Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

Αλλη μια ερωτηση για οποιον γνωριζει.....(μια εξυπηρετηση ειπαμε να κανουμε και.....). Το ιατρειο θεωρειται επαγγελαμτικη στεγη ή γραφειο ή κατι τετοιο?? Στο χωρο που θα γινει υπαρχει ενα κανονικο διαμερισμα που στην αδεια οριζεται ως κατοικια (λογικο). Θα υπαρχει προβλημα? Πρεπει να γινει αλλαγη χρησης????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πρέπει να είναι γραφείο

χρειάζεται αλλαγή χρήσης

 

Κτηριοοικοδομικός Κανονισμός

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=329

Ε. ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ:

 

Τα νοσοκομεία

Οι κλινικές

Τα αγροτικά ιατρεία

Οι υγειονομικοί σταθμοί

Τα κέντρα υγείας

Τα ψυχιατρεία

Τα ιδρύματα ατόμων με ειδικές ανάγκες

Τα ιδρύματα χρονίως πασχόντων

Οι οίκοι ευγηρίας

Τα βρεφοκομεία, βρεφικοί σταθμοί, παιδικοί σταθμοί.

Τα οικοτροφεία παιδιών ηλικίας μικρότερης των έξι ετών.

Τα ιατρεία.

 

Κατ' εξαίρεση, τα οδοντιατρεία και τα ιατρεία που δεν διαθέτουν νοσηλευτική κλίνη ούτε μονάδα εφαρμογής ισοτόπων ούτε ακτινολογικό εργαστήριο ούτε εγκαταστάσεις φυσιοθεραπείας ανήκουν στην κατηγορία Θ Γραφείων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω μ'αυτο το μπλεξιμο...Λοιπον...αν απο τη νομαρχεια, που θα εκδοθει κ η αδεια, δεν ζητησουν βεβαιαωση Κυριας Χρησης, με μια αναλυτικη κατοψη υπογεγραμμενη απο μενα ειμαστε οκ? Πιθανον θα ερθει κ το υγειονομικο για αυτοψια του χωρου, υπαρχει περιπτωση καπου να υπαρξη προβλημα? Η πολυκατοικια ειναι 35χρονων, που θα βρω εγω τωρα την αδεια, το περιεχομενο του φακελου της αδειας για να ξεκινησω διαδικασια αλλαγη χρησης???

 

Απλα αυτο να ξεκαθαρησω και ας μας πει καποιος αν ειχε ασχοληθει με κατι παρομοιο: Αν απο τη νομαρχεια ειναι καλυμμενη με αναλυτικη κατοψη υπογεγραμμενη απο μηχανικο ειμαστε ενταξει?? Γλιτωνουμε την αλλαγη χρησης και την αδεια μικρης κλιμακας(μια μεσοχωρηση θα γκρεμιστει)???Αν εγω υπογραψω την αναλυτικη κατοψη υπαρχει περιπτωση να ερθουν να μου πουν οτι, επρεπε να ξερεις οτι ο χωρος ειναι κατοικια, και επρεπε να κανεις αλλες διαδικασιες....Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα? Εμενα για μια αποτυπωση του χωρου με φωναξαν....

Link to comment
Share on other sites

join the club

 

θεωρώ πως χρειάζεσαι άδεια κανονικότατη με αμοιβές

 

αυτό που ζητά ο φίλος σου δεν είναι απλή αποτυπωση

 

και παραγματικά αυτό με την άδεια μικρης κλιμακας για διαμόρφωση εγώ δεν έχω καταλάβει πότε χρησιμοποιείται

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εισαι λιγο πιο συγκεκριμενη???Το ΠΔ αναφερει οτι χρειαζεται απο το μηχανικο μια αναλυτικη κατοψη υπογεγραμμενη, που θα δειχνει τους επιμερους χωρους. Δεν ζηταει απο μενα τιποτα αλλο...Εγω υπογραφω οτι οι χωροι ειναι οπως δειχνει η κατοψη και οτι πληρουν τις προυποθεσεις ,απο την αποψη των τετραγωνικων, που οριζει το ΠΔ. Γιατι να εχω προβλημα...Αν καποιος κανει τις εργασιες κ μετα με φωναξει και μου πει αυτος ειναι ο χωρος ...πρεπει εγω να μαντεψω οτι εχει κανει μετατροπες και οτι εχει συμπελιφθει στην αδεια πριν 35 χρονια το ιατρειο???

 

Ειλικρινα δεν με αφορα πλεον αν αυτος κολλησει καπου αλλου κ δεν παρει την αδεια...Απλα να μην εχω εγω προβλημα...Παντως απο τη νομαρχεια του ζητησαν μονο την κατοψη απο μενα και θα του πουν λεει κ τι ακριβως πρεπει να φαινεται σαυτην...

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογητικά άδειας λειτουργίας ιδιωτικού ιατρείου και οδοντιατρείου

http://www.isathens.gr/grindex.html

6) Διάγραμμα κάτοψης 1/50 σε δυο αντίγραφα με τις διαστάσεις των χωρών και την επεξήγηση του προορισμού τους, θεωρημένο από διπλωματούχο μηχανικό ο οποίος πιστοποιεί ότι πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές όπως αυτές ορίζονται στο Π.Δ. 84/01. κλπ

 

η αλήθεια είναι οτι διαβάζοντας το ΦΕΚ δε γράφει πουθενά ΒΚΧ

δηλαδή βεβαίωση κύριας χρήσης > άλλαγή χρήσης , ψάξιμο κλπ

 

αν αυτό είναι ένα κόλπο για να αποφεύγουν οι γιατροί + οι οδοντίατροι την ταλαιπωρία δεν το ξέρω γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ

 

ακολούθα τις οδηγίες της νομαρχίας και μας ενημερώνεις

 

κανονικά όμως για να γκρεμίσεις πχ τοίχο θες οικοδομική άδεια

επίσης, εφόσον το ιατρείο είναι γραφείο θα έπερεπε να αλλάξεις τη χρήση από κατοικία πάλι οικοδομική άδεια

 

γενικά στον τίτλο να προσέξεις τι θα γράψεις για να είσαι καλυμμένος πχ αποτύπωση Ιατρείου προσοχή στην ημερομηνία κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.....εγω διαβαζοντας το ΠΔ καταλαβαινω ως τεχνικες προδιαγραφες μονο τις απαιτησεις σε τετραγωνικα των επιμερους χωρων....δεν αναφερει καπου για χρηση χωρου κτλ....ενταξει κ βαψιμο στην προσοψη να κανεις θελει αδεια...αλλα ποιος βγαζει?? Γιατι να προσεξω την ημερομηνια???

Link to comment
Share on other sites

βαψιμο στην προσοψη να κανεις θελει αδεια...αλλα ποιος βγαζει??

αυτός που θα του έρθει καταγγελία κπλ

 

πχ η ημερομηνία να μην είναι νωρίτερα από το μισθωτήριο ή από τιμολόγια που δείχνουν πότε διαμορφωθηκε ο χώρος ή ότι άλλο παρόμοι κρίνεις

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 22 ΓΟΚ, παρ.1

"Δεν απαιτείται άδεια για εσωτερικούς ή εξωτερικούς χρωματισμούς όταν δεν γίνεται χρήση ικριωμάτων, για μικρές εσωτερικές επισκευές, ή διασκευές που δεν θίγουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή την εμφάνισή του."

 

στη παρ.4 "Κάθε αλλαγή της χρήσης κτιρίου ή τμήματός του κατά παράβαση του του άρθρου 5 είναι παράνομη."

 

Στη πράξη δεν έχω δει να βγάζουν άδειες για ανακαινίσεις, εσωτερικές διαρρυθμίσεις, διακοσμήσεις κλπ. παρά μόνο για εκτεταμένες εργασίες με πολλά μ2. Πως νομίζετε πως βγάζουν το ψωμί τους τόσοι "ντεκορατέρ"? Νομίζω ότι αν κάποιος μηχανικός αναφέρει περί άδειας σε τέτοιες περιπτώσεις κατά πάσα πιθανότητα χάνει τον πελάτη, αυτοδυσφημείται (θα λένε "πως πήγε να τα αρπάξει ο παμπόνηρος") και διώχνει τη δουλειά σε ντεκορατέρ. Αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αρκετά εξειδικευμένο..

 

θέλω να κάνω αναθεώρηση αδειας για αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων και αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ιατρικο-διαγνωστικό κέντρο.

 

Γνωρίζεται τι εγκρισεις απαιτούνται για την πολεοδομία? (απο υπουργείο υγειας κλπ κλπ)

για βεβαίωση χρήσης γης απαιτειται τοπογραφικο?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.