Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Μου ήρθε σήμερα η εξής περίπτωση: Γιατρός μου ζητάει αποτύπωση του χώρου για την άδεια λειτουργίας του ιατρείου του. Κάνω την αποτύπωση,μετράω τα μεγέθη μου και όλα είναι σύμφωνα με το Π.Δ. Πρέπει στο σχέδιο αποτύπωσης που θα του δώσω να βεβαιώσω και για Κύρια Χρήση των χώρων;

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Σε περίπτωση που ο χώρος στην άδεια φαίνεται ως διαμέρισμα απλά δεν κατασκευάστηκε έτσι ποτέ,πρέπει να νομιμοποιήσω την αλλαγή χρήσης πριν προχωρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Αν το επιτρέπουν οι χρήσεις γης, δεν χρειάζεται. Πάρε βεβαίωση χρήσεων γης κάνοντας σχετική αίτηση στην αρμόδια Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Σε περίπτωση που ο χώρος στην άδεια φαίνεται ως διαμέρισμα απλά δεν κατασκευάστηκε έτσι ποτέ,πρέπει να νομιμοποιήσω την αλλαγή χρήσης πριν προχωρήσω?

 

Αν διαβασεις το παρον θεμα απο την αρχη θα σου λυθουν ολες οι αποριες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και πάνω που είχα καταλήξει σε ένα συμπέρασμα, μία επίσκεψη από την αρμόδια Πολεοδομία με μπέρδεψε. Μου είπαν ότι πρέπει να νομιμοποιήσω ή τακτοποιήσω την αλλαγή χρήσης καθώς έχω αλλαγές στις Η/Μ εγκαταστάσεις και στα στατικά της κατασκευής. Γι'αυτό έθεσα ερώτηση στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από την αυθαιρεσία στα στατικά,η οποία δεν αφορά στο τμήμα της ιδιοκτησίας αλλά σε διαφορετική κατασκευή του κλιμακοστασίου, σε θέματα του 4014 σχετικά με την αλλαγή θέσης της κουζίνας έχει απαντηθεί ότι δεν θεωρείται αυθαιρεσία. Πάνω σε αυτό το θέμα έχω απορία. Αν δηλαδή η αλλαγή της εσωτερικής διαρρύθμισης της ιδιοκτησίας μου επιβάλλει την τακτοποίηση πριν την βεβαίωση Χ.Κ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε λάθος ενότητα ! αλλά ...η απάντηση σου εχει να κανει με το περίγραμμα....εχει αλλάξει το περίγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.