπαιδικού με απλό εξοπλισμό, όχι ιοντίζουσας ακτινοβολίας (εντάσσεται στην κατηγορία ΙΑΤΡΕΙΑ-ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΕΙΑ του παραρτήματος Α).

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια , πρωτη μου δουλεια και μενα με αποτυπωση ιατρειου. Μια ερωτηση κοβω απλα αποδειξη παροχης υπηρεσιων ή πρεπειι να βγει απο το ΤΕΕ η αμοιβη?

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο τύπο ιατρείου δεν αναφέρει κάτι. Έμαθα όμως πως κατά τόπους περιφέρειες αρμόδιες για έκδοση άδειας λειτουργίας ζητούν πάντα κάτι παραπάνω που δεν αναφέρεται στο ΦΕΚ. Και εδώ κατά τη βούληση των υπαλλήλων...

Link to comment
Share on other sites

απο Δ/ΝΣΗ ΥΓ. Νομαρχιασ Αθηνων εμαθα τα εξης.

Πανω στην κατοψη γραφουμε τα εξης:

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ: ........

ΕΡΓΟ: ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΤΟΨΗΣ ΙΑΤΡΕΙΟΥ

ΘΕΣΗ:οδοσ ιατρειου

ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ: ....

ΘΕΜΑ: ΚΑΤΟΨΗ ..........ΟΡΟΦΟΥ

ΚΛΙΜΑΚΑ 1:50

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:........

ΣΦΡΑΓΙΔΑ

υπογραφη

 

και απο κατω γραφουμε

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

Για το διαμερισμα....του.....Οροφου της πολυκατοικιας επι της οδου ,,,,Δηλουται οτι :

1. Πληρουναται οι προδιαγραφες του Π.Δ.84/01 για τη λειτουργια ΙΑΤΡΕΙΟΥ

2. Ο παραπανω χωρος ειναι χωρος κυριασ χρησης και νομιμως υφισταμενος συμφωνα με την υπ'αριθ........οικοδομικη αδεια.....

ημερομηνια ο μηχανικος(σφραγιδα-υπογραφη)

 

το θεμα μου ειναι τι κανουμε σε περιπτωση που το ιατρειο ειναι σε κλειστο ημιυπαιθριο (με μπολικες παρανομιες) -οροφο και τα σχεδια θα τα παρω απο την πολεοδομια σε κανα μηνα και αν....καθυστερω τον πελατη?

με βαση την αδεια εναι υφισταμενος ο χωρος αλλα οχι οπως θα φαινεται στην δικη μου αποτυπωση.....

ερχονται μηχανκοι απο την νομαρχια και ελεγχουν με βαση την αποτυπωση ή την οικοδομιηα αδεια? τσεκαρουν αν πληρουνται οι προδιαγραφες του ΠΔ ή γενικα την νομιμοτητα του χωρου...

συγνωμη για το μακροσκελες μου μηνυμα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αυτές τις μέρες έχω και εγώ να ασχοληθώ με την άδεια ενός μικροβιολογικού.

Διάβασα πιο πάνω κάπους συναδέλφους που μιλάνε για αποτύπωση υπάρχοντος χώρου.

Κάτα την γνώμη μου και επειδή δεν πρόλαβα ακόμη να ασχοληθώ με το θέμα, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Νομίζω πως είτε είναι διαμέρισμα, είτε κατάστημα για να λειτουργήσει σαν ιατρείο θα πρέπει να εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσης. Έπίσης ο χώρος δεν πρέπει να έχει κατά την πολεοδομία καμία παρανομία, άρα το πρώτο πράγμα που κάνεις για έναν υποψήφιο χώρο είναι να αναζητήσεις τα σχέδια από την πολεοδομία και να τσεκάρεισ τυχόν τροποποιήσεις ή παρανομίες (π.χ κλειστά πατάρια κ.α) και όχι απλά να πάς στον χώρο και να τον αποτυπώσεις. Μετά γίνονται οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις με τα χωρίσματα και με βάση την τελική μορφή γίνετε η κάτοψη.

Κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ και μου φαίνεται και λίγο ζόρικο μιας και δεν είμαι έμπειρη και μου φαίνεται και δύσκολο να προτείνω στον πελάτη πώς να διαμορφώσει τον χώρο απο την στιγμή που δεν έχω ιδέα τι απαιτήσεις έχει ένα μικροβιολογικό.

Κάπου δίαβασα πιο πάνω ότι ένας συνάδερφος αναρωτιέται για τα κινητά φορτία και τρόμαξα λίγο να πώ την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε, εφόσον ο ΗΧ έχει ρυθμιστεί

θα ζητούσα τη βεβαίωση για τη ρύθμιση του χώρου που δίδει η πολεοδομία

δες τις εγκυκλίους για τις ρυθμισεις

 

και φυσικά θα το έργαφα πάνω στη δήλωση "ο ΗΧ εντός ιατρείου τόσα τμ έχει ρυθμιστεί σύμφωνα με το εγγραφο ταδε"

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή χρήσης λοιπόν, από κατάστημα σε ιατρείο, ποιές μελέτες πρέπει να γίνουν? Δηλ. τί θα πρέπει να έχει ο φάκελος για να θεωρείται πλήρης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.